Zamek w Pieskowej Skale na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, to malowniczo położona twierdza z bogatą historią. Już pierwsza, XIV-wieczna warownia prezentowała się okazale i górowała na Szlaku Orlich Gniazd. Dziś to oddział muzeum na Wawelu odwiedzany w ramach wycieczki po Ojcowskim Parku Narodowym.
Historia pierwszego zamku
Sułoszowa to niewielka miejscowość na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, tam też znajduje się zamek. W Pieskowej Skale, a nie na Pieskowej Skale, co warto zaznaczyć gdyż często jest on nazywany błędnie.
Zamek był już wzmiankowany w dokumencie z 1315 r. Kazimierz Wielki zbudował tu warownię będąc elementem łańcucha Orlich Gniazd. Składała się z zamku górnego (niezachowanego, zbudowanego na skale zwanej Dorotką) i dolnego.
Można powiedzieć, że zamek w Pieskowej Skale stał się zbójecką kryjówką za sprawą rodu Szafrańców, której był siedzibą. Stąd wyruszali na wyprawy łupieżcze i napadali na korowody kupców jadących przez Dolinę Prądnika. Krzysztof Szafraniec miał w sobie niewiele z Robin Hooda, bo nie oddawał łupów biednym, a sam się wzbogacał, za co został ścięty na Wawelu.
W XVI wieku przebudowano zamek w stylu renesansowym. Za czasów Michała Zebrzydowskiego stał się on rezydencją, która nie oparła się Szwedom podczas potopu. Pożar w 1718 roku dodatkowo uszkodził twierdzę, a ta została odbudowana w 1768 roku.
Zamek w Pieskowej Skale nie miał szczęścia do pożarów, bo w 1850 roku strawiła go koleja pożoga. Wtedy właśnie przestał istnieć wysoki zamek. Następny wielki ogień przyszedł w czasie powstania styczniowego. W 1863 r. w Pieskowej Skale rozegrała się powstańcza bitwa z wojskami rosyjskimi.
W latach 80. XIX w. na zamku rządzili Mieroszewscy. Przeprowadzano kolejny remont, ale syn prowadzącego prace konserwatorskie, Krzysztof Mieroszewski, sprzedał zamek i roztrwonił majątek. Twierdze przejęła inna rodzina i zbudowała u jej stóp wille. Ostatni prywatni właściciele wyprowadzili się z Pieskowej Skały na początku XX w.
Zamek w Pieskowej Skale wart 60 tysięcy rubli
Przed II wojną światową Towarzystwo Akcyjne Pieskowa Skała wykupiło warownię za sumę 60 tys. rubli. Zamek jest własnością państwa od końca II wojny światowej. Przeszedł renowację i stał się częścią wawelskiego muzeum. Znajdują się tam m.in. sarkofagi z XVII w., z pięknymi postaciami zmarłych z rodu Sieniawskich na wiekach (autorstwa rzeźbiarza z Wrocławia, Jana Pfistera).
Sarkofagi zostały wywiezione z kaplicy w Brzeżanach, która została zdewastowana wraz z zamkiem i kościołem w czasie II wojny światowej. Lata wcześniej sarkofagi przetransportowano do Krakowa, dzięki czemu ocalały.
Ojcowski Park Narodowy i Maczuga Herkulesa
Zamek znajduje się w przecudnym Ojcowskim Parku Narodowym, a tuż obok znajdziemy najsłynniejszą skałę parku – Maczugę Herkulesa. Godny podziwu jest też XVI-wieczny kompleks stawów przepływowych z licznymi gatunkami ryb i płazów.
Podczas godów, szlak płazów jest zabezpieczany przez pracowników parku. Chronione gatunki przechodzą nawet przez jezdnię, więc należy na nie zwracać baczną uwagę. Miłośnicy żab, ropuch i traszek mogą podziwiać ich tam całe mnóstwo.
Pieskowa Skała w filmach
Zamek jest niemalże rozchwytywanym planem zdjęć filmowych. Zaczęło się od filmu Zacne grzechy z 1963 roku w reżyserii Mieczysława Waśkowskiego. Były też i bardziej znane produkcje, żeby wymienić tylko seriale i filmy: Stawka większa niż życie, Podróż za jeden uśmiech, Janosik, Szkoła żon, Reich, Pierścień i róża, czy nawet Ogniem i mieczem w reż. Jerzego Hoffmana.