Strona głównaTop 10Te miejsca zainteresowały podróżników z całej Polski. Niespotykane atrakcje (Top 11)

Te miejsca zainteresowały podróżników z całej Polski. Niespotykane atrakcje (Top 11)

Niektóre atrakcje Polski nie wydają się jakieś szczególne, dopóki nie pojedzie się ich zobaczyć. Do tych miejsc Polacy wracają, bo są nimi pozytywnie zaskoczeni. Oto niespotykane atrakcje w Polsce.

Stawa Młyny

stawa młyny świnoujście
Stawa Młyny. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Niby to nic szczególnego, ot stawa, czyli znak nawigacyjny. To jednak szczególny budynek: Stawa Młyny wyglądem przypomina wiatrak i należy do najpiękniejszych nadmorskich budowli w Polsce. Jest to najlepsza reklama Świnoujścia, a zdjęcia zawsze wychodzą tu magicznie. Nic dziwnego, że chce się tu wracać.

Zamek Krzyżtopór

zamek krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Fot. Fotomigawki, Shutterstock

Żaden polski zamek nie kryje takiej numerologii i tajemnych znaczeń. Okien jest tu tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni, wielkich sal 12, czyli tyle, ile miesięcy. Cztery narożne baszty miały odpowiadać czterem porom roku. Niegdyś największy kompleks pałacowy w Europie to jedna wielka zagadka, a wiąże się z nią historia Krzysztofa Ossolińskiego…

Czytaj więcej: Zamek Krzyżtopór – 11 ciekawostek o tajemniczej ruinie

Janowiec

janowiec
Janowiec koło Kazimierza Dolnego. Fot. Shutterstock

Kazimierz Dolny zna prawie każdy, ale w pełni zachwyceni są ci, którzy odkrywają także położony w pobliżu Janowiec. To wioska z urokliwymi domami sprzed wieków niczym zatrzymana w czasie. Można znaleźć tu zamek, ciekawszy od tego w Kazimierzu Dolnym, bo lepiej zachowany.

Czytaj więcej: Janowiec atrakcje

Bardo Śląskie i spływy pontonowe

bardo śląskie
Bardo z drona. Fot. Shutterstock

Bardo jest niedocenianym, a pięknie położonym miastem w woj. dolnośląskim. Podobnie jak na Dunajcu i tutaj, w Kotlinie Kłodzkiej, można się wybrać na rafting z rwącym nurtem. Spływ pontonowy Przełomem Bardzkim czyli wyprawa pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej dostarczy niezapomnianych wrażeń. Spływy pontonowe w Bardzie Śląskiej otrzymały Turystycznego Oscara 2018 od Polskiej Organizacji Turystycznej.

Czytaj więcej: Najlepsze atrakcje w Polsce 2018. Turystyczne Oskary rozdane (Top 10)

Riese

olbrzym riese
Podziemne miasto, kompleks Olbrzym czyli Riese. Fot. Shutterstock

Niespotykane atrakcje znajdują się także pod zamkiem Książ w Wałbrzychu. Ciągną się tutaj tunele o nie do końca znanym przeznaczeniu. Z dawnych dokumentów wynika, że były częścią kompleksu Olbrzym, czyli Riese. Co korytarze kompleksu Riese w Górach Sowich w okolicy Walimia, Jugowic i Osówki mają wspólnego z zamkiem i jakie tajemnice skrywały? To jedna z najbardziej fascynujących tajemnic Dolnego Śląska. Oprowadzający po korytarzach przewodnicy potrafią wciągnąć w tę historię!

Więcej w naszym popularnym tekście: Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?

Lanckorona

lanckorona małopolskie
Lanckorona. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Przepiękna architektura Lanckorony przyciąga nie tylko tych, którzy mają duszę romantyka. Mało jest tak charakterystycznych wiosek. W Małopolsce znajdziemy m.in. przepiękne Zalipie, uznane za najpiękniejszą wieś w Polsce. Lanckorona położona jest w tym samym województwie, w powiecie wadowickim.

Podróż tutaj to jak cofnięcie się w czasie, domki naprawdę należą do urokliwych. Podróżując po małopolskim szlaku warto tam zajrzeć.

Szlak Orlich Gniazd

zamek rabsztyn szlak orlich gniazd
Zamek Rabsztyn na Szlaku Orlich Gniazd – niespotykane atrakcje w Polsce. Fot. Shutterstock

Szlak Orlich Gniazd do zespół przepięknych warowni, z których niektóre są zachowane w dobrym stanie. Można przemierzyć go samochodem, konno lub rowerem albo wybrać się na pieszą wędrówkę między wybranymi zamkami.

Orle Gniazda powstały w XIV wieku za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Wzniesione na tych terenach grody obronne miały m.in. chronić szlaki handlowe, a także strzec ówczesnej stolicy – Krakowa.

Czytaj więcej: Szlak Orlich Gniazd

Szklarska Poręba

szklarska poręba
Szklarska Poręba. Fot. Shutterstock

Szklarska Poręba to pełne atrakcji miasto na Dolnym Śląsku. To tu znajdują się malownicze wodospady Kamieńczyka i Szklarki. Górskie szlaki zachęcają do wędrówek, a zimą nartostrady zapraszają do szusowania. Można wybrać się do Dinoparku lub do licznych muzeów.

Czytaj więcej: Szklarska Poręba atrakcje

Pałac w Rogalinie

pałac w rogalinie
Pałac w Rogalinie. Fot. Shutterstock

Pałac w Rogalinie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu i laureatem Turystycznego Oscara w 2018 r. Rogalin jest znany ze swojego zespołu pałacowo-parkowego. Pałac był rezydencją hrabiów Raczyńskich. Obok niej rosły piękne ogrody. Posadzono też dęby, które mają już około 700 lat.

Późnobarokowa budowla została postawiona na planie łuku. Fasada sprawia naprawdę duże wrażenie, a jeszcze piękniej jest w środku. Koniecznie trzeba zobaczyć mauzoleum św. Marcelina, które wzorowane było na rzymskich świątyniach, pięknie urządzone pałacowe pokoje oraz stajnię i powozownię. Punktem obowiązkowym jest galeria obrazów.

Czytaj więcej: Dęby rogalińskie

Pieniny

rezerwat biała woda pieniny
Rezerwat Biała Woda w Pieninach. Fot. Shutterstock

Pieniny są niezwykle różnorodne: z jednej strony wyglądający jak Toskania Rezerwat Biała Woda, z drugiej Trzy Korony górujące nad przełomem Dunajca, gdzie można wybrać się na spływ. Ponadto wypocząć można nad Jeziorem Czorsztyńskim, a zamki w Czorsztynie i Niedzicy są po prostu zachwycające. Czego chcieć więcej? Tu się po prostu wraca.

Kołobrzeg

ratusz w kołobrzegu
Ratusz w Kołobrzegu. Fot. Pixabay

A teraz coś z drugiego końca Polski. Kołobrzeg to jedno z bardziej znaczących miast na polskim wybrzeżu, które kryje moc atrakcji, ale jednocześnie można znaleźć tu także spokojniejsze miejsca, by chwilę odsapnąć. Warto zobaczyć latarnię morską, Pomnik Zaślubin Polski z Morzem i poznać niesamowitą historię nadbałtyckiej twierdzy. Trzeba koniecznie zjeść świeżą rybkę, a miłośnicy grzybów na pewno bez problemu trafią na festiwal zupy grzybowej, nota bene w pobliskim Grzybowie.

Czytaj więcej: Kołobrzeg atrakcje

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE