Strona głównaTop 10Atrakcje tuż za czeską granicą. Nr 5 to najdłuższa taka konstrukcja na...

Atrakcje tuż za czeską granicą. Nr 5 to najdłuższa taka konstrukcja na świecie!

Będąc na południu Polski warto poznać nie tylko piękno naszego kraju, ale również atrakcje tuż za czeską granicą. Nie musicie jechać daleko, aby odkryć ciekawe i zapierające dech w piersi zabytki. Jedna z propozycji, która jest najdłuższą taką konstrukcją na świecie, z pewnością zawróci Wam w głowie!

Zamek Opočno

30 kilometrów od Kudowy-Zdroju czeka na Was Zamek Opočno. Ten zachwycający renesansowy kompleks budynków może poszczycić się galerią zawierającą wybitną kolekcję malarstwa włoskiego i holenderskiego. Zamek przyciąga do siebie również unikalną zbrojownią i bogatymi zbiorami bibliotecznymi. Cały kompleks otacza park w stylu angielskim z niewielkimi budynkami w stylu romantycznym. W kwietniu 2022 roku, z okazji setnej rocznicy otwarcia zamku, stworzono dla odwiedzających nową trasę zwiedzania. Na drugim piętrze kompleksu można teraz podziwiać największe skarby i pamiątki rodziny Colloredo-Mansfeld. Zamek Opočno to okazja, aby przenieść się w dawne, szlacheckie czasy.

Skalne Miasto – atrakcje tuż za czeską granicą

atrakcje tuż za czeską granicą
Skalne Miasto. Fot. Pixabay

Pomiędzy czeskimi miejscowościami Adršpach i Teplice nad Metují znajduje się tzw. Skalne Miasto (Adršpaskoteplické skály). Ogromne formacje skalne tworzą naturalny porośnięty lasem labirynt. Na terenie rezerwatu wytyczonych jest wiele ścieżek o zróżnicowanym stopniu trudności, którymi możecie zagłębiać się w niezliczone szczeliny i rozstępy wielkich skał. Niektóre szlaki doprowadzą Was na szczyty iglic, do ruin zamków czy na punkty widokowe. Wiele bloków, za sprawą swoich osobliwych kształtów, posiada nazwy własne jak np. Głowa cukru czy Starosta i Strarościna.

Kralicki Obszar Fortyfikacyjny

W okolicy miasteczka Kraliky, niedaleko polsko-czeskiej granicy, położony jest Kralicki Obszar Fortyfikacyjny. W latach 30. XX wieku znajdował się tu najsilniej ufortyfikowany teren Republiki Czechosłowackiej i jeden z najbardziej umocnionych odcinków granicy w Europie. Na terenie tym udało się zbudować aż 247 obiektów fortecznych. Dziś możecie odkryć pozostałości tego największego dzieła budowlanego w regionie, odwiedzając artyleryjskie grupy warowne, schrony piechoty i bunkry zwane rzopikami.

Jednym z chętniej odwiedzanych obiektów jest Twierdza Hurka, która jest najbardziej dopracowaną budowlą tego typu na terytorium Czech udostępnioną dla zwiedzających. Zobaczycie tu m.in. pierwotne wrota pancerne bunkra wejściowego K-S 12a, działającą ukośną windę do transportu wagoników z amunicją oraz lokomotywę wąskotorową kolei podziemnej. To miejsce to wyjątkowa atrakcja dla miłośników militariów.

Skalny Zamek Sloup – atrakcje tuż za czeską granicą

Skalny Zamek Sloup w Czechach. Fot. VitVit, CC BY-SA 4.0

Kolejne atrakcje tuż za czeską granicą położone są w niewielkiej miejscowości Sloup. To, co przyciąga turystów w to miejsce, to usytuowane na malowniczej skale ruiny średniowiecznego zamku obronnego. Historia tego miejsca sięga XIII wieku, kiedy to wykute w skale groty zapewniały mieszkańcom schronienie. W średniowieczu wybudowano tu gród warowny otoczony fosami. Dziś z samego zamku zachowały się jedynie pozostałości niektórych pomieszczeń i budynków, wykutych niegdyś w skale. Dla turystów udostępnione są dawne pustelnie, kościół skalny, ambit, kaplice, tarasy i inne obiekty, które zostały sztucznie stworzone w okresie baroku.

Zobaczcie także: Świeradów-Zdrój – atrakcje uzdrowiska przy czeskiej granicy (Top 11).

Sky Bridge 721

Są takie atrakcje tuż za czeską granicą, które zapierają dech w piersiach. Taki jest właśnie, otwarty w połowie maja 2022 roku, Sky Bridge 721. Ten najdłuższy, spacerowy most wiszący świata to coś, czego nie możecie przegapić podczas wizyty w Czechach. Ta zaskakująca atrakcja znajduje się zaledwie 13 km od polskiej granicy w resorcie Dolní Morava, położonym między Górami Orlickimi a Jesionikami, pod szczytem Śnieżnika Kłodzkiego. Konstrukcja mierzy 721 metrów, a najwyższy punkt wiszącego mostu znajduje się na wysokości 96 metrów, jest to więc atrakcja tylko dla odważnych! Po drodze czekają na Was cudowne, górskie widoki, które pozostaną w Waszej pamięci na długo.

Ścieżka w Obłokach – atrakcje tuż za czeską granicą

W resorcie Dolní Morava znajduje się jeszcze jedno wyjątkowe miejsce warta odwiedzania – Ścieżka w Obłokach. Ta jedna z popularniejszych atrakcji tuż za czeską granicą zachwyci Was nie tylko pięknymi widokami. Jest to także okazja, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego oraz dobrze się bawić. Ścieżka w Obłokach ma aż 55 metrów wysokości, a z jej szczytu możecie podziwiać urzekający widoki na cały Masyw Śnieżnika, i dolinę rzeki Morawy. Zobaczycie tu również pasmo Jesioników, szczyt Suchý vrch i Karkonosze. Podczas przemierzania Ścieżki w Obłokach możecie korzystać z wielu atrakcji m.in. sieci rozciągniętej na wysokości 50 metrów, czy 100-metrowej zjeżdżalni z okienkami i pochyłymi zakrętami.

Czeska Szwajcaria

atrakcje tuż za czeską granicą
Czeska Szwajcaria. Fot. Pixabay

Będąc na południu Polski warto odwiedzić jeszcze jedno piękne miejsce. Czeska Szwajcaria to atrakcja tuż za czeską granicą, gdzie zobaczycie malownicze skalne wieże, wąwozy i tunele. Znajdziecie tu liczne szlaki turystyczne wzbogacone o mostki, wieże widokowe i schroniska. Zezwolono tu także, mimo że jest to teren Parku Narodowego, na możliwość wspinaczki górskiej. Czeska Szwajcaria okazała się na tyle atrakcyjnym miejscem, że kręcono tu film Opowieści z Narnii.

Zamek Frydlant – atrakcje tuż za czeską granicą

Zamek Frydlant – Czechy. Fot. Pixabay

Kolejna czeska atrakcja znajduje się na skraju Gór Izerskich, około 20 kilometrów od Polski. Zamek Frydlant to piękna warownia o fascynującej historii, którą warto odkryć. Początki twierdzy sięgają XIII wieku, kiedy to rozpoczęto jej budowę w stylu średniowiecznym. W późniejszych latach zamek został otoczony murami obronnymi i basztami, a w XVI wieku przebudowano go na styl renesansowy. Miejsce to jest warte odwiedzenia ponieważ warownia zachowała się w niemal idealnym stanie. Wnętrza posiadają oryginalne wyposażenie prawie każdego pokoju. Co ciekawe Zamek Frydlant, był pierwszą warownią w Europie Środkowej, która została udostępniona zwiedzającym. Pierwsi chętni mogli zobaczyć jego wnętrza już w 1801 roku.

Zobaczcie więcej atrakcji u naszych sąsiadów: Atrakcje tuż za granicą Polski. Co zobaczyć w Niemczech lub Czechach?

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE