Strona głównaCiekawostkiSzczebrzeszyn – Festiwal Stolica Języka Polskiego

Szczebrzeszyn – Festiwal Stolica Języka Polskiego

Jeśli szukacie wyjątkowego miejsca w Polsce na wakacje i jesteście miłośnikami polskiej literatury, to musicie wiedzieć, że Szczebrzeszyn przygotowuje wyjątkowe wydarzenie kulturalne. Mianowicie w dniach od 5 do 11 sierpnia 2018 roku miasto będzie gospodarzem Festiwalu Stolica Języka Polskiego.

Festiwal Stolica Języka Polskiego strona główna
Szczebrzeszyn i Festiwal Stolica Języka Polskiego

Wydarzenie odbędzie się po raz czwarty, znów w przepięknych okolicznościach przyrody Roztocza, które latem pokazuje swe najwspanialsze oblicze. Można tu prawdziwie wypocząć z dala od całorocznego zgiełku i gonitwy. Wszyscy goście i uczestnicy wcześniejszych edycji sierpniowego festiwalu bardzo cenili sobie niezwykłe, roztoczańskie otoczenie i tym łatwiej było im zagłębić się w odmęty literatury, ale nie tylko.

Szczebrzeszyn i letni wypoczynek podczas trwania Festiwalu
Szczebrzeszyn i letni wypoczynek nad Wieprzem podczas trwania Festiwalu

W tym roku z pewnością będzie podobnie. Znany jest już tegoroczny program festiwalu. Odbędą się spotkania autorskie z wieloma znakomitymi pisarzami, poetami i językoznawcami: między innymi z Wojciechem Bonowiczem, Natalią Fiedorczuk, Wiesławem Myśliwskich, Dorotą Masłowską czy Andrzejem Stasiukiem.

Jako, że w tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, tegorocznej edycji patronują Skamandryci, w twórczości których rok 1918 odcisnął silne piętno. W związku z tym szereg wydarzeń festiwalu będzie związana z utworami Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego, Jarosława Iwaszkiewicza czy Jana Lechonia.

W programie festiwalu oprócz spotkań z autorami odbędą się liczne czytania (głównie wierszy Skamandrytów), koncerty (wystąpi Hanna Banaszak, zespół Haydamaky ze Stasiukiem czy Jazz Band Młynarski-Masecki) i spektakle (wystąpi Adam Ferency, Joanna Kosierkiewicz czy Karolina Gruszka).

Szczebrzeszyn – Festiwal dla dzieci

Szczebrzeszyn dba o najmłodszych w czasie trwania Festiwalu
Szczebrzeszyn dba o najmłodszych w czasie trwania Festiwalu

Nie zabraknie też wydarzeń skierowanych do dzieci. Z najmłodszymi spotkają się autorzy tacy jak: Olga Tokarczuk, Michał Rusinek, Anna Dziewit-Meller czy Michał Strzałkowski. Dzieci w wieku 5-7 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach Skrzynka na bajki, natomiast dla młodzieży została przygotowana Szkoła pisania nastolatka. Przewidziany jest też blok dla dzieci, w którym udział weźmie Karimski Club Dla Dzieci. Odbędą się warsztaty integracyjne z Wydawnictwem Harmonia i kiermasz książek dla dzieci i młodzieży.

Jeden dzień festiwalu, tak jak w ubiegłym roku, odbędzie się w Zamościu. W tym roku jest to pierwszy dzień festiwalu, 5 sierpnia. Hasłem przewodnim tego dnia będzie Zamość w literaturze. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na literaturę związaną z tym pięknym miastem i całą Zamojszczyzną. Dzień zamojski zakończy koncert piosenek Jonasza Kofty w wykonaniu Nuli Stankiewicz.

Szczebrzeszyn i poprzednie edycje Festiwalu

Szczebrzeszyn gości wybitnych aktorów
Szczebrzeszyn gości wybitnych aktorów

Ci, którzy wzięli udział w poprzednich edycjach Festiwalu wiedzą, że jest to prawdziwa literacka uczta. Są to spotkania z ulubionymi, cenionymi autorami, inspirującymi ludźmi i wspaniałymi twórcami. W obecnych czasach każdy kto ma profil w mediach społecznościowych jest twórcą, co podkreśla wielu gości na festiwalu. Idąc tym tropem Festiwal jest spotkaniem między twórcami, gdzie można poznać ludzi podobnych do nas i dodatkowo nawiązać przyjaźnie, czasem na długie lata.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

Zdjęcia z poprzednich edycji Festiwalu zostały nam udostępnione ze strony www.szczebrzeszyn.pl, za co gorąco dziękujemy.

Dodatkowo zapraszamy do poczytania: Szczebrzeszyn – tu nie tylko chrząszcz brzmi w trzcinie.

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE