Green Velo to raj dla rowerzystów – świetnie rozplanowany, pięknie położony i bogaty w unikatowe atrakcje szlak biegnący przy wschodniej granicy Polski. Liczy ponad 2000 km, z czego najwięcej, bo 598 km przypada na województwo podlaskie. Poza tym szlak Green Velo biegnie przez woj. warmińsko-mazurskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie, wokół ich najpiękniejszych atrakcji.
Urokliwość tej trasy nie ma sobie równych. Mijamy zamki, cerkwie, dzikie lasy, stare chatki, zabytki, rozległe łąki i doliny rzek. Infrastruktura jest rozbudowana, a wzdłuż drogi znajduje się ponad 200 miejsc obsługi rowerzystów. Tam można znaleźć nie tylko pomoc w konserwacji roweru, ale i informacje o atrakcjach na trasie. Wzdłuż Green Velo jest ponad 500 miejsc, które twórcy szlaku polecają na nocleg.
Cała trasa zaczyna się w Elblągu, a kończy w Końskich i przebiega przez 56 głównych punktów, ale trudno pokonać ją całą, lepiej wyznaczyć etapy. Green Velo można podzielić na części: „Nad Zalewem Wiślanym”, „Warmia i okolice”, „Północne Mazury”, „Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska”, „Dolina Biebrzy i Narwi”, „Puszcza Białowieska i Knyszyńska”, „Dolina Bugu”, „Polesie”, „Roztocze”, „Pogórze Karpackie”, „Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu” oraz „Góry Świętokrzyskie i okolica”. Na końcu tekstu przedstawiamy wszystkie punkty szlaku Green Velo na jednej liście.
1Najpopularniejsze miasta na szlaku Green Velo

Szlak Green Velo przebiega przez wiele pięknych miejsc, chociażby jedyny w swoim rodzaju Frombork, miasto Mikołaja Kopernika (numer 2 na szlaku). W miejscowej katedrze znajduje się tablica poświęcona najsłynniejszemu polskiemu astronomowi. We Fromborku koniecznie trzeba zobaczyć Muzeum Mikołaja Kopernika, Wzgórze Katedralne i Wieżę Wodną.
Czytaj także: Frombork – miasto Kopernika i astronomii
Jednym z bardziej znanych punktów na szlaku Green Velo jest rozsławiony przez popularny serial telewizyjny Sandomierz (45). To tam można podziwiać urokliwy Rynek z wieloma charakterystycznymi kamieniczkami, pod którym ciągną się tajemnicze podmiejskie podziemne korytarze. W Sandomierzu znajduje się charakterystyczne wąskie przejście, Ucho Igielne, a w okolicy szczególnie polecamy zobaczyć wąwozy.
Czytaj również: Sandomierz – atrakcje
Jednym z większych miast na trasie jest niedoceniany Białystok (19). Może Was zdziwić nazywanie tego miasta Manchesterem Północy, ale taki przydomek przylgnął do niego już dawno, bo w XIX wieku. Manchester był kolebką europejskiego przemysłu włókienniczego, a w Białymstoku także nastąpił boom w tej dziedzinie. Stolica Podlasia ma do zaoferowania także darmowe atrakcje, takie jak Pałac Branickich, Muzeum Wojska, czy Muzeum Podlaskie.
Zobacz: Darmowe atrakcje Białegostoku – 15 miejsc, w których nie wydasz ani złotówki