Zapewne nie mieliście okazji być we wszystkich miejscach wymienionych w tym tekście. Oto 11 polskich miast z potencjałem, które warto odwiedzić w tym roku.

1Szydłów

Szydłów, polskie Carcassone. Fot. Shutterstock

Na Szydłów mówi się polskie Carcassone. To unikatowe miasto (do końca 2018 roku wieś) w województwie świętokrzyskim zachowało swój średniowieczny charakter dzięki pozostałościom XIV-wiecznych murów i innych zabudowań. Szydłów to relikt średniowiecza – wystarczy spojrzeć na to miasto by poczuć się jakby czas cofnął się o kilka stuleci.

O unikatowości Szydłowa stanowi niepowtarzalny klimat średniowiecznej wsi. Osadę lokowano jeszcze za Władysława Łokietka, ale to na czasy Kazimierza Wielkiego przypada rozkwit miasta i najwybitniejszy okres świetności Szydłowa.

Wspominając najważniejsze zabytki Szydłowa nie można pominąć średniowiecznych zabudowań. Są to między innymi mury i bramy, kościoły, synagoga i zamek w Szydłowie.

Poprzedni
Poprzedni artykułTe miejsca zainteresowały podróżników z całej Polski. Niespotykane atrakcje (Top 11)
Następny artykułNajdziwniejsze pomniki w Polsce: piękne czy paskudne? (Top 9)
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

2 KOMENTARZE

  1. Stacja Kolejowa i dworzec oraz stadion to w Szklarskiej Porębie górnej na pewno jest wyżej niż w Boguszow-Gorce….sprawdził bym jeszcze stadion w Borowicach oraz stacje na razie bez dworca w Jakuszycach….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here