Strona głównaTop 10Ciechocinek – atrakcje miasta na soli

Ciechocinek – atrakcje miasta na soli

Tężnie, parki, fontanny – Ciechocinek atrakcje ma wyjątkowe. Część z nich przyciąga głównie kuracjuszy inne stanowią ciekawe obiekty odwiedzane przez rodziny i turystów w każdym wieku. Ciechocinek to miasto uzdrowiskowe pełne kolorowych kwiatów i drewnianej zabudowy. Jest to miejsce idealne na spacer, poprawę swojego zdrowia ale także podziwiania ciekawych i zabytkowych obiektów.

Tężnie

Ciechocinek tężnie
Tężnie w Ciechocinku fot. Janusz Baczynski, Shutterstock

Nie ma wątpliwości, że Ciechocinek atrakcje ma głównie prozdrowotne. Ale tutejsze tężnie to nie tylko konstrukcja o walorach leczniczych. Jest to także coś co przyciąga tu kuracjuszy i zwykłych turystów. W Ciechocinku znajduje się zespół trzech tężni solankowych. Jest to najdłuższa tego typu drewniana konstrukcja w Europie. Tężnie oprócz korzystnego wpływania na zdrowie nadal służą do naturalnego pozyskiwania soli. Woda o stężeniu soli 5,8 % wydobywana jest do słynnej fontanny Grzybek. Następnie wtłaczana jest na szczyt tężni, skąd solanka sączy się po drewnianej konstrukcji i w naturalny sposób paruje zwiększając stężenie soli w wodzie. Następnie płynie ona do warzelni, gdzie powstaje sól. Zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym stanowi Pomnik Historii.

Park Zdrojowy

ciechocinek atrakcje, park zdrojowy
Ciechocinek atrakcje – park zdrojowy Fot. canon_shooter, Shutterstock

Park Zdrojowy, o wielkości około 19 ha, to największy park w Ciechocinku, którego budowa miała miejsce w latach 1872-1875. Park przyciąga spacerowiczów, którzy podziwiać mogą bogatą roślinność z rzadkimi okazami drzew i krzewów. Wszystkie rośliny tworzą harmonijną kompozycję, którą dodatkowo wzbogacają drewniane budynki charakterystyczne dla Ciechocinka. Są to m.in. Muszla Koncertowa, kawiarnia Bristol oraz Pijalnia Wód Mineralnych. Park Zdrojowy, dzięki swojemu centralnemu położeniu, pięknym fontannom oraz różnorodnością roślin przyciąga tu rzesze kuracjuszy i turystów przez cały rok.

Pijalnia wód mineralnych

ciechocinek pijalnia wód
Pijalnia wód mineralnych w Ciechocinku Fot. Shutterstock

Pijalnia Wód Mineralnych to jeden z najstarszych obiektów w Ciechocinku. Ten najbardziej charakterystyczny budynek znajdujący się w Parku Zdrojowym powstał w latach 1880 – 1881 w formie krytej galerii spacerowej. Pijalnia została zbudowana z drewna, w stylu szwajcarskim i od samego początku zachwyca swą elewacją i zdobioną drewnianą ażurową koronką. W okresie międzywojennym Pijalnię przebudowano. Dziś znajduje się tu także sala koncertowa i kawiarnia Bristol, które wspólnie przyciągają turystów i kuracjuszy chcących napić się lekko słonej leczniczej wody Krystynka. Oprócz wody w Pijalni można też kupić także inne produkty lecznicze – maseczki, sól jodowaną czy sól do kąpieli.

Zegar Kwiatowy

zegar kwiatowy, ciechocinek
Zegar kwiatowy w Ciechocinku Fot. Shutterstock

Zegar Kwiatowy to piękne, kolorowe dzieło Zygmunta Hellwiga, który był autorem i realizatorem ciekawej koncepcji przekształcenia miasta w jeden wielki ogród. Ta ukwiecona kompozycja powstała w 1934 roku i tworzy kolorową tarczę zegara. Każdego roku zegar tworzony jest na nowo z kilkunastu tysięcy różnokolorowych kwiatów. Wskazówki zegara napędzane są elektrycznym mechanizmem ukrytym pod nasypem, dzięki któremu możemy odczytać na nim zawsze aktualny czas.

Warzelnia Soli

warzelnia soli Ciechocinek
Ciechocinek atrakcje – Warzelnia soli w Ciechocinku Fot. Shutterstock

Warzelnia Soli to obowiązkowy punkt podczas pobytu tutaj. Miejsce to wraz z tężniami stanowi wyjątkowy na skalę światową zespół obiektów zabytkowych. To tutaj od przeszło 180 lat wytwarzana jest tu sól spożywcza i inne produkty lecznicze. Warzelnia Soli powstała w latach 1824-30 z inicjatywy Stanisława Staszica i księcia Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. Surowcem do produkcji soli warzonej jest czerpana ze źródła Grzybek solanka o stężeniu około 5,8 proc., która wtłaczana jest na szczyt tężni, skąd solanka sączy się po drewnianej konstrukcji i w naturalny sposób paruje zwiększając stężenie soli w wodzie. Następnie płynie ona do warzelni, gdzie powstaje sól.

W warzelni zorganizowano także muzeum, w którym podziwiać możemy eksponaty związane ciechocińską historią warzelnictwa, ale także inne rzeczy ukazujące jak powstano i rozwijało się uzdrowisko w Ciechocinku.

Ciechocinek atrakcje – Fontanna Grzybek

fontanna grzybek
Fontanna Grzybek w Ciechocinku Fot. Shevchenko Andrey, Shutterstock

Słynny Grzybek powstał w 1926 roku. Usytuowany jest w centrum miasta i jest miejscem gdzie spotykają się kuracjusze by wdychać bogate w cząsteczki jodu powietrze. Najbardziej znana fontanna w Ciechocinku to ozdoba uzdrowiska. Stąd także pompowana jest solanka na ciechocińskie tężnie. Nic więc dziwnego, że informacja z kwietnia 2018 o poważnym pęknięciu fontanny stała się ważną informacją w ogólnopolskich mediach. Trwają prace remontowe mające przywrócić dawny blask i co najważniejsze użyteczność Fontanny Grzybek, która jest ważnym symbolem Ciechocinka.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE