Strona głównaTop 10Darmowe atrakcje Opola – 10 miejsc, których nie można pominąć

Darmowe atrakcje Opola – 10 miejsc, których nie można pominąć

Jakie miejsca trzeba odwiedzić w stolicy najmniejszego województwa w Polsce? Oto darmowe atrakcje Opola warte zobaczenia. Coś dla siebie znajdą miłośnicy historii, szukający chwili idyllicznego odpoczynku, jak i melomani.

Wenecja Opolska

wenecja opolska
Wenecja Opolska, w tle po lewej katedra. Fot. Shutterstock

Kamieniczki nad kanałem Młynówki zwane Opolską Wenecją mają niepowtarzalny klimat. Spacer nabrzeżem kanału jest obowiązkowym punktem zwiedzania miasta. Urokliwe kamieniczki odbijające się w wodzie kanału Młynówki, czyli starego koryta Odry, to promieniejące od świateł darmowe atrakcje Opola.

Muzeum Wsi Opolskiej

Muzeum Wsi Opolskiej
Darmowe atrakcje Opola – Muzeum Wsi Opolskiej. Fot. Shutterstock

Na terenie Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach pod Opolem, warto zwiedzić m.in. młyn wodny ze Starych Siołkowic. Jest przykładem wiejskiego drewnianego budownictwa przemysłowego na terenie Śląska Opolskiego w XIX w. Dziś we wnętrzu można zobaczyć wszystkie stare urządzenia młynarskie. Młyn przestał pracować w 1950 r.

Przez cały rok kalendarzowy w każdy poniedziałek wstęp do Muzeum Wsi Opolskiej jest bezpłatny.

Katedra w Opolu

Katedra w Opolu
Katedra w Opolu. Fot. SuperGlob, CC BY-SA 3.0.jpg

Darmowe atrakcje Opola to przede wszystkim zabytkowe budynki w historycznym centrum, które można zwiedzić podczas niedługiego spaceru. Kościół katedralny Świętego Krzyża w Opolu powstał w XV w. i był wielokrotnie przebudowywany. Wcześniej w tym miejscu istniały świątynie z XI i XIII w.

Gotycka świątynia to miejsce kultu Matki Boskiej Opolskiej. Jest tam cenny obraz ją przedstawiający z 1500 r. Na uwagę zasługuje też m.in. gotycka chrzcielnica z XIV wieku.

Ratusz w Opolu

ratusz w opolu
Darmowe atrakcje Opola. Ratusz w Opolu. Fot. Shutterstock

Ratusz w Opolu zaczęto budować w 1864 roku. Ciekawostką jest fakt, że stawiano go na wzór florenckiego Palazzo Vecchio – ratusza będącego perłą romanizmu. W 1934 roku wieża ratusza runęła. W dwa lata później odbudowano kolejną, niewiele różniącą się wieżę. Dziś ratusz pełni funkcje administracyjne. Urzęduje tam prezydent miasta, a z wieży grany jest codziennie hejnał Opola.

Rynek w Opolu

rynek w opolu
Rynek w Opolu. Fot. Shutterstock

Darmowe atrakcje Opola znajdziecie także dookoła ratusza. Rynek mocno ucierpiał podczas II wojny światowej, jednak do dziś znajdują się tam kamieniczki warte uwagi. Część z nich została odtworzona po wojnie, głównie w stylu klasycystycznym.

Kamieniczki zostały odtworzone głównie wedle ich XIX-wiecznych projektów. Mieściły niegdyś bank, drukarnię, fabrykę likierów, hurtownię win, różne rodzaje sklepów, czy też zakładów usługowych. Niektóre posiadają charakterystyczne cylindryczne wieże, czyli donżony.

Pod numerem 1 zachowała się średniowieczna kamienica Pod Lwem, która do 1532 r. należała do Piastów. Podczas potopu szwedzkiego zatrzymał się tam król Jan Kazimierz Waza.

Wieża Piastowska w Opolu

Wieża Piastowska w Opolu
Wieża Piastowska w Opolu. Fot. Daviidos, CC BY-SA 3.0

Wieża Piastowska w Opolu jest jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Pochodzi z ok. 1300 r., czyli z czasów Bolka I Opolskiego. To pozostałość niezachowanego do dzisiejszych czasów Zamku Piastowskiego. Znajduje się na wyspie Pasiece w pobliżu amfiteatru.

dawny zamek piastowski w Opolu
Zamek Piastowski w Opolu. Fot. Max Glauer, w: Oberschlesien – Seine Entwicklung und seine Zukunft, 1925

Jest strzelista i ma 42 m wysokości. Jako ciekawostkę można dodać, że jest to krzywa wieża. Na skutek osiadania, przechyliła się od pionu o ok. 1,5 stopnia. Nie jest jednak oficjalnie uznawana za krzywą wieżę.

Co robi wieża w zestawieniu na darmowe atrakcje Opola? Jej zwiedzanie jest możliwe za darmo podczas obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa we wrześniu. Normalnie kosztuje 10 zł (bilet normalny) lub 5 zł (bilet ulgowy). Wycieczka na szczyt i oglądanie widoków zajmuje około pół godziny.

Opolski Akropol

Uniwersytet Opolski, Collegium Maius
Uniwersytet Opolski, Collegium Maius

Darmowe atrakcje Opola znajdują się także na Wzgórzu Uniwersyteckim, czyli na Opolskim Akropolu. Jest to najwyższe wzniesienie na terenie Starego Miasta, a zarazem dobry punkt widokowy. Na szczycie wznosi się Uniwersytet Opolski.

Jest tam także galeria rzeźb na świeżym powietrzu. Przedstawiają one Czesława Niemena, Marka Grechutę, Jerzego Grotowskiego, Jeremiego Przyborę, Agnieszkę Osiecką i Jerzego Wasowskiego.

Wieża Zamku Górnego w Opolu

Wieża Zamku Górnego w Opolu
Darmowe atrakcje Opola: wieża Zamku Górnego. Fot. Pudelek, CC BY-SA 3.0

Zamek Górny w Opolu to druga z opolskich fortec. Mógł powstać jeszcze przed XIII wiekiem jako drewniany gród, ale jest także druga wersja: że pochodzi dopiero z XIV wieku. Dwa wieki później był m.in. więzieniem.

Po Zamku Górnym w Opolu także zachowała się wieża. Drugi z opolskich zamków został rozebrany w 1669 r. Habsburgowie, którzy w XVII wieku władali zamkiem, przekazali go jezuitom. Oni zaś zburzyli go ze względu na fatalny stan i zostawili tylko jedną basztę. Obecnie w wieży mieści się Zespół Szkół Mechanicznych.

Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu

Amfiteatr w Opolu, w tle Wieża Piastowska
Amfiteatr w Opolu, w tle Wieża Piastowska. Fot. Piotr Bieniecki, CC BY-SA 3.0.jpg

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki czyli Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu, to wizytówka miasta. Powstał w miejscu najstarszej znanej osady w Opolu, gdzie wcześniej prowadzone były prace archeologiczne. To tu odbywał się Festiwal Piosenki Polskiej.

Amfiteatr można zwiedzać bezpłatnie codziennie. Niestety bywają wyjątki, kiedy trwają przygotowania do festiwali i innych wydarzeń kulturalnych. Na niektóre koncerty w amfiteatrze wstęp jednak też jest wolny więc są to dodatkowe darmowe atrakcje Opola. Bilety do Muzeum Polskiej Piosenki w koronie amfiteatru są z kolei płatne. Kosztują 17 zł (normalne) i 13 zł (ulgowe).

Fontanna multimedialna w Opolu

Fontanna multimedialna w Opolu
Fontanna multimedialna w Opolu. Fot. Shutterstock

Pod koniec dnia można zwiedzanie zakończyć na multimedialnym pokazie. Staw Zamkowy z grającą fontanną stanowią ciekawe darmowe atrakcje Opola. Znajdziemy je przy ulicy Barlickiego.

W XVIII wieku w miejscu stawu była fosa otaczająca zamek książęcy. Kiedy w 1930 roku zamek rozebrano, powstał Staw Zamkowy. W 2013 roku zainstalowano tu fontannę multimedialną.

A Wam które darmowe atrakcje Opola podobają się najbardziej?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE