Strona głównaCiekawostkiPierdolnik – nie możesz pominąć tej atrakcji odwiedzając Zamek Ogrodzieniec

Pierdolnik – nie możesz pominąć tej atrakcji odwiedzając Zamek Ogrodzieniec

Pierdolnik to atrakcja malowniczo położona na najwyższym wzgórzu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wznosi się tuż obok słynnego Zamku Ogrodzieniec. Szczyt Pierdolnika można zdobyć, ale nie każdy jest w stanie tego dokonać. Pierdolnik jest bowiem dość stromą skałą, na którą prowadzą trzy drogi wspinaczkowe. Sam zamek był kiedyś jedną z najważniejszych twierdz na całym Szlaku Orlich Gniazd i jest szczególnie wart odwiedzenia.

Pierdolnik – zaskakująca atrakcja obok światowej sławy zamku

Pierdolnik, skała obok Zamku Ogrodzieniec, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska
Skała Pierdolnik obok Zamku Ogrodzieniec, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0

Skała Pierdolnik znajduje się w Podzamczu, na Górze Janowskiego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Góra stanowi najwyższe wzniesienie całej wyżyny, mierzące 516 m n.p.m. Pierdolnik jest elementem Skalnego Miasta Podzamcza, czyli zespołu skał w lesie na szczycie wzniesienia. Tuż obok położony jest hotel spa Poziom 511 Design, a więc można tam wygodnie dojechać ulicą Bonerów i zostawić samochód na parkingu. Do Pierdolnika da się także łatwo dotrzeć z położonego tuż obok Zamku Ogrodzieniec.

Oczom turysty ukaże się kilkanaście stromych wapieni, tak zwanych ostańców, zaliczanych przez wspinaczy do grupy Cim. Nazwa Skalne Miasto Podzamcza, nawiązuje do słynnego Adršpachu w Czechach i nieco przypomina tamto miejsce w miniaturze. W latach 90. uprzątnięto teren wokół ostańców, wycięto zbędne drzewa i przystosowano skały dla wspinaczy. Dziś prowadzi na nie wiele zróżnicowanych tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności.

Skała Pierdolnik nie jest najtrudniejsza do zdobycia i stanowi pojedynczy ostaniec o stromych ścianach. Ma około 13 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi południowo-wschodnia ściana z trzema drogami wspinaczkowymi o trudności VI.1+ do VI.3+ w skali Kurtyki.

Zobacz także: Skurwysyn – niezwykła atrakcja koło opactwa benedyktynów, o której istnieniu pewnie nie wiedziałeś

Zamek Ogrodzieniec – przepiękna twierdza, którą zna każdy fan Wiedźmina

śląskie atrakcje Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec. Fot. Shutterstock

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu dziś jest już w częściowej ruinie, ale wciąż imponuje. Można go zwiedzać, a nawet zorganizować tam ślub cywilny, co ostatnio jest dość popularne. Zamek Ogrodzieniec został pokazany w netflixowym Wiedźminie, dzięki czemu rozpoznają go fani tej serii na całym świecie.

Wielka sława należy się Ogrodzieńcowi nie tylko za sprawą ekranizowanych tam filmów (oprócz Wiedźmina, między innymi Zemsty Andrzeja Wajdy). Murowana warownia powstała na przełomie XIV i XV wieku, ale już za czasów Bolesława Krzywoustego w XII wieku istniały tam pierwsze umocnienia. Lokalizacja zamku na wzgórzu była nieprzypadkowa, gdyż dzięki temu stanowił idealny punkt obronny na Szlaku Orlich Gniazd. Warownią władały rody rycerskie i mieszczańskie, a trzej ostatni właściciele doprowadzili zamek do ruiny. Dziś zyskał nowe życie i wiele się tam dzieje, zwłaszcza w sezonie letnim. Przy okazji odwiedzin w Podzamczu, pamiętajcie, by odwiedzić skałę Pierdolnik.

Czytaj więcej: Zamek Ogrodzieniec – wakacje z duchami i zjawiska paranormalne

Zdjęcie zajawkowe: Zamek Ogrodzieniec. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE