Zapewne nie mieliście okazji być we wszystkich miejscach wymienionych w tym tekście. Oto 11 polskich miast z potencjałem, które warto odwiedzić w tym roku.

1Szydłów

Szydłów, polskie Carcassone. Fot. Shutterstock

Na Szydłów mówi się polskie Carcassone. To unikatowe miasto (do końca 2018 roku wieś) w województwie świętokrzyskim zachowało swój średniowieczny charakter dzięki pozostałościom XIV-wiecznych murów i innych zabudowań. Szydłów to relikt średniowiecza – wystarczy spojrzeć na to miasto by poczuć się jakby czas cofnął się o kilka stuleci.

O unikatowości Szydłowa stanowi niepowtarzalny klimat średniowiecznej wsi. Osadę lokowano jeszcze za Władysława Łokietka, ale to na czasy Kazimierza Wielkiego przypada rozkwit miasta i najwybitniejszy okres świetności Szydłowa.

Wspominając najważniejsze zabytki Szydłowa nie można pominąć średniowiecznych zabudowań. Są to między innymi mury i bramy, kościoły, synagoga i zamek w Szydłowie.

Poprzedni

2 KOMENTARZE

  1. Stacja Kolejowa i dworzec oraz stadion to w Szklarskiej Porębie górnej na pewno jest wyżej niż w Boguszow-Gorce….sprawdził bym jeszcze stadion w Borowicach oraz stacje na razie bez dworca w Jakuszycach….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here