Cerkwie łemkowskie zostały połączone w wyjątkowy szlak na terenie województwa małopolskiego. Trasa liczy sobie około 40 km i najlepiej przemieszczać się po niej samochodem. Miłośnicy wycieczek rowerowych mogą również podjąć próbę zdobycia szlaku jednośladem. Na szlaku cerkwi łemkowskich województwa małopolskiego znajduje się 10 obiektów – my prezentujemy te najbardziej zachwycające.

Nazwa cerkwie łemkowskie to ogólne określenie na styl architektoniczny cerkwi powstałych na terenach zamieszkiwanych pierwotnie przez Łemków w Karpatach. Cechami wyróżniających te budynki jest przede wszystkim materiał, z którego zostały zbudowane – tradycyjnie było to drewno.

6Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku

Cerkiew w Powroźniku, fot. Shutterstock

Cerkwie łemkowskie zostały również docenione przez UNESCO, to właśnie ta wzniesiona w Powroźniku została w 2013 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa. Cerkiew w Powroźniku istniała już od 1600 roku, jednak z pierwotnego budynku zachowała się wyłącznie część, która jest wkomponowana w obecną bryłę jako zakrystia. Co ciekawe, cerkiew zmieniła swoje miejsce położenia. Ze względu na zagrożenie powodziowe przeniesiono ją nieco wyżej.

Cerkiew w Powroźniku jest położona zaledwie 6 km od Krynicy Zdrój.

Nie wszystkie cerkwie łemkowskie są dostępne dla zwiedzających przez cały rok. Przed wybraniem się na szlak warto zapoznać się z aktualnymi godzinami otwarcia.

Innym ciekawych szlakiem architektonicznym, który warto odwiedzić podczas wizyty w Małopolsce jest szlak architektury drewnianej.

Drewniane kościoły Małopolski i Podkarpacia

Następny