Strona głównaTop 10Atrakcje Międzygórza ukryte w Sudetach (Top 8)

Atrakcje Międzygórza ukryte w Sudetach (Top 8)

Międzygórze to niewielka wieś w woj. dolnośląskim położona w Sudetach u podnóża Masywu Śnieżnika. W najbliższej okolicy można znaleźć mnóstwo ciekawych atrakcji: od takich sprzed 250 milionów lat po zupełnie nowe. Oto miejsca warte odwiedzenia w Międzygórzu.

Zapora wodna Międzygórze

Zapora Wodna Międzygórze
Zapora wodna Międzygórze. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Tama w Międzygórzu jest jedną z popularniejszych atrakcji udostępnionych dla turystów w tej okolicy. Zapora powstała w XX wieku w celu zapobiegania skutków powodzi, a o tym jak jest potrzebna mogliśmy się przekonać w 1997 roku. Podczas Powodzi Tysiąclecia na Dolnym Śląsku woda przelewała się przez koronę tamy, mimo że zbiornik mieści 1 mln m sześc. wody. Zapora ma 29 m wysokości.

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia. Fot. Shutterstock

25 km od Międzygórza (w drodze prostej dużo bliżej, ale niestety trzeba jechać naokoło), znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia, najdłuższa w Sudetach i największa na Dolnym Śląsku. Można podziwiać tam fantazyjne stalaktyty i stalagmity i posłuchać ciekawych opowieści przewodnika. Jaskinia swą nazwę zawdzięcza szkieletowi niedźwiedzia, który znaleziono w środku. W wakacje bilety normalne kosztują 32 zł, a ulgowe 27 zł (poza sezonem odpowiednio 27 i 22 zł). Obowiązują dodatkowe opłaty za fotografowanie i filmowanie.

Czytaj więcej: Jaskinia Niedźwiedzia – czy odważysz się wejść do środka?

Muzeum Ziemi w Kletnie

Jeśli już będziecie w Jaskini Niedźwiedziej, przy okazji wpadnijcie to Muzeum Ziemi w Kletnie. Znajdziecie tam minerały i skamieniałości zebrane przez Arnolda Miziołka, prywatnego kolekcjonera. Można tam zobaczyć ponad 40 skamieniałych jaj dinozaurów, meteoryt i pnie drzew sprzed 250 milionów lat! Na terenie ogrodu przy muzeum znajduje się też park jurajski. Stoi w nim m.in. model mamuta, skamieniały las z okresu permu i oczywiście modele dinozaurów. Bilety normalne kosztują 10 zł, a ulgowe 5 zł.

Wodospad Wilczki

Wodospad Wilczki. Fot. Shutterstock

Wodospad Wilczki znajduje się nieco na zachód od centrum wsi w wąwozie rzeki Wilczki. To niewielki prawy dopływ Nysy Kłodzkiej. Kaskada ma 22 m wysokości. Niegdyś nazywano ją Wodogrzmotami Żeromskiego. To drugi pod względem wysokości wodospad w polskich Sudetach po Wodospadzie Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie. Teren wodospadu jest objęty Parkiem Krajobrazowym i Rezerwatem przyrody Wodospad Wilczki.

Czytaj także: Polskie wodospady – siła zaklęta w wodzie (top 6)

Ogród Bajek

Shrek i Fiona w Ogrodzie Bajek w Międzygórzu
Shrek i Fiona w Ogrodzie Bajek w Międzygórzu. Fot. Robert Drózd, CC BY-SA 3.0

Ogród Bajek na pierwszy rzut oka wygląda nieco dziwacznie. Jest to bowiem kolekcja drewnianych rzeźb przedstawiających postaci z bajek, która ma już około 100 lat! Znajdują się tam Pinokio, Jaś i Małgosia, Kot w butach, Gargamel z Klakierem, Bolek i Lolek, Muminki i wiele innych postaci. Pierwsze rzeźby powstały tuż po I wojnie światowej, a kolekcji dał początek Izydor Kriesten, botanik i leśnik z Międzygórza. Miejscowa ludność ogród pełen jego rzeźb zaczęła nazywać Ogrodem Bajek i tak już zostało. Obecnie ogrodem opiekuje się oddział PTTK, a kolekcję uzupełniają rzeźby innych artystów. Bilet ulgowy kosztuje 7 zł, a normalny 10 zł.

Śnieżnik

śnieżnik
Śnieżnik od strony czeskiej. Fot. Marcin Dąbrowski, CC BY-SA 3.0

Z Międzygórza w około 2 godziny można dojść na Śnieżnik, górę graniczną między Polską a Czechami o wysokości 1426 m n.p.m. Ciekawostką jest, że Śnieżnik leży dokładnie na wododziale dorzeczy Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Potoki po stronie czeskiej spływają do Morza Czarnego, po stronie polskiej, do Bałtyku. W masywie znajdują się sztolnie poszukiwawcze rud uranu. Gdy ma się szczęście, można spotkać tam muflona (sztucznie wprowadzonego na te tereny), ale też cietrzewie, głuszce, salamandry i traszki. Na szczycie znajduje się Schronisko PTTK na Śnieżniku, a także ruiny wieży widokowej oraz inego schroniska po stronie czeskiej.

Sanktuarium Marii Śnieżnej

Sanktuarium Marii Śnieżnej, Międzygórze
Sanktuarium Marii Śnieżnej, Międzygórze. Fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 3.0

Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości Maria Śnieżna lub też w skrócie: Sanktuarium Marii Śnieżnej, znajduje się nieopodal szczytu Iglicznej w Masywie Śnieżnika nieopodal Międzygórza. Wcześniej stała w tym miejscu kaplica, ale wierni wierzyli, że dochodzi tam do cudownych uzdrowień i wkrótce kaplica przestała wystarczać. Do pierwszego uzdrowienia według kościelnych ksiąg doszło w 1777 roku, kiedy to wzrok odzyskało małe dziecko. Łącznie Watykan potwierdził 12 cudów w okolicy. W środku jest tablica upamiętniająca dwukrotną wizytę Karola Wojtyły w tym miejscu.

Pasterskie Skały

Pasterskie Skały
Pasterskie Skały, Dyskobol. Fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0

Pasterskie Skały to bardzo ciekawe formacje, które można znaleźć w okolicy Międzygórza. Wzniesienie, na którym leżą, powstało w wyniku tych samych procesów górotwórczych co Masyw Śnieżnika. Skał jest 7, każda o zaskakującym kształcie. Jest to pomnik przyrody.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE