Gdzie jechać nad morze w Polsce? Kołobrzeg, Ustka czy może Mielno? Ile osób, tyle pomysłów. Zestawiliśmy 12 popularnych polskich miejscowości wypoczynkowych. Jeśli nie wiecie gdzie odpocząć nad Bałtykiem wedle osobistych preferencji, dzięki tej liście łatwiej dokonacie wyboru które miasto nad morzem wybrać na wakacje.
Jantar – dla poszukiwaczy bursztynu
Szukanie bursztynów to popularne zajęcie nad Bałtykiem. Gdzie jechać nad morze by je znaleźć? W niektórych miejscowościach jest go więcej. Inna nazwa zastygłej przed milionami lat żywicy to jantar. Wieś Jantar to nieprzypadkowo miejsce pełne cennego bursztynu. Najlepsze miejsca do szukania tego skarbu to Mierzeja Helska i Wiślana, Zatoka Gdańska, a w szczególności właśnie Jantar oraz Stegna, Ustka i Krynica.
Czytaj więcej: Bursztyn – bałtyckie złoto, które leczy
Mielno – dla imprezowiczów
Mielno nie bez przyczyny nazywane jest imprezowym miastem. Każdego roku w wakacje bawi się tu mnóstwo młodych ludzi. W Mielnie panuje luzacka atmosfera i nie brakuje atrakcji. W tej popularnej turystycznej miejscowości nietrudno znaleźć kluby i dyskoteki.
Jurata – dla paparazzi
W Juracie znajduje się prezydencki ośrodek wypoczynkowy. Jeśli dopisze nam odrobina szczęścia to możemy spotkać panią prezydentową pijącą kawę na deptaku lub pana prezydenta kąpiącego się w morzu. Przejdźcie się obok wjazdu na teren strzeżonego ośrodka lub wybierzcie się w rejs statkiem.
Czytaj też: Nietypowe atrakcje Półwyspu Helskiego
Kołobrzeg – dla wilków morskich
Jedną z atrakcji portu jest wysoka latarnia morska. Zachowały się także fortyfikacje. Kołobrzeg pełnił ważną rolę dla wilków morskich, był jednym z głównych portów nad Bałtykiem. Z łatwością znajdziemy statek, którym wybierzemy się w rejs, a po wszystkim zjemy pyszną rybę prosto z morza.
Czytaj więcej: Kołobrzeg – dawna twierdza z piękną latarnią
Lubiatowo – dla rodzin z dziećmi
Dla tych, którzy pragną spokojnego miejsca z kawałkiem niezatłoczonej plaży dla dzieci, Lubiatowo będzie dobrym pomysłem. W Lubiatowie na dzieci czekają takie atrakcje jak przejażdżki konne, wycieczka na Białą Wydmę i na latarnię morską Stilo w Osetniku. Rodzice będą zachwyceni ścieżką Szklana Huta prowadzącą do cmentarzyska kurhanowego i kilkoma pobliskimi dworkami.
Trzęsacz – dla pasjonatów historii
Wizyta w Trzęsaczu jest obowiązkowa – w końcu tamtejszy kościół mieści się na szczycie listy największych atrakcji polskiego wybrzeża. Kościół w Trzęsaczu stał niegdyś 2 kilometry od brzegu, który z biegiem lat po prostu został wymyty. To unikat na skalę europejską.
Czytaj więcej: Kościół w Trzęsaczu – została ściana
W Trzęsaczu znajdziemy nie tylko kościół. Jest też m.in. multimedialne muzeum na klifie i Park Wieloryba. Z kolei w Bajkowej Chacie zadziwi nas prosta geometria, iluzja i perspektywa.
Międzyzdroje – dla Wikingów i szukających gwiazd
Międzyzdroje leżą na Wolinie, czyli największej polskiej wyspie, gdzie pierwsi osadnicy dotarli w V wieku p.n.e. ze Skandynawii. Plemiona gockie pozostawiły na tych ziemiach m.in. liczne cmentarze. Po Gotach na Wolin trafili kupcy z imperium rzymskiego poszukujący bursztynu. O ich obecności świadczą odnajdowane rzymskie monety.
Na Wolin już za czasów Bismarcka trafiały ekspedycje naukowe. To, co znaleźli antropolodzy potwierdziło dawne bogactwo Wolina. Kolejna wyprawa miała miejsce pod koniec XIX w. Zajęto się cmentarzyskiem kurhanowym na Wzgórzu Wisielców. Stwierdzono, że Wolin to legendarna osada Wineta, a na Srebrnym Wzgórzu zamieszkiwali wikingowie.
Czytaj więcej: Wolin – największa polska wyspa
To także miasto gwiazd ekranu. Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach co roku wzbogaca się o nowe odlewy. Jeśli macie ochotę porównać dwoje dłonie z dłońmi osób znanych z ekranu i estrady to koniecznie odwiedźcie ten nadmorski kurort.
Czytaj więcej: Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach – Polskie Hollywood
Mikoszewo – dla miłośników foczek
Mikoszewo leży w pobliżu ujścia Wisły. Te mało uczęszczane tereny są na tyle spokojne, że upodobały je sobie bałtyckie foki. Te sympatycznie wyglądające zwierzątka można znaleźć właśnie m.in. na mikoszewskiej plaży. Są też organizowane rejsy na oglądanie fok. Nie radzimy jednak podchodzić zbyt blisko – foka może boleśnie ugryźć.
Świnoujście – dla fotografów
Mamy nad Bałtykiem prawdziwą perełkę. Ci, którzy szukają miejsca gdzie pojechać nad morze po najlepsze ujęcia, powinni odwiedzić Świnoujście. Stawa Młyny ostrzega marynarzy przed zbliżającym się brzegiem. Ta przypominająca latarnię lub wiatrak stawa, jest najpiękniejsza nad całym Bałtykiem.
Grzybowo – dla amatorów grzybowej
W Grzybowie koło Kołobrzegu organizowany jest Festiwal Zupy Grzybowej. Przypada na weekend na początku sierpnia. Gdy wakacje wyznaczymy sobie na jesień, w Grzybowie możemy szukać smacznych podgrzybków i prawdziwków. Atutem miejscowości jest spokój i i cisza, a jednocześnie niedaleko stąd do pełnego atrakcji Kołobrzegu.
Sarbinowo – dla pragnących ciszy i spokoju
Gdzie jechać nad morze by naprawdę odpocząć? Sarbinowo jest jedną z mniej zatłoczonych latem miejscowości nad Bałtykiem. Plaża i promenada rzadko są pełne turystów. Gdybyśmy chcieli się trochę rozerwać lub pozwiedzać, w pobliżu jest Mielno, gdzie można zobaczyć m.in. bunkry.
Ustka – dla szukających bunkrów
Oprócz Mielna bunkry są także w Ustce. Znajdziecie je także m.in. na Helu i na Wolinie. Bateria Bluchera w Ustce to pozostałość z lat 1938-39. Zbudowano tam stanowiska ogniowe i stanowiska dział (dziś nie istnieją), a także m.in. schrony. Była też sypialnia dla 40-osobowej załogi. Bateria miała związek z powstającym portem III Molo. Zawiadywała nią Marine-Flak Division 243 z siedzibą w Kołobrzegu. Dziś Baterię Bluchera można zwiedzać, a nawet postrzelać z repliki broni palnej
Czytaj więcej: Schrony i bunkry w Polsce – relikty historii (Top 17)