Schrony pod krakowską Nową Hutą rozbudzają wyobraźnię. Stanowisko dowodzenia opuszczone jakby wczoraj, szpital z salą operacyjną, autentyczne maski gazowe, mapy. W czasach zimnej wojny zbudowano pod Krakowem schrony przeciwlotnicze, o których wiele osób nie ma pojęcia. Zwane są niekiedy podziemnym miastem i na pewno godne odwiedzenia.

Poprzedni

1. Podziemne miasto przeciwatomowe?

Organizatorzy wycieczek po schronach Nowej Huty podkreślają na początku, czym na pewno one nie są. Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Rawelin organizuje zwiedzanie bunkrów, a przewodnicy opowiadają o ich powstaniu i przeznaczeniu.

Przede wszystkim nie są to schrony atomowe, a lotnicze. Nie ochroniłyby przed wybuchem jądrowym – to mit. Dałyby co najwyżej schronienie przed opadem radioaktywnym.

Z przymrużeniem oka należy też traktować opowieści o śmiałkach, którzy zeszli w podziemia, a wyszli na powierzchnię na drugim krańcu Nowej Huty. Podziemne miasto to określenie bardzo poetyckie i choć funkcjonuje, to zasadniczo jest przesadne.

Gdzie są schrony i kiedy je zbudowano?

centrum dowodzenia w podziemiach nowej huty
To jedno z ważniejszych pomieszczeń, stanowisko dowodzenia. Fot. Shutterstock

Mówi się, że pod dawnym kinem Światowid (dziś to siedziba Muzeum PRL-u), znajdował się największy, kilkusetosobowy schron. To także mija się z prawdą, warto więc podać garść faktów.

  • Schrony powstawały w latach 50.
  • Obawiano się zagrożeń zimnej wojny, wyścigu zbrojeń, a nawet widma wybuchu III wojny światowej. To widmo nabierało realnych kształtów dzięki propagandzie.
  • Obecnie można odwiedzić kilkanaście schronów podczas wycieczek po podziemiach.
  • Są to m.in. schrony pod budynkami Z i S centrum administracyjnego, pod osiedlem Szkolnym i os. Krakowiaków. Szczegóły niżej.

Jakie ciekawe schrony można zwiedzać

Podziemny szpital w schronach pod Nową Hutą
Podziemny szpital w schronach pod Nową Hutą. Fot. Shutterstock

Od 2015 roku można zwiedzać trzy trasy. Prowadzą pod budynkiem Z oraz budynkami Centrum Administracyjnego Kombinatu na Nowej Hucie. Budynek Z to przykład architektury socrealistycznej, z kolei podziemne schrony mają kompletne wyposażenie. Często fotografowane jest Stanowisko Dowodzenia Kombinatem.

Z kolei od 2018 r. dzięki umowie stowarzyszenia Rawelin ze Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Nowej Hucie, można oglądać schron w podziemiach szpitala. Tam miał się mieścić Oddział Pierwszej Pomocy Medycznej.

Warianty zwiedzania zobacz na kolejnej stronie

blank
Tablica meteorologiczna i alarmowa w schronach pod Nową Hutą. Fot. Shutterstock
Poprzedni
Poprzedni artykułNajlepsze ogrody zoologiczne w Polsce (Top 11). Mają wielkie sukcesy!
Następny artykułŚmieszne nazwy ulic w Polsce – Poniedziałkowy Dół i 35 innych
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here