Strona głównaTop 105 atrakcji idealnych i dla dorosłych, i dla dzieci

5 atrakcji idealnych i dla dorosłych, i dla dzieci

Dziecko chce jechać do lunaparku, a Wy, dorośli, pragniecie zobaczyć ciekawy zamek? Czasami trzeba w życiu pójść na kompromis. Na szczęście w Polsce nie brakuje atrakcji idealnych i dla dorosłych, i dla dzieci. Tam na pewno nie będziecie się nudzić, oto nasze Top 5!

Alpakarium

alpaka w alpakarium
Przyjazne alpaki można pomiziać! Fot. Alpakarium

Uwielbiamy alpaki! W Polsce mamy miejsce niezwykłe, ciepłe i jedyne w swoim rodzaju w którym można poczuć się jak w alpakowym raju wyściełanym runem tych uroczych zwierząt.

Alpaki wyglądają komicznie,ale potrafią być dostojne i ciekawskie. W Alpakarium woła się je po imieniu. Każda ma swoją historię, cechy charakteru i odmienną aparycję. W Alpakarium możemy zobaczyć hodowlę alpak, przespać się w pensjonacie, a także poznać tajniki przędzenia z wełny alpaki.

Zwierzątka są przyjazne, niektóre nawet dadzą się przytulić. Dzieciom na pewno się spodobają, a i dla dorosłych to miejsce jest po prostu idyllą.

Podobnym miejscem jest hodowla alpak Coniraya z ośrodkiem jeździeckim.

Kolejkowo

Kolejkowo Wrocław
Kolejkowo Wrocław. Fot. Shutterstock

Kolejkowo to największe w Polsce makiety kolejowe przedstawiające kolorowe światy i postaci oraz atrakcje Śląska i Dolnego Śląska. Większa znajduje się w Gliwicach. Jest też druga, mniejsza i bardziej znana we Wrocławiu.

Nie oszukujmy się, nie tylko dzieci kochają pociągi. Także tatusiowie będą we Wrocławiu zachwyceni wagonikami krążącymi wśród największych atrakcji Dolnego Śląska. Mamom z kolei spodobają się na pewno domki jak dla lalek i budynki. Zobaczymy tam także typową karkonoską wieś, wrocławskie blokowisko i jeżdżące po mieście tramwaje. Makieta wypełnia całe pomieszczenie w budynku dworca Wrocław Świebodzki.

Wszystko rusza się, gra, świeci, jest nawet prawdziwy wodospad. Jako dorośli potwierdzamy – można przepaść w tym świecie bez pamięci i poczuć się jak dziecko.

Czytaj więcej: Kolejkowo – koleją przez hity Dolnego Śląska w miniaturze (FILM)

Planetarium w Toruniu

pomnik kopernika toruń
Kopernik nie jest nudnym astronomem. W Toruniu wiedzą o tym nawet dzieci. Fot. Shutterstock

Planetarium w Toruniu jest najsłynniejsze w Polsce. Zachwyca najmłodszych pokazami multimedialnymi o kosmosie. Ale to tak fascynujący temat, że dorośli także wyniosą z lekcji coś dla siebie. Podstawową wiedzę z astronomii każdy powinien posiadać, a właśnie tam najłatwiej jest zgłębić wszystkie ciekawostki, które trudno ogarnąć umysłem!

Piękne planetarium mieści się w dawnym zbiorniku na gaz obudowanym cegłą, wzniesionym w 1860 r. – obecnie wpisanym na listę zabytków. Panuje tutaj niepowtarzalny klimat, który tworzy duch Kopernika.

W planetarium obejrzeć możemy pokazy m.in. Makrokosmos, Wirująca ziemia, W poszukiwaniu życia, Ziemia – Planeta Kopernika. Makrokosmos jednak cieszy się największym powodzeniem i jest najczęściej polecany.

Hydropolis

Hydropolis we Wrocławiu
Hydropolis we Wrocławiu

Hydropolis jest absolutnie fantastyczne. To centrum nauki o wodzie we Wrocławiu. Takie eksponaty jak model batyskafu Trieste, który zszedł na dno Rowu Mariańskiego, robią ogromne wrażenie i na dzieciach i na dorosłych.

Najmłodsi mogą przejść trasę wzdłuż wodnej ścieżki niemalże po dnie oceanu. Centrum powstało na terenie zakładów wodociągowych MPWiK przy ul. Na Grobli. W jednym miejscu dzieciaki mogą dowiedzieć się nieco więcej o samej wodzie czy powstawaniu fal, ale obejrzą modele statków różnego typu, m.in. Titanica. Mogą też wykonywać doświadczenia na licznych przyrządach. A dorośli wyciszyć się w genialnej wodnej strefie relaksu.

JuraPark Bałtów

JuraPark Bałtów
JuraPark Bałtów. Fot. Madaland2, Shutterstock

Jeśli chcecie powiedzieć, że nie interesują Was dinozaury, bo to zabawki dla dzieci, to pomyślimy, że ściemniacie. Zapytamy – Serio?! A widzieliście ten model T-rexa?!

JuraPark w Bałtowie w woj. świętokrzyskim jest jednym z najbardziej znanych w Polsce. Zgromadzono tutaj około 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości! Są one opisane i pogrupowane, a idąc ścieżkami dydaktycznymi można śledzić ich występowanie różnych erach. Modele zostały wykonane przy konsultacji naukowców, więc nie są to takie sobie modele dla dzieci, ale bardzo wierne przedstawienia prehistorycznych gadów.

Bałtów leży w miejscu, gdzie w jurze znajdowała się plaża. W wąwozie w Bałtowie odnaleziono tropy dinozaurów. To właśnie to odkrycie zainspirowało twórców do otwarcia pierwszego w Polsce parku dinozaurów.

Polecamy także inne parki dinozaurów w Polsce.

 

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE