Strona głównaCiekawostkiWiadukt w Wiśle – kolos prowadzący donikąd

Wiadukt w Wiśle – kolos prowadzący donikąd

W Wiśle Głębcach wznosi się malowniczo położony arkadowy wiadukt kolejowy. Ten niezwykły zabytek pokonały tysiące pociągów, choć co ciekawe linia kolejowa kończy się kilkaset metrów dalej. Wiadukt w Wiśle to jedno z chętniej fotografowanych miejsc w Beskidach.

Wiadukt w Wiśle – kolos o siedmiu przęsłach

wiadukt w wiśle w beskidach o zachodzie słońca
Wiadukt w Wiśle to pięknie prezentujący się zabytek polskiej infrastruktury kolejowej. Fot. Shutterstock

Potężna budowla ma 122 m długości i 25 m wysokości. Oparta jest o smukłe filary, ma 7 łuków. Potężny wiadukt zbudowano w latach 1931-33 nad Doliną Łabajowa. Łabajów jest niewielkim potokiem w Wiśle. Nieduża jest też stacja Wisła Głębce gdzie kończy się bieg linii kolejowej. Mimo to wiadukt zbudowano wręcz nieproporcjonalnie wielki.

Budowniczym mostu kolejowego był inż. Ksawery Goryanowicz. Gdy konstrukcja powstawała, spodziewano się przedłużenia linii kolejowej. Jednak nigdy to nie nastąpiło. Plany pokrzyżował wybuch II wojny światowej i wiadukt w Wiśle prowadzi niemalże donikąd, choć wydaje się to absurdalne.

Jeszcze bardziej zadziwia, że były plany aby most zburzyć. Linia kolejowa nie była nigdy prężnie działająca. Konstrukcja jednak przetrwała i dziś możemy ją podziwiać. Całe szczęście!

Amatorzy fotografii na pewno chętnie zapolują na romantyczne ujęcie zachodu słońca z wiaduktem w Wiśle na pierwszym planie.

Wiadukt w Wiśle – jak tam dotrzeć?

By dojechać do wiaduktu należy skręcić z głównej drogi 941 prowadzącej z Ustronia do Istebnej. Należy skręcić w ul. Turystyczną i po przejechaniu kilkudziesięciu metrów będzie widać wiadukt. Znajduje się on przy ul. Turystycznej 2 w Wiśle. Ulica jest wąska, ale znajdzie się tam kawałek pobocza, by zaparkować.

Wiadukt w Wiśle to niejedyna ciekawa atrakcje. Będąc w tych okolicach zobacz także:

  • Skocznię im. Adama Małysza
  • Galerię Sportowych Trofeów Adama Małysza
  • Pałacyk myśliwski Habsburgów
  • Baranią Górę i w drodze na nią piękne, nowoczesne schronisko PTTK Przysłop, w którym zjesz ciasta, że palce lizać!
  • Wielką Czantorię
  • Skrzyczne
  • Przełęcz Kubalonkę
  • Malinowską Skałę
  • Park Wodny Tropikana
  • Wiślańską Ciuchcię
  • Schronisko na Stożku

A Wy? Co najbardziej lubicie w Wiśle?

Czytaj także o innym niezwykłym wiadukcie, w Bytowie: Bytów – średniowieczne miasto z okazałym zamkiem

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

  1. Wiadukt wybudowano nieproporcjonalnie wielki, bo wielkie też były plany budowy dalszego odcinka tej linii kolejowej. Niestety do roku 1939 nic więcej w tej kwestii nie zrobiono (z braku pieniędzy?), a potem wybuchła wojna. Po wojnie projekt przedłużenia linii już nie powrócił…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE