Strona głównaTop 10Cieszyn – atrakcje miasta na granicy kultur (Top 12)

Cieszyn – atrakcje miasta na granicy kultur (Top 12)

To jedno z najstarszych i najciekawszych polskich miast. Leży przy granicy Polski z Czechami. Cieszyn założyć mieli bracia Bolko, Leszko i Cieszko, a nowożytna osada powstała w IX wieku. Oficjalna lokacja Cieszyna miała miejsce w 1220 roku. Co można tu oglądać? Oto jakie Cieszyn atrakcje ma do zaoferowania.

Góra Zamkowa w Cieszynie

Zamek w Cieszynie. Matthäus Merian – Śląsk Cieszyński w średniowieczu (do 1528)

Nad miastem króluje Góra Zamkowa, gdzie w dawnych czasach skupione były największe atrakcje Cieszyna z zamkiem na czele. I choć niewiele z wielkiej warowni zostało, to nie sposób tam nie zajrzeć. Zamek w Cieszynie pochodził z pierwszej połowy XII w. i był drewnianą siedzibą kasztelanii. O zamku murowanym formalnie mówi się zaś od XIII w. Z zabudowań pozostała Rotunda i Wieża Piastowska. Rotunda powstała w 1180 r., a w 1240 r. stała się kaplicą zamkową. Samo wzgórze jest jednym z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce (sięgającego VI w. p.n.e.).

Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie

Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie. Fot. Shutterstock

Cieszyn atrakcje gromadzi głównie historyczne, a najsłynniejszą z nich jest słynna romańska kaplica, czyli Rotunda św. Mikołaja. Jest to jedna z najstarszych budowli sakralnych w Polsce i ozdabia Górę Zamkową.

Można uczestniczyć tam w mszy, ale jedynie raz w roku, konkretnie 6 grudnia, czyli w dniu świętego Mikołaja. Rotunda znajduje się na Szlaku Romańskim. Bilety kosztują 6 zł (normalne) i 3 zł (ulgowe) i uprawniają do zwiedzenia także Wieży Piastowskiej.

Wieża Piastowska w Cieszynie

Wieża Piastowska w Cieszynie. Fot. Hons084, CC BY-SA 3.0

Wieża Piastowska jest pozostałością dawnego zamku książąt cieszyńskich. Mierzy 24 m i jest na tyle wysoka, że można z niej oglądać zarówno polską jak i czeską część Cieszyna po drugiej stronie Olzy. Została postawiona w XIV wieku. Choć doświadczyła pięciu pożarów i wojny trzydziestoletniej, przetrwała do naszych czasów. Dziś można ją zwiedzać codziennie od godz. 9. Bilet normalny kosztuje 6 zł, a ulgowy 3 zł i upoważnia do obejrzenia także Rotundy.

Browar Zamkowy w Cieszynie

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Spragnieni turyści chętnie tu zajrzą. Cieszyn atrakcje ma także związane z tradycją piwowarską. Znajduje się tu Browar Zamkowy w Cieszynie, gdzie podczas jednodniowych lub dwudniowych wycieczek można zgłębić historię powstawania złocistego trunku. Od 2009 roku, 6 grudnia w Browarze Zamkowym w Cieszynie jest wybierany Grand Champion. Kolejne piwo, które zdobywa tytuł najlepszego na kolejny rok. Bilet wstępu do browaru kosztuje 20 zł.

Pałac Myśliwski Habsburgów

Cieszyn atrakcje – Pałac Myśliwski Habsburgów. Fot. Hons084, CC BY-SA 3.0

Pałac u stóp Góry Zamkowej został postawiony w latach 1838-1840 z polecenia Habsburgów. Miała to być ich letnia siedziba, jednak ostatecznie nie spędzali tutaj zbyt wiele czasu. Budynek użytkowała więc administracja Komory Cieszyńskiej. To jednak ciekawy obiekt, bo odbywały się tu koncerty filharmoników wiedeńskich, a także koncert Franciszka Liszta.

Rynek i Ratusz w Cieszynie

Rynek w Cieszynie. Fot. Shutterstock

Cieszyn atrakcje ma także w Rynku. Ratusz w Cieszynie pochodzi z 1496 r., a wcześniej stały w tym miejscu jego pierwowzory, w tym drewniany. To ciekawy przykład klasycyzmu, choć budynek był wielokrotnie przebudowywany. Warto obejrzeć tam salę sesyjną i usłyszeć hejnał z cieszyńskiego Ratusza. Rynek w Cieszynie zdobi na środku fontanna św. Floriana z 1777 r.

Opuszczony cmentarz żydowski

Opuszczony cmentarz żydowski w Cieszynie. Fot. Mysikrysa, Shutterstock

W Cieszynie znajduje się także opuszczony żydowski kirkut zwany Starym, konkretnie przy ulicy Hażlaskiej oraz Nowy cmentarz żydowski. Stary jest bardzo charakterystyczny ze względu na porastające bluszczem nagrobki. . Prywatny kirkut istniał w Cieszynie od 1647 r. W w 1785 r. stał się własnością gminy żydowskiej. Od 1928 r. cmentarz jest nieczynny. Do dziś zachowało się na nim ponad 1 500 nagrobków.

Studnia Trzech Braci

Cieszyn atrakcje – Studnia Trzech Braci. Fot. SuperGlob, CC BY-SA 3.0

Z powstaniem Cieszyna wiąże się legenda o trzech synach Leszka III, legendarnego władcy polskiego. Bracia Bolko, Leszko i Cieszko po drugiej wędrówce znaleźli źródło, a w tym miejscu założyli gród nazwany później Cieszynem. Dokładny adres nie jest znany, ale za symboliczną studnię uznano tą średniowieczną znajdującą się obecnie przy ul. Trzech Braci. Warto odwiedzić to miejsce.

Kościół Jezusowy w Cieszynie

Cieszyn atrakcje – Kościół Jezusowy w Cieszynie. Fot. Hons084, CC BY-SA 3.0

Nawet jeśli jesteście innego wyznania, warto odwiedzić Kościół Jezusowy w Cieszynie założonego w 1709 r. Jest największym kościołem ewangelickim w Polsce. Może pomieścić 7 tysięcy osób. W Cieszynie dominują wyznania rzymskokatolickie i luterańskie. Uznaje się Cieszyn za główny ośrodek luterański w kraju, żyje tutaj ponad połowa polskich ewangelików tradycji augsburskiej.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Muzeum Śląska Cieszyńskiego w pałacu Larischów. Fot. Hons084, CC BY-SA 3.0

W Cieszynie znajduje się najstarsze nieprzerwanie działające muzeum w Europie środkowej oraz jednocześnie najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Muzeum Śląska Cieszyńskiego założono w 1802 roku. Jeśli chodzi o nieprzerwany czas działalności, bije ono nawet prywatne Muzeum Czartoryskich, które zostało założone w Puławach, ale działało z przerwami i było przenoszone. Muzeum znajduje się w dawnym pałacu hrabiów Larischów i mieści takie rozsławiające Cieszyn atrakcje jak zbiory z zakresu historii, archeologii, etnografii, kartografii, fotografii czy sztuki.

Czeski Cieszyn (Český Těšín)

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie. Fot. Pixabay

Cieszyn atrakcje ma także po stronie czeskiej, więc warto przy okazji wybrać się za pobliską granicę. Tym bardziej, że podział miasta nie był utrzymany od początku i nastąpił w lipcu 1920 roku na zasadzie kompromisu między Polską i Czechosłowacją.

W Czeskim Cieszynie do najsłynniejszych budynków należy Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (na zdjęciu). Warto odwiedzić także Stary Cieszyn, zwany też Cieszyniskiem. To słowiański gród będący praosadą Cieszyna, położony kilka kilometrów od Czeskiego Cieszyna w Podoborze w gminie Kocobędz w Czechach.

Muzeum Drukarstwa

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pexels

Cieszyn atrakcje ma także w muzeach. Muzeum Drukarstwa w Cieszynie znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki. Powstało w 1996 r., by stanowić pamiątkę tradycji druku cieszyńskiego. Można oglądać tam różne maszyny drukarskie i introligatorskie, czy zestawy czcionek. Muzeum mieści się przy ul. Głębokiej. Zwiedzanie kosztuje 10 zł od osoby.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE