Strona głównaTop 10Najpiękniejsze szczyty w Polsce – jeśli się wspinać, to tutaj! (Top 13)

Najpiękniejsze szczyty w Polsce – jeśli się wspinać, to tutaj! (Top 13)

Które szczyty w Polsce są najpiękniejsze? Warto wspiąć się na te góry dla wspaniałych widoków, ale też atrakcji towarzyszących. Te szczyty powinien spróbować zdobyć każdy, choć niektóre są ciężkie.

Trzy Korony

Widok na Trzy Korony, Pieniny. Fot. Shutterstock

Trzy Korony mają 982 m wysokości i są najwyższym szczytem Pienin Środkowych. Na najwyższym wierzchołku, Okrąglicy, znajduje się platforma widokowa. Trzy Korony widać z wielu punktów w Pieninach, co zachęca, by je zdobyć. Nie jest to zresztą trudne, nie trzeba wielkiej wprawy ani specjalistycznego sprzętu.

Szczeliniec

Schronisko na Szczelińcu, Góry Stołowe. Fot. Shutterstock

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych ma 919 m n.p.m. Widok ze Szczelińca jest najbardziej malowniczym w tej części Sudetów i jednym z najpiękniejszych w Polsce. Popularne jest schronisko na Szczelińcu, a także Fotel Pradziada, niezwykła formacja skalna. Można też pobawić się ruszającymi się wielkimi skałami, tzw. chybotkami, które zdają się za chwilę runąć.

Czytaj także: Góry Stołowe

Rysy

Rysy. Fot. Shutterstock

Nie mogło zabraknąć w zestawieniu Rysów. Najwyższy polski szczyt widać już z Morskiego Oka i wznosi się 1100 m ponad taflę jeziora. Ma on łącznie 2499 m n.p.m. i w Koronie Europy zajmuje 17. miejsce. Rysy mają trzy wierzchołki, z których najwyższy znajduje się w całości na terytorium Słowacji. Wspięcie się na Rysy nie należy do najłatwiejszych, trzeba przede wszystkim zacząć rano. Ale nie jest to też najtrudniejsza góra w polskich Tatrach.

Czytaj więcej: Rysy

Tarnica

Droga na Tarnicę. Fot. Miłosz Maślanka, Shutterstock

W Bieszczadach nie ma takich tłumów jak w Tatrach. Jest za to wiele łatwych i pięknych tras, na przykład na Tarnicę. Wędruje się rozległymi połoninami, a na taką wspinaczkę można zabrać także dzieci. Tarnica to najwyższy szczyt w paśmie polskich Bieszczadów i ma wysokość 1346,2 m n.p.m. Ze szczytu Tarnicy rozpościerają się niezapomniane widoki nawet na szczyty Tatr, Gorgany oraz Ostrą Horę.

Śnieżka

Śnieżka. Fot. Kozer, Shutterstock

Śnieżka to nie tylko najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, ale także Czech, województwa dolnośląskiego i całego Śląska. Ma 1603,2 m n.p.m. i jest jedną z największych atrakcji Karpacza. Niektórzy wspinają się od samej podstawy, jeszcze inni wbiegają, a sporo osób wjeżdża najpierw wyciągiem na Kopę. Na szczycie na uwagę zasługuje Kaplica św. Wawrzyńca i obserwatorium astronomiczne.

Poznaj więcej: Karkonosze – atrakcje i ciekawe miejsca w krainie Ducha Gór (Top 12) 

Sarnia Skała

Sarnia Skała. Fot. Shutterstock

Sarnia Skała to szczyt w Tatrach Zachodnich mierzący 1377 m wysokości. Kiedyś była nazywana Świniczką. Dawniej często poszukiwano rzekomo ukrytych tam skarbów. Nie wiadomo, czy komuś udało się coś odnaleźć. Pięknie widać stamtąd Giewont oraz Zakopane.

Sokolica

Sokolica (zdjęcie sprzed zniszczenia sosny). Fot. Shutterstock

Sokolice są zarówno w Górach Sowich czy Beskidzie Żywieckim, ale najbardziej znana jest ta w Pieninach. A to za sprawą rosnącej tam sosny reliktowej, która niestety została uszkodzona i już nie wygląda tak jak na zdjęciu. To jednak nie zmieniło faktu, że rozciąga się stamtąd przepiękny widok. Sokolica mierzy 747 m n.p.m.

Skrzyczne

Hala Skrzyczeńska. Fot. Ryszard Stelmachowicz, Shutterstock

Skrzyczne to piękny szczyt w sercu Beskidu Śląskiego, w dodatku najwyższy o wysokości 1257 m n.p.m. Dlaczego się tak nazywa? Podobno dlatego, że skrzeczą tam żaby. W tej okolicy znajdziecie jaskinie (w tym największą, Pajęczą, obecnie niedostępną), halę Jaworzyna, ale też charakterystyczny 87-metrowy masz nadajnika RTV z lat 90.

Łysa Góra

Bazylika na Świętym Krzyżu. Fot. Shutterstock

Łysa Góra zwana także Świętym Krzyżem jest niewielka, bo mierzy jedyne 594 m n.p.m., ale i tak jest najwyższym po Łysicy szczytem Gór Świętokrzyskich. Warto się tam wspiąć ze względu na objęcie ochroną w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego, piękny wał kultowy będący miejscem kultu pogańskich Słowian, a przede wszystkim sanktuarium i klasztor Misjonarzy Oblatów M.N.

Giewont

widok z gubałówki na giewont
Widok z Gubałówki na Giewont. Fot. Shutterstock

Można powiedzieć, że Giewont to góra kultowa, kształtem przypominająca profil śpiącego rycerza, który ma się przebudzić, gdy Polska będzie w niebezpieczeństwie. Masyw ma 1894 m n.p.m. i widać go także z Zakopanego. To najbardziej rozpoznawalny szczyt Tatr.

Czytaj więcej: Giewont – śpiący rycerz w samym sercu Tatr

Czantoria

Czantoria. Fot. Shutterstock

Wielka Czantoria to stroma góra w Beskidzie Śląskim położona w pięknym rezerwacie. Przebiega tu granica z Czechami. Widoki można podziwiać z platformy znajdującej się po stronie czeskiej. Przy dobrej pogodzie widać Jezioro Goczałkowickie, a także szczyty Beskidu Śląskiego. Polecamy odwiedzić leśny kościółek reformacyjny na zachodnim zboczu góry, znajdujący się przy czerwonym szlaku.

Mnich

Mnich. Fot. Shutterstock

Zadziwia pięknem, groźną sylwetką i mierzy aż 2068 m n.p.m. Mnich położony w górnych piętrach Doliny Rybiego Potoku uznawany jest za jeden z najtrudniejszych szczytów w Tatrach. Najtrudniejszą ścianę widać dobrze z Morskiego Oka. Taternikom odważnym, doświadczonym i w dobrej kondycji, polecamy wspiąć się tam choć raz w życiu.

Barania Góra

Barania Góra, Beskidy. Fot. Shutterstock

Jeśli macie ochotę na wspięcie się na wieżę widokową, a także połączenie tej atrakcji z wizytą w Muzeum Turystyki Górskiej i poszukiwaniem źródła Wisły, powinniście odwiedzić Baranią Górę. To szczyt w Beskidzie Śląskim wznoszący się na 1220 m n.p.m. W okolicach można zatrzymać się w Wiśle lub Szczyrku.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE