Strona głównaTop 10Skanseny w Polsce – dawne wsie zaklęte w czasie

Skanseny w Polsce – dawne wsie zaklęte w czasie

Skanseny w Polsce to miejsca, w których dosłownie zatrzymał się czas. To doskonała okazja do poznania historii naszego kraju oraz przekonania się jak wyglądało codzienne życie bez zaawansowanych urządzeń. Zabytkowe chaty, drewniane wiatraki i sielskie widoki – to wszystko znajdziecie właśnie w tych miejscach. Przedstawiamy najbardziej fascynujące skanseny w Polsce, które możecie odwiedzić jeszcze tego lata.

Wdzydze Kiszewskie

skanseny w Polsce – wdzydze kiszewskie
Wdzydze Kiszewskie. Fot. Shutterstock

We Wdzydzach Kiszewskich znajduje się najstarszy skansen w Polsce założony w 1906 roku. Miejsce to poświęcone jest Kaszubom – jednej z najliczniejszych grup etnograficznych w Polsce. Wdzydze Kiszewskie to miejsce gdzie możemy w wyjątkowy sposób poznać ich język, folklor i rzemiosło. Na terenie muzeum znajdują się 32 obiekty ludowej zabudowy kaszubskiej m. in. dwa piękne drewniane wiatraki.

Czytaj więcej: Wdzydze Kiszewskie – najstarszy skansen w Polsce

Skanseny w Polsce – Tokarnia

Skansen w Tokarnii
Tokarnia. Fot. Shutterstock

Park Etnograficzny w Tokarni jest częścią Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach. Został on podzielony na kilka sektorów tworzących spójną całość: małomiasteczkowy, wyżynny, świętokrzyski, lessowy, dworsko–folwarczny oraz nadwiślany. Skansen w Tokarni ma w swoich zbiorach bardzo ciekawy okaz. To zabytkowy wiatrak typu holender, który został tu przetransportowany z Grzymałkowa.

Skanseny w Polsce mają bardzo wiele ciekawych i unikatowych atrakcji jednak tylko w Tokarni można podziwiać w pełni wyposażony gabinet i mieszkanie małomiasteczkowego lekarza z okresu międzywojennego.

Czytaj więcej: Park Etnograficzny w Tokarni – wieś idealna

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

skanseny w Polsce – muzeum wsi mazowieckiej
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Fot. Shutterstock

Na styku rzek Sierpienicy i Skrwy leży Sierpc. To właśnie tu powstało niezwykłe Muzeum Wsi Mazowieckiej, które na obszarze ponad 60 hektarów prezentuje to co najpiękniejsze w polskiej wsi. Sierpecki skansen cały czas się rozwija i nieprzerwanie zaskakuje odwiedzających nowościami. W ramach tymczasowej ekspozycji możemy poznać m.in. zwyczaje związane z Wielkanocą i Bożym Narodzeniem, a także podpatrywać jak kiedyś wyglądało codzienne życie bez zaawansowanych urządzeń.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, ul. Narutowicza 64, 09-200 Sierpc.

Muzeum Wsi Słownińskiej w Klukach

Skansen w Klukach
Skanseny w Polsce – Kluki. Fot. Shutterstock

Skanseny w Polsce dają nam możliwość poznania zwyczajów różnych grup etnograficznych. W Klukach powstało muzeum poświęcone kulturze Słowińców – dawnemu odłamowi ludności kaszubskiej. Ich charakterystyczne i unikatowe zwyczaje możecie poznać właśnie tutaj. Specyficzne dla Słowińców było na przykład zakładanie koniom drewnianych butów, które zabezpieczały zwierzęta przed grzęźnięciem w ziemi. Zamieszkujące w przymuzealnej zagrodzie klacze kontynuują tą ciekawą tradycję.

Olsztynek

skansen w Olsztynku
Skansen w Olsztynku. Fot. Shutterstock

W Olsztynku mieści się Muzeum Budownictwa Ludowego, które istnieje tam od 1909 roku. Na terenie skansenu możemy podziwiać wiele ciekawych eksponatów architektury drewnianej. Znajduje się tu m. in. zagroda biedniacka z Mazur, karczma oraz piękne drewniane wiatraki. Na terenie skansenu można również oglądać ekspozycje rzadkich gatunków zwierząt gospodarskich polskiego pochodzenia takich jak konik polski, owce skudde, kury gołoszyjki i wiele innych.

Biskupin

Najbardziej znany skansen – Biskupin. Fot. Shutterstock

Na Pojezierzu Gnieźnieńskim znajduje się prawdopodobnie najsłynniejszy skansen w całym kraju. Mowa oczywiście o Biskupinie, osadzie łużyckiej z epoki brązu. Już sama historia odkrycia tego miejsca jest niesamowita. W 1933 roku poziom wody w jeziorze biskupińskim znacznie opadł. Miejscowi chłopi oraz bawiące się dzieci zaczęły znajdować tu różne zabytkowe przedmioty. To właśnie dzieci poinformowały swojego nauczyciela o niezwykłych odkryciach. Niedługo później w Biskupinie rozpoczęły się prace archeologiczne, które pozwoliły na utworzenie w tym miejscu rezerwatu archeologicznego.

Może zainteresuje Cię również: Biskupin – fakty i mity, które Was zaskoczą

Centrum Słowian i Wikingów w Recławiu

skanseny w Polsce – Centrum Słowian i Wikingów
Centrum Słowian i Wikingów. Fot. Shutterstock

Centrum Słowian i Wikingów mieści się w Recławiu nad rzeką Dziwną tuż przy wyspie Wolin. Jest to skansen, który liczy obecnie 27 chat, dwie bramy z wałami i umocnieniami obronnymi oraz nabrzeże portowe, przy którym stoją łodzie wikingów.

Skanseny w Polsce dają nam możliwość cofnięcia się w czasie, a ten w Recławiu pozwoli nam na powrót aż do czasów starosłowiańskich. W osadzie można poczuć się jak w pradawnych czasach, gdyż ludzie tworzący to miejsce: dorośli i dzieci ubrani są w stroje z epoki, które sami wytwarzają.

Sanok

Muzeum Budownictwa w Sanoku. Fot. Shutterstock

Muzeum Budownictwa w Sanoku poświęciło swoją wystawę przede wszystkim takim grupom etnograficznym jak Pogórzanie, Łemkowie i Bojkowie, którzy byli potomkami osadników rusko-wołoskich. Pod względem liczby eksponatów to największy skansen w Polsce. Na terenie Muzeum w Sanoku można obejrzeć ponad 100 eksponatów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku. Są to budynki mieszkalne, gospodarcze a także sakralne. Na terenie Parku Etnograficznego urządzono również ekspozycję malarstwa ikonowego.

Skanseny w Polsce – Maurzyce

maurzyce skansen
Skansen w Maurzycach. Fot. Shutterstock

Piękne, niebieskie chaty witają swoich gości w skansenie w Maurzycach. To właśnie tu poznacie niezwykła i kolorową kulturę łowicką. Łowicki Park Etnograficzny to zbiór zabytków architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. W Maurzycach można obejrzeć dwa najbardziej charakterystyczne układy przestrzenne łowickiej wsi. Nie brakuje tu również rękodzieła charakterystycznego dla tego regionu. A wszystko to zaledwie godzinę drogi samochodem od stolicy.

Zalipie

Zalipie. Fot. Krzyzak, Shutterstock

Zalipie często jest nazywane najpiękniejszą wsią w Polsce. Próżno szukać drugiej tak kolorowej i malowniczej miejscowości. Chociaż Zalipie nie jest typowym skansenem to nie sposób pominąć go w tym zestawieniu pełnym folkloru.

Kwieciste malunki w izbach i na bielonych ścianach domów, zaczęły powstawać w Zalipiu dzięki Felicji Curyłowej. Ozdobiła w ten sposób swój dom i to zapoczątkowało trwającą do dziś tradycję. We wsi jest około 20 kolorowych zagród z malowanymi budynkami.

Czytaj więcej: Najpiękniejsza polska wieś – Zalipie

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE