Strona głównaTop 108 mitów o Polsce i Polakach, z którymi spotkasz się na świecie

8 mitów o Polsce i Polakach, z którymi spotkasz się na świecie

Tak to już jest, że do każdego kraju czy narodowości przypisane są pewne stereotypy. Różne mity o Polsce i Polakach krążą po całym świecie. Niektóre z nich są zabawne, inne mocno krzywdzące.

Jesteśmy Rosjanami

Polacy są często myleni z Rosjanami. Fot. Pixabay

W wielu krajach oddalonych od Europy możemy zostać wzięci za Rosjan. Niestety część ludzi błędnie uważa, że Polska jest częścią Rosji, pytając nawet „Mówicie po rosyjsku, prawda?”. Pomijając nieznajomość geografii, wielu naszych rodaków szczególnie mocno uderza akurat ten mit.

W Polsce po ulicach biegają niedźwiedzie

Niektórzy uważają, że w Polsce po ulicach biegają niedźwiedzie. Fot. Shutterstock

To jeden z zabawniejszych stereotypów na temat naszego kraju, z którym możemy się spotkać. Dużo osób myśli, że jest u nas bardzo zimno i naokoło nieustannie leży śnieg. Być może właśnie ze względu na to można również usłyszeć, że po ulicach biegają u nas niedźwiedzie i to polarne. Osoby, które wierzą w ten mit będę z pewnością bardzo zdziwione gdy dowiedzą się, że niedźwiedzia zdecydowanie łatwiej spotkać u nas w zoo.

Polacy piją dużo wódki

Pijemy dużo wódki? To nieprawda! Fot. Pixabay

Najbardziej popularny i jeden z mocno krzywdzących stereotypów. Faktem jest, że spożycie alkoholu w naszym kraju jest wysokie. Nie jest ono jednak najwyższe na świecie. Dodatkowo coraz rzadziej na naszych stołach pojawia się wódka – coraz częściej sięgamy po dobrej jakości piwa czy wina. W ogólnoświatowych statystykach dotyczących spożycia alkoholu na świecie jesteśmy daleko poza czołówką. Wyprzedzają nas m. in.  Rosjanie, Słowacy czy Serbowie.

Polacy to złodzieje

W niektórych krajach jesteśmy postrzegani jako naród cwaniaków. Fot. Pixabay

Przyjedź do Polski, Twój samochód już tam jest – takie i inne żarty można usłyszeć za zachodnią granicą. Szczególnie wśród Niemców pokutuje przekonanie, że jesteśmy cwaniakami i złodziejami. Ciężko powiedzieć skąd wziął się ten mit jednak nie ma wątpliwości, że psuje on opinię o Polakach na świecie.

Wiecznie narzekamy

Czy faktycznie aż tak dużo narzekamy? Fot. Shutterstock

Stereotyp odnośnie narzekania prawdopodobnie ukształtował się jeszcze w czasach PRL. Wtedy faktycznie mieliśmy na co narzekać. Braki w sklepach, problemy z pracą i niepewność jutra nie pomagała w pozytywnym patrzeniu na świat. Mimo to nadal możemy usłyszeć, że jesteśmy jednym z najbardziej zrzędliwych narodów w Europie. Czy jest tak faktycznie? Musicie to ocenić sami.

Nie znamy języków obcych

Ponad połowa ludzi w naszym kraju zna przynajmniej jeden język obcy. Fot. Pixabay

W wielu krajach pokutuje przekonanie, że potrafimy porozumiewać się wyłącznie w języku ojczystym. Tymczasem według badań ponad połowa Polaków zna przynajmniej jeden język obcy (najczęściej angielski). Obcokrajowcy bez problemu mogą się dogadać w sklepie czy kasie biletowej.

Jesteśmy nietolerancyjni

Czy w Polsce faktycznie mamy problemy z tolerancją? Fot. Pixabay

Kiedy pojedziemy za granicę możemy usłyszeć, że jesteśmy niesłychanie nietolerancyjnym narodem. Stereotyp ten jest tak mocno rozbudowany, że niektórzy obawiają się wręcz przyjazdu do naszego kraju. Zgodnie z tym mitem nie tolerujemy osób o innym kolorze skóry, wyznaniu czy orientacji seksualnej. Aż trudno uwierzyć, prawda?

Jesteśmy zacofani

Polska już dawno przestała być zacofanym krajem. Fot. Shutterstock

Chociaż nasz kraj z każdym rokiem staje się coraz bardziej nowoczesny i otwarty na świat to wciąż można usłyszeć, że jesteśmy bardzo zacofani. Wielu obcokrajowców postrzega Polskę jako biedny, mało rozwinięty kraj który zatrzymał się i nie nadąża za innymi w Europie.

Chyba dawno nie byli w Polsce, zgadzacie się?

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE