Strona głównaCiekawostkiPałac w Rogalinie – rezydencja w otoczeniu wiekowych dębów

Pałac w Rogalinie – rezydencja w otoczeniu wiekowych dębów

W niewielkiej wsi nad Wartą położony jest zabytkowy pałac w Rogalinie. To właśnie tu mieszkali przedstawiciele rodu Raczyńskich. Barokowo-klasycystyczna rezydencja z bogatą galerią malarstwa oraz rozległym ogrodem jest niewątpliwą wizytówką okolicy. To również tutaj możemy podziwiać zjawiskowe wiekowe dęby, które podobnie jak pałac rozsławiają niewielką miejscowość.

Siedziba rodu Raczyńskich

ogród pałacu w rogalinie
Rezydencję otacza malowniczy ogród. Fot. Shutterstock

W latach 1770-1776 Kazimierz Raczyński wybudował w Rogalinie piękny pałac. Z jego inicjatywy stworzono budynek w typie entre cour et jardin, który zakładał ułożenie rezydencji na osi między dziedzińcem a ogrodem. Założenie to przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie. Pałac w Rogalinie to nie tylko spektakularna bryła, ale również niezwykłe wnętrza i elewacja, które zaprojektowali Jan Kamzetzer oraz Dominik Merlini.

Na przestrzeni lat pałacem w Rogalinie zajmowali się kolejni członkowie rodu. Szczególną opieką otaczał go wnuk Kazimierza, Edward Raczyński. To właśnie on ze swoją małżonką wzbogacili pałac w Rogalinie o kościół-mauzoleum oraz przebudowali salę balową na zbrojownię.

Po II wojnie światowej obiekt został przejęty przez władze PRL. Od 1949 roku park i pałac w Rogalinie pozostają we władaniu Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Pałac w Rogalinie i jego galeria obrazów

pałac w rogalinie
Pałac w Rogalinie zachwyca swoją fasadą. Fot. Shutterstock

Pałac w Rogalinie pełni obecnie funkcję muzeum i galerii sztuki. Zobaczymy tam ponad 250 obrazów zbieranych przez właściciela, Edwarda Raczyńskiego. Znajdują się tam dzieła Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra Gierymskiego, Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, czy też Paula Delaroche’a.

Co ciekawe, obecnie można tu oglądać większość prac z pierwotnego zbioru. Za życia właściciela kolekcja liczyła prawdopodobnie około 300 obrazów. Pałac w Rogalinie od 2018 roku posiada status pomnika historii.

Niezwykłe dęby rogalińskie

pałac w rogalinie i dęby rogalińskie
Dęby rogalińskie. Fot. Shutterstock

Pałac w Rogalinie i niezwykły starodrzew to prawdziwa wizytówka tej miejścowości. Starych dębów jest w Rogalińskim Parku Krajobrazowym ponad 1 400, z czego ponad 800 to pomniki przyrody. Największe mają obwody po 9 metrów długości.

Najsłynniejsze dęby rogalińskie to Lech, Czech i Rus. Zostały tak nazwane na cześć wszystkim nam znanej legendy. Lech ma 635 cm w obwodzie, Czech 726 cm, a Rus 926 cm. Mają około 700 lat. Gdy nauka nie potrafiła określić dokładnie ich wieku, szacowano, że liczą sobie nawet milenium.

Czytaj więcej: Dęby rogalińskie – Lech, Czech i Rus

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE