Strona głównaTop 1011 miast z potencjałem, które warto odwiedzić w 2020 r.

11 miast z potencjałem, które warto odwiedzić w 2020 r.

Zapewne nie mieliście okazji być we wszystkich miejscach wymienionych w tym tekście. Oto 11 polskich miast z potencjałem, które warto odwiedzić w tym roku.

Szydłów

szydłów
Szydłów, polskie Carcassone. Fot. Shutterstock

Na Szydłów mówi się polskie Carcassone. To unikatowe miasto (do końca 2018 roku wieś) w województwie świętokrzyskim zachowało swój średniowieczny charakter dzięki pozostałościom XIV-wiecznych murów i innych zabudowań. Szydłów to relikt średniowiecza – wystarczy spojrzeć na to miasto by poczuć się jakby czas cofnął się o kilka stuleci.

O unikatowości Szydłowa stanowi niepowtarzalny klimat średniowiecznej wsi. Osadę lokowano jeszcze za Władysława Łokietka, ale to na czasy Kazimierza Wielkiego przypada rozkwit miasta i najwybitniejszy okres świetności Szydłowa.

Wspominając najważniejsze zabytki Szydłowa nie można pominąć średniowiecznych zabudowań. Są to między innymi mury i bramy, kościoły, synagoga i zamek w Szydłowie.

Lwówek Śląski

lwówek śląski
Lwówek Śląski. Fot. piotrbb, Shutterstock

Lwówek Śląski to jedno z najstarszych średniowiecznych miast Polski. Zwany jest on Agatową Stolicą Polski. W dniach od 17 do 19 lipca 2020 roku odbędzie się tutaj Lwóweckie Lato Agatowe czyli święto poszukiwaczy skarbów Ziemi. Jest to plenerowa, międzynarodowa giełda minerałów i wyrobów jubilerskich, które zaprezentowane będą na ponad 200 stoiskach.
Poza tą coroczną imprezą w Lwówku znajduje się wiele ciekawych zabytków, m.in. świątyni, w tym pochodzący z 1300 r. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Można tutaj podziwiać mury obronne i baszty bramne. Najpiękniejszy jest widoczny na zdjęciu ratusz, którego najstarsze elementy pochodzą z 1480 r.

Lwówek Śląski lokowano na prawie niemieckim przed 1217 rokiem.

Węgorzewo

węgorzewo przystań
Węgorzewo. Fot. San Mateo, Shutterstock

Węgorzewo to przepięknie położone miasto w woj. warmińsko-mazurskim. Osada powstała w miejscu krzyżackiego zamku u wypływu Węgorapy. Nie ma tam tak wielu turystów jak w Giżycku czy Mikołajkach.

Niespełna wiek po lokacji miasta, zostało ono zniszczone podczas najazdu Tatarów. Na początku XVIII w. dżuma zdziesiątkowała miejscową ludność. Zmarło około 13 tys. mieszkańców. Mimo że Węgorzewo nie miało zbyt wiele szczęścia, dziś jest piękną miejscowością wypoczynkową.

Polańczyk

polańczyk
Polańczyk nad Soliną. Fot. Shutterstock

Nad jeziorem Solińskim możecie podreperować swoje zdrowie. Pierwsi kuracjusze pojawili się tu już 1974 roku, jednak oficjalnie Polańczyk jest uzdrowiskiem od 1999 roku. Można tu skorzystać z całej gamy zabiegów: fizykoterapii, hydroterapii, inhalacji, okładów borowinowych i wielu innych.

Warto również zwrócić uwagę na ciekawe zabytki w Polańczyku. Znajduje się tu murowana cerkiew z ikoną Matki Boskiej z Łopienki, a także cmentarz z murowaną kapliczką dworską. Oczywiście największą atrakcją jest Jezioro Solińskie.

Janów Lubelski

janów lubelski
Janów Lubelski. Fot. Shutterstock

Janów Lubelski słynie przede wszystkim z terenów zielonych: okalających go Lasów Janowskich i Puszczy Solskiej. Największym zabytkiem miasta jest Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej w byłym zespole klasztornym dominikanów. Ciekawostką jest stojący w Janowie Lubelskim najstarszy na świecie pomnik Tadeusza Kościuszki z 1818 r. Warto tutaj wypocząć nad Zalewem Janowskim i pojeździć konno.

Krosno Odrzańskie

zamek krosno odrzańskie
Zamek w Krośnie Odrzańskim. Fot. Shutterstock

W tym ciekawym mieście w woj. lubuskim można odpocząć m.in. nad jeziorami: Raduszeckim i Dychowskim. Atrakcją jest też zamek.

W widocznym na zdjęciu zamku w Krośnie Odrzańskim mieszkali Henryk Brodaty i święta Jadwiga Śląska. Był ważną warownią obronną na granicy Dolnego Śląska. Gdy stracił na obronnym znaczeniu, stał się domem dla księżnych-wdów. Dla Henryka Brodatego był to ulubiony zamek. Miasto lokowano przed 1226 rokiem.

Paczków

Paczków. Fot. Shutterstock

Paczków w woj. opolskim to miasto z układem parceli niemal idealnie zachowanym od czasów średniowiecza, z niemal pełnym przebiegiem murów, zachowanymi basztami i wieżami bramnymi.

Paczków lokowano na prawie niemieckim w 1254 roku, podobnie jak Bytom. Warto zobaczyć tu Muzeum Gazownictwa, Dom Kata i wypocząć nad Jeziorem Otmuchowskim. Miłośnicy wina powinni odwiedzić wyjątkową winnicę Hople, położoną 3 min. spacerkiem od Rynku. Po wcześniejszym umówieniu się przez telefon, można wziąć udział w degustacji wina z winnicy. Koszt to 39 zł od osoby.

Supraśl

Supraśl
Supraśl. Fot. Shutterstock

Supraśl to niewielka miejscowość na Podlasiu, która słynie z niezwykle czystego powietrza, mikroklimatu i bogatych złóż borowin. Jeśli chcecie odetchnąć pełną piersią to powinniście przyjechać właśnie tu. Od 1999 roku Supraśl posiada status uzdrowiska. Jest ono szczególnie polecane uskarżającym się problemy oddechowe, kardiologiczne oraz nadciśnienie. Leczy się tu również choroby cywilizacyjne – nerwicę, bezsenność a także lekkie depresje.

Znajdzie się tu również coś dla miłośników sztuki. W Supraślu funkcjonuje Muzeum Ikon, które jest odziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W zbiorach znajduje się ponad 1000 ikon związanych z Chrystusem, Matką Boską oraz z 12 najważniejszymi świętami cerkiewnymi.

Cedynia

Pomnik bitwy pod Cedynią
Pomnik bitwy pod Cedynią. Fot. wb77, Shutterstock

Cedynia to najdalej położona na zachód miejscowość w Polsce. Dalej na zachód za Cedynią są już tylko pola, lasy, łąki, wsie i granica z Niemcami, a także polder zalewowy utworzony w celu regulacji Odry. Z jego powodu te okolice są nazywane Żuławami Cedyńskimi. To niewielkie miasto na Pojezierzu Zachodniopomorskim liczy sobie niespełna 2000 mieszkańców, a niemal każdy o nim słyszał. Nie tylko za sprawą położenia geograficznego, ale także z powodu sławnej bitwy.

Bitwa pod Cedynią miała miejsce bardzo dawno temu, bo jeszcze w 972 roku za Mieszka I. Książę i jego brat, Czcibor, wygrali walkę z margrabią Hodonem o ujście Odry. Na pamiątkę tych wydarzeń postawiono pomnik bitwy pod Cedynią.

Boguszów-Gorce

boguszów-gorce
Boguszów-Gorce. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Boguszów-Gorce położony jest niedaleko Wałbrzycha. To urokliwe miasto na Dolnym Śląsku ma sporo atrakcji. Aktywnym polecamy wspinaczkę na górę Chełmiec i narty na znakomitym, mało znanym stoku Dzikowiec. Miłośnikom zwiedzania spacer po najwyżej położonym w Polsce rynku. Plac ten znajdziemy na wysokości 591,58 m n.p.m. Miasto może się poszczycić także najwyżej położonym stadionem w Polsce przy ulicy Kusocińskiego (664 m n.p.m.) i najwyżej położoną stacją kolejową i dworcem na linii Wrocław – Jelenia Góra (547 m n.p.m.).
Miłośnicy biegów powinni przyjechać do Boguszowa w czerwcu. W nocy z 19 na 20 czerwca 2020 roku odbędzie się znakomita impreza biegowa pt. Sudecka Setka. Start o godzinie 22.

Płock

przystań w płocku
Przystań w Płocku. Fot. Artur Bociarski, Shutterstock

Płock to zapomniana stolica Polski i miasto, które turyści zdecydowanie bardziej powinni docenić. Wzgórze Tumskie to najważniejsze miejsce Płocka. Oprócz bazyliki katedralnej zobaczymy tu Zamek Książąt Mazowieckich z dwiema górującymi nad miastem wieżami. Niższa nazywana jest Szlachecką, wyższa natomiast to Wieża Zegarowa. Obecnie znajduje się tu Muzeum Diecezjalne pełne różnorodnych eksponatów od zbiorów sztuki sakralnej po cenne starodruki i rękopisy. Wzgórze Tumskie to 50-metrowa skarpa. Stąd podziwiać możemy przepiękny widok na dolinę Wisły.

Płocki Stary Rynek to plac, na którym znajdują się zabudowania z XVIII i XIX wieku. W jego centralnej części zachwyca klasycystyczny budynek ratusza, który powstał w latach 1824-1827. Kolejny charakterystyczny obiekt to Dom Darmstadt – dawny Hotel Berliński. Tu mieszkał słynny niemiecki pisarz Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, a nazwa kamienicy to znak współpracy z Berlinem. Na Starym Rynku zobaczymy także Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Muzeum św. Faustyny oraz Dom Prasy – kamienicę, która swoją nazwę zawdzięcza mieszczącym się w niej redakcjom kilku lokalnych gazet.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

  1. Stacja Kolejowa i dworzec oraz stadion to w Szklarskiej Porębie górnej na pewno jest wyżej niż w Boguszow-Gorce….sprawdził bym jeszcze stadion w Borowicach oraz stacje na razie bez dworca w Jakuszycach….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE