Niektóre pomniki w Polsce wprawiają w zachwyt, inne są co najmniej kontrowersyjne. Oto 9 ciekawych pomników w Polsce z tej drugiej kategorii. Uważacie je za piękne, przesadzone, a może po prostu brzydkie?
Pomnik Chrystusa w Świebodzinie
Chrystus ze Świebodzina to gigantyczny pomnik na wzór tego z Rio de Janeiro. Co więcej, jest większy. To najwyższa rzeźba przedstawiająca Chrystusa na świecie. Jej wysokość to 36 metrów, a z podstawą 52,5 m.
Ksiądz Sylwester Zawadzki, proboszcz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, stwierdził, że pomysł na budowę monumentu miał Pan Jezus, a on sam miał jedynie go postawić. I postawił dzięki 6 mln zł z datków od wiernych.
Czytaj więcej: Świebodzin – największy na świecie pomnik Chrystusa
Pomnik ziemniaka
Besiekierz jest polską stolicą. I to nie byle jaką. Stolicą ziemniaka!
Każdy kocha ziemniaki. Frytki, puree, ziemniaki zasmażane, pieczone, chipsy i ziemniaki z ogniska. W Polsce tak bardzo kochamy ziemniaki, że stawiamy im pomniki. A przynajmniej jeden.
Dziewięciometrowy Pomnik Ziemniaka stoi w Besiekierzu od lat 80. Podobno jest największym na świecie monumentem przedstawiającym ziemniaka (i nie zdziwilibyśmy się, gdyby był jedynym). W Besiekierzu wyhodowano nową odmianę kartofla – stąd tak niezwykłe upamiętnienie. Ale za to Festiwal Ziemniaka dla odmiany odbywa się w Radomiu.
Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie
Z kształtu tego pomnika Polacy stroją sobie żarty nie od dzisiaj. Pewnie im coś przypomina… Szkoda, że jest to zacny pomnik – Czynu Rewolucyjnego (i to nie rewolucji seksualnej). A nie jakaś tam statua upamiętniająca ziemniaka.
Niewątpliwie kształt mógłby być nieco bardziej wysmakowany. Zwłaszcza, że to rzeźba należąca do Kościoła. Złośliwi mówią, że monumentu nie powinny oglądać dzieci. Możemy to wybronić – one i tak nie mają pojęcia, o co tu chodzi.
Pomnik UFO
Pomnik UFO w Emilcinie postawiony jest całkiem na serio. Stanął tam na pamiątkę wydarzeń z maja 1978 roku, kiedy to mieszkaniec wsi Jan Wolski spotkał dziwne istoty i ich latający spodek wracając do domu przez las.
Pozaziemskie istoty miały wskoczyć na wóz Wolskiego i kazały się zawieźć na pole, gdzie stał ich latający spodek. Zaprosiły rolnika na pokład i wykonały na nim badania. Wolski opisywał, że obcy byli dla niego bardzo mili i poczęstowali go nawet jedzeniem „w postaci sopla”, ale odmówił.
Czytaj także: Top 8 najdziwniejszych atrakcji Polski. Co tu się wydarzyło?
Pomnik Morświna w Gdyni
Na wyjątkowy pomysł uhonorowania morświna wpadły władze Gdynii. Naturalnej wielkości odlew z brązu został ustawiony tuż przy Akwarium Gdyńskim, na skwerze Kościuszki w 2006 roku.
Monument ustawiono aby przypomnieć wszystkim jak wyjątkowymi i unikatowymi zwierzętami są morświny. W Morzu Bałtyckim żyje mniej niż 600 przedstawicieli tego gatunku. Są to jedyne występujące w Bałtyku ssaki z rzędu waleni.
Czytaj także: Najciekawsze pomniki w Polsce
Pomnik serka w Radomiu
Kilka dni temu w Radomiu stanął pomnik serka homogenizowanego Rolmlecz 🙂
Miłośnicy tego smaku mówią, że serek zdecydowanie zasługuje na pomnik. W końcu ziemniak ma swój, dlaczego serek ma być gorszy?
Poza tym w Radomiu można spotkać inne dziwne upamiętnienia. Jest pomnik maszyny do pisania i maszyny do szycia Łucznik (szyją doskonale i się nie psują, trzeba to przyznać). Są też buty marki Sofix (sofiksy), waga domowa WD-2 i telefon Bratek.
Rzeźba na Wyspie Daliowej we Wrocławiu
We Wrocławiu co jakiś czas głośno jest o nowej rzeźbie, która ma według jednych ozdobić, a według innych oszpecić miasto. Dla licznych mieszkańców to aberracja, dla władz doskonały sposób na wydanie ponad miliona złotych.
Tak było w przypadku rzeźby Oskara Zięty na Wyspie Daliowej. Srebrna instalacja przypominająca powyginany tunel przedstawia… Coś. Sensu doszukiwać się trudno, choć niektórzy okrzyknęli, że jest to spirala do wsadzenia nie powiemy gdzie.
Wartość użytkowa takiej sztuki jest żadna. Ani tu schować się przed deszczem, ani przed wiatrem, ani na tramwaj poczekać. Ale to sztuka, nie musimy jej rozumieć.
Nie rozumiemy też Arlekina spod teatru muzycznego Capitol, który wygląda jak ożywiony bohater obrazów Picassa. Arlekin kosztował kolejny milion złotych. O gustach się nie dyskutuje. Tylko że gusta to rzecz osobista, a pieniądze są publiczne.
Schody do nieba
Pomnik smoleński na placu Piłsudskiego w Warszawie zwany Schodami do nieba ostatnio wzbudził sporo kontrowersji. Zaczął być krytykowany za ośmieszanie, a nie upamiętnienie ofiar tragedii. Choćby dlatego:
Jeszcze na etapie projektu zaczęto się doszukiwać nawiązań do scenki z Księgi XVIII Tytusa, Romka i A’Tomka. Schody donikąd w muzeum sztuki nowoczesnej co prawda były idiotyczne i niepraktyczne, ale za to jakże odkrywcze…
Te smoleńskie odkrywcze zatem nie są. W dodatku szybko stały się obiektem żartów i memów. Znaleźli się także śmiałkowie gotowi wejść na ich szczyt.
Jak naliczyła BIQdata, w Polsce jest już ponad 460 pomników smoleńskich różnego rodzaju (dane na kwiecień 2018). To pamiątkowe tablice, rzeźby, a nawet dęby. Schodów donikąd można było sobie darować?
Pomników Jana Pawła II trudno nie uznać za obrazę
Niestety, niezbyt udane są pomniki Jana Pawła II w Polsce. Pragnęlibyśmy, aby było inaczej, w końcu nikomu innemu aż tak nie należy się wierne i godne odwzorowanie. Tymczasem to, co możemy zobaczyć często przypomina groteskę.
Oczywiście są i udane pomniki wielkiego Polaka. Ale ogółem jego figur są w Polsce setki. Papież często jest do siebie niepodobny (jak w Rabce), przedstawiany w dziwnych pozach i szokujących dysproporcjach (jak w Wysowej-Zdroju i Świebodzicach), a twórcy pomników narażają się na śmieszność (jak w Łeknie), że nietrudno o krytykę.
Aż ciśnie się na usta, by zacytować Jana Pawła II. – Nie budujcie mi pomników. Zróbcie coś dobrego dla ludzi.
Czytaj także: Pomniki ławeczki w Polsce. Przysiądź się do Tuwima.