Strona głównaTop 10Lipno – miasto najsłynniejszej polskiej aktorki Hollywood

Lipno – miasto najsłynniejszej polskiej aktorki Hollywood

Przemierzając województwo kujawsko-pomorskie warto odwiedzić miasto, którego nazwa nie jest tak rozpoznawalna na świecie, jak osoba, która się tu urodziła. To właśnie Lipno jest miejscem, gdzie na świat przyszła Pola Negri – jedna z największych gwiazd kina niemego. Jednak miasto, oprócz wyjątkowej gwiazdy Hollywood, ma do zaoferowania znacznie więcej. Odkryjcie z nami Lipno!

Lipy, które stały się symbolem miasta

Lipno to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, którego historia sięga średniowiecza. Podejrzewa się, że nazwa wywodzi się od drzew lipowych, które często występują na lipnowskich ulicach i które zobaczyć można nawet w herbie miasta. Według innej wersji nazwa pochodzi, od słowa lippe, które było określeniem lepki, od pobliskich bagien i trzęsawisk. Miasto, ze względu na bliskość rzeki Mień, szybko stało się osiedlem miejskim o charakterze rzemieślniczo-handlowym i rolniczym. A dzięki uzyskaniu 21 kwietnia 1349 roku praw miejskich, według prawa chełmińskiego, Lipno uwolniło się od ucisku feudalnego i powołało samorząd miejski. Wydarzenie to zapoczątkowało budowę wielu miejsc, które dziś tworzą wyjątkowe zabytki Lipna.

Zobaczcie także: Ciekawe atrakcje województwa kujawsko-pomorskiego (Top 23).

Plac Dekerta – miejsce spotkań i zabytków

lipno
Klasycystyczny budynek Ratusza w Lipnie. Fot. Przemysław Jahr, CC BY-SA 3.0

Najważniejszym miejscem w Lipnie jest rynek, którego nazwa to Plac Dekerta. To tu znajduje się wiele klasycystycznych budynków pochodzących z XIX wieku, które nadają temu miejscu wyjątkowy charakter. Najciekawszą budowlą jest niewątpliwie piętrowy Ratusz. Ten położony w południowej pierzei rynku zabytek wybudowano w 1836 roku. To co rzuca się w oczy to rzeźba aniołka-trębacza, znajdująca się na szczycie wieży z datą 1878. Dzieło to należy do miejscowego blacharza Jerzego Chalupca, ojca sławnej aktorki Poli Negri.

W pobliżu rynku znajduje się jeszcze jeden zabytek, który warto odwiedzić. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został wybudowany w 1388 w gotyckim stylu. Obecnie, po przebudowie na początku XIX wieku, świątynia straciła cechy typowe dla gotyku, jednak nadal ma odwiedzającym wiele do zaoferowania. Ołtarz główny kościoła został zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku i przeniesiony do Lipna z klasztoru Ojców Bernardynów w Skępem około 1762 roku. Jest on bogato rzeźbiony, a w jego centralnym polu znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny namalowany przez Wojciecha Gersona.

Lipno – miejsca pełne historii

lipno
Ściana Śmierci w Lipnie. Fot. Kolanin, CC BY-SA 3.0

Spacerując ulicami Lipna napotkacie wiele miejsc pamięci. Jednym z najstarszych jest monument Świętego Antoniego. Postawiono go w mieście w 1910 roku, w pięćsetną rocznicę zwycięstwa Polaków w bitwie pod Grunwaldem. Na Placu Dekerta znajdują się natomiast dwa historyczne obeliski. Pierwszy to Pomnik Wdzięczności – miejsce poświęcone bohaterom pomordowanym przez hitlerowców w latach 1939 – 1945. Drugi natomiast to postawiona w 1965 roku Ściana Śmierci – pomnik dla uczczenia 10 Polaków rozstrzelanych 3 listopada 1940 roku przez pluton egzekucyjny SS.

Apolonia Chalupec, którą poznał cały świat

3 stycznia 1897 roku w Lipnie przyszła na świat Apolonia Chalupec. Jej ojciec, z pochodzenia Słowak, Jerzy Chalupec był drobnym rzemieślnikiem, a matka – Polka, Eleonora z Kiełczewskich prowadziła dom. Po zesłaniu ojca Apolonii na Sybir wychowywała ją tylko matka, która zauważyła uzdolnienia aktorskie córki i zapisała ją na lekcje tańca i gry aktorskiej. Swoją karierę rozpoczęła w Warszawie, następnie grała w filmach w Berlinie, a w wieku 25 lat wyjechała do USA i stała się jedną z największych gwiazd kina niemego. W lata 1923-1928, pod pseudonimem Pola Negri, nakręciła 20 filmów m.in. The Spanish Dancer, Hotel Imperial czy Bezwstydna kobieta. W jej życiu nie brakowało też kontrowersji. Znana była ze swojego romansowała z Charlie Chaplinem i Roderickiem La Rocque. Mówiono także, że kochał się w niej Adolf Hitler. Jednak jak twierdziła jej największą miłością był zawsze Rudolf Valentino.

Lipno to miasto, gdzie czuć Hollywood

Taka gwiazda Hollywood jak Pola Negri nie mogła zostać zapomniana przez mieszkańców Lipna. Aby podkreślić jej miejsce urodzenia i oddać hołd jej twórczości w mieście stworzono kilka miejsc związanych z aktorką. Zobaczycie tu m.in. pamiątkową tablicę poświęconą aktorce oraz Bulwar Poli Negri, który jest jednym z najładniejszych zakątków miasta. Punktem obowiązkowym podczas wizyty w Lipnie jest Izba Pamięci Poli Negri. Zgromadzono tu wiele cennych pamiątek przypominających o dokonaniach aktorki, dokumenty, listy, fotografie. Miejsce to pozwala odwiedzającym poznać postać tej wybitnej aktorki, która jako druga w historii Polka znalazła się na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

Nie tylko Pola Negri

Warto wiedzieć, że oprócz Poli Negri z Lipnem związanych jest także kilka innych znanych osób. Wśród osób urodzonych w tym mieście można wymienić m.in. polityka i ekonomistę Leszka Balcerowicza, aktora Wincentego Rapackiego czy znanego psychologa i socjologa Stanisława Ossowskiego. Co ciekawe z Lipnem związany jest także Lech Wałęsa. Były prezydent urodził się 29 września 1943 roku w Popowie koło Lipna. W 1961 roku ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w Lipnie, a uzyskany tu zawód sprawił, że stał się najbardziej znanym elektrykiem w Polsce.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE