Strona głównaTop 10Świeradów-Zdrój – atrakcje uzdrowiska przy czeskiej granicy (TOP 11)

Świeradów-Zdrój – atrakcje uzdrowiska przy czeskiej granicy (TOP 11)

Świeradów-Zdrój leży na skraju Polski, tuż przy czeskiej granicy. Warto się jednak wybrać na ten nasz mały koniec świata, bo mnóstwo tu atrakcji, zwłaszcza dla osób ceniących ciszę i spokój. To jedno z najpiękniejszych polskich uzdrowisk, ale jednocześnie najmniej zatłoczonych. Oto jakie Świeradów-Zdrój ma atrakcje dosłownie dla każdego.

Zamek Czocha

Zamek Czocha, Leśna. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zaczynamy od atrakcji, która jest sporo oddalona od Świeradowa-Zdroju, ale jednocześnie najbardziej znana. Praktycznie każdy turysta przyjeżdżający do tego miasta, co najmniej rozważa wybranie się do zamku Czocha, a wiele osób tam dociera i zakochuje się w twierdzy od pierwszego wejrzenia. Zamek Czocha to najbardziej nawiedzona twierdza w Polsce, a duchy liczy się tam w dziesiątkach. Są też podziemne korytarze, z których części jeszcze nie odkryto.

Czytaj więcej: Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce

Dom Zdrojowy – Świeradów-Zdrój atrakcje

Dom Zdrojowy Świeradów Zdrój atrakcje
Hala Spacerowa w Domu Zdrojowym w Świeradowie-Zdroju

Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju został zbudowany w 1899 r. i od tego czasu przyciąga kuracjuszy z całej Europy. Pod dachem znajduje się widoczna na zdjęciu Hala Spacerowa mierząca 80 m długości, którą można się przechadzać z kubkiem lokalnej wody mineralnej mimo deszczu czy upalnego słońca. Jest to najdłuższa taka hala na Dolnym Śląsku. Na tarasach znajdziemy także sztuczną grotę, czyli dawną pijalnię wód mineralnych. Przy okazji Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju pełni funkcję hotelu z 232 miejscami noclegowymi, basenem i spa.

Park Zdrojowy

Świeradów-Zdrój
Dom Zdrojowy i Park Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Skoro jest Dom Zdrojowy, to oczywiście w uzdrowisku Świeradów-Czerniawa musi być także Park Zdrojowy (kiedyś Czerniawa-Zdrój była osobnym uzdrowiskiem, dziś jest dzielnicą Świeradowa-Zdroju). Podobnie jak budynek Domu Zdrojowego, zaprojektował go Karl Grosser. Park powstał w 1898 r. i posiada liczne alejki, kwietniki, sztuczną grotę i meble parkowe, na których można przysiąść. Przy Domu Zdrojowym są także tarasy, gdzie można znaleźć chwilę wytchnienia. Cały kompleks uzdrowiska, w skład którego wchodzą Dom i Park Zdrojowy, jest jednym z najpiękniejszych w Polsce.

Kolej gondolowa

Kolej gondolowa w Świeradowie-Zdroju
Kolej gondolowa w Świeradowie-Zdroju. Fot. Danuta B., CC BY-SA 3.0

Mało kto wie, ale Świeradów-Zdrój ma kolej gondolową. Zimą wagoniki służą narciarzom, latem turystom pieszym. Trasa ma ponad 2100 m, a przejazd nią w jedną stronę trwa 8 minut. Można się tam dostać z ul. Źródlanej i skończyć podróż ponad 400 m wyżej. Przejażdżka w obie strony kosztuje 30 zł, sam wjazd 35 zł, a zjazd 20 zł. Wzdłuż trasy działa ośrodek narciarski Ski & Sun położony na północnym zboczu Stogu Izerskiego.

Sępia Góra i Biały Kamień

Góry Izerskie, widok z Sępiej Góry, fot. Magdalena Pałys

Wokół Świeradowa-Zdroju leżą Góry Izerskie zwane polskim biegunem zimna. Jeden ze szlaków, konkretnie niebieski, prowadzi ze Świeradowa-Zdroju na Sępią Górę. Na jej szczycie miał znajdować się chram, czyli pogańska świątynia z gajem. Słowo gaj po niemiecku brzmiało podobnie jak sęp, stąd też wzięła się nazwa Sępia Góra. To niewielkie, liczące 828 m n.p.m. wzniesienie znane jest m.in. dzięki Białemu Kamieniowi, czyli grupie malowniczych skałek na szczycie.

Czytaj więcej: Izery i Sępia Góra – złoto, bogactwa i pogańskie zakątki

Czarci Młyn

chleb
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

W Świeradowie-Czerniawie przy ul. Lwóweckiej znajduje się Czarci Młyn. Znajduje się tam replika koła wodnego o średnicy ponad 6 m napędzanego wodą ze strumienia oraz budynek dawnego młyna z wystawą, na której można obejrzeć dawny piec chlebowy i dowiedzieć się, jak wyrabia się pieczywo. Są tam także zdjęcia Czerniawy-Zdroju sprzed lat. Nad młynem znajduje się zaś Centrum Edukacji Ekologicznej Izerska Łąka, gdzie można oglądać m.in. projekcję rozgwieżdżonego nieba nad Izerami. Obie te atrakcje Świeradowa-Zdroju są bezpłatne.

Pobiedna

Pałac w Pobiednej
Pałac w Pobiednej z XVIII w., gmina Leśna. Fot. Arkadiusz Kucharski, CC BY-SA 3.0

Pobiedna to wieś w gminie Leśna, niedaleko Świeradowa-Zdroju. Znajduje się tam m.in. wieża Mon Plaisir z 1804 roku. Została postawiona z inicjatywy Adolfa Traugotta von Gersdorfa, ówczesnego właściciela Pobiednej. Była to jego wieża astronomiczna, z której podziwiał gwiazdy, ale prowadził także doświadczenia naukowe. Chciał m.in. zbadać prędkość światła i obserwował ruchy planet. W wieży funkcjonował później nawet hotel, obecnie to ruina. W Pobiednej jest także pałac barokowy z XVIII w. otoczony parkiem angielskim, jak łatwo się domyślić także kiedyś należący do Adolfa Traugotta von Gersdorfa.

Stóg Izerski

Schronisko na Stogu Izerskim
Schronisko na Stogu Izerskim. Fot. Katarzyna Kochańska, CC BY-SA 3.0

Stóg Izerski to jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich, na który prowadzą żółty, zielony i czerwony szlak ze Świeradowa-Zdroju. Góra znajduje się blisko granicy polsko-czeskiej. Prz jej szczycie znajduje się Schronisko na Stogu Izerskim wybudowane w 1924 r. w stylu śląsko-łużyckim. Nocleg w pokoju dwuosobowym kosztuje tam 55 zł od osoby.

Trasy rowerowe

rower i plecak
Wycieczka rowerowa to świetny pomysł. Fot. Shutterstock

Świeradów-Zdrój atrakcje ma zdecydowanie idealne dla aktywnych, bo nie brakuje tu nie tylko pieszych tras górskich, ale i rowerowych. Wyznaczono tu ponad 200 km tras rowerowych w Górach Izerskich. Najkrótsza trasa MTB Lang Team ma 6 km i jest jednocześnie najtrudniejszą, bo prowadzi przez las. Najłatwiejsza jest Trasa Cietrzewia mająca 40 km. To zimą także trasa narciarstwa biegowego. Rozpoczyna się przy górnej stacji kolejki gondolowej.

Smrek

Pomnik niemieckiego poety Theodora Kornera na Smreku
Pomnik niemieckiego poety Theodora Kornera na Smreku, Góry Izerskie. Fot. Bonio, CC BY-SA 3.0

Smrek to najwyższy szczyt czeskiej części Gór Izerskich. Ze Świeradowa-Zdroju prowadzi do niego zielony szlak turystyczny przechodzący także przez Stóg Izerski. Ma dwa wierzchołki o wysokości 1123 i 1124 m n.p.m. Smrk to po czesku świerk i właśnie od tego wzięła się nazwa góry. W języku czeskim istnieje sporo wyrazów nieposiadających samogłosek.

Skywalk – ścieżka w chmurach

Najnowsza atrakcja, którą przygotował dla nas Świeradów-Zdrój sprawi, że poczujecie się jakbyście wędrowali w chmurach. Wznosząca się na wysokość 62 metrów konstrukcja pozwoli zachwycić się niezapomnianym widokiem na bajeczne Góry Izerskie, ale także spojrzeć na Świeradów-Zdrój z zupełnie innej perspektywy. Idąc 850-metrową wijącą się kładką czekają na Was także atrakcje edukacyjne, kulturowe oraz spora dawka ekstremalnych przeżyć. Gdy dotrzecie na szczyt, będziecie mogli odpocząć na siatce w kształcie kropli lub wejść na szklaną platformę i poczuć, jakby Wasze ciało unosiło się w powietrzu. A jeśli macie ochotę w ciągu kilku sekund wrócić na ziemię, zjedźcie w dół 105-metrową zjeżdżalnią.

Cennik biletów:

  • Dorośli – 49 zł
  • Dzieci od 3-11 lat – 39 zł
  • Dzieci do 3 lat – bezpłatnie

    Godziny otwarcia:
  • codziennie od 9-19 (ostatnie wejście o 18)
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE