Strona głównaTop 10Najmłodsze województwa w Polsce, czyli gdzie jest najwięcej dzieci (Top lista)

Najmłodsze województwa w Polsce, czyli gdzie jest najwięcej dzieci (Top lista)

Gdzie w Polsce jest najwięcej dzieci? Oto zestawienie, które pozwoli Wam się tego dowiedzieć. Porównaliśmy procentowy udział osób do 14 roku życia w populacji każdego województwa. Sprawdźcie, gdzie dzieci jest procentowo najwięcej.

Tu dzieci jest najmniej

starsza para na spacerze
W których polskich województwach dzieci jest najmniej? Fot. Shutterstock

Ogółem Polaków rodzi się coraz mniej, zbliża się do nas duży niż demograficzny. Osoby do 14 roku życia najmniejszy procent populacji stanowią w następujących województwach:

  • opolskie: 13,3 proc. osób do 14 r. ż. w populacji. Dziewczynki w tym wieku stanowią 12,5 proc. populacji kobiet, a chłopcy 14,1 proc. populacji mężczyzn. Miejsce 16.
  • świętokrzyskie: 13,8 proc. dzieci w populacji. Dziewczynki to 13,1 proc. wśród kobiet, chłopcy 14,4 proc. wśród mężczyzn. Miejsce 15.
  • łódzkie: 14,2 proc. dzieci. 13,2 proc. dziewczynek, 15,3 proc. chłopców. Miejsce 14.
  • śląskie: 14,3 proc. dzieci. 13,5 proc. dziewczynek, 15,2 proc. chłopców. Miejsce 12.
  • dolnośląskie: 14,3 proc. dzieci. 13,4 proc. dziewczynek wśród kobiety i 15,3 proc. chłopców śród mężczyzn. Miejsce 12. ex aequo.

Woj. zachodniopomorskie i podlaskie

chłopiec i dziewczynka idą za rękę
Miejsce 10. ex aequo zajmują woj. zachodniopomorskie i podlaskie. Fot. Unsplash

Na miejscu 10. znalazły się woj. zachodniopomorskie i podlaskie. Dzieci do 14 roku życia jest tam po 14,5 proc. w populacji. W zachodniopomorskim dziewczynki w tym wieku stanowią 13,8 proc. ogółu kobiet, w podlaskim 13,7. Z kolei chłopcy w tym pierwszym województwie to 15,3 proc. populacji mężczyzn, zaś w podlaskim 15,2 proc.

Woj. lubelskie

mama i dziecko
W pierwszej dziewiątce znalazło się woj. lubelskie. Fot. Shutterstock

Miejsce 9. zajmuje województwo lubelskie. Dzieci jest tutaj 14,7 proc. Dziewczynek wśród kobiet jest 14 proc., z kolei chłopcy stanowią 15,5 proc. ogółu mężczyzn.

Miejsce 7.

chłopiec i dziewczynka idą
Miejsce 7. zajmują ex aequo dwa województwa. Fot. Shutterstock

7. miejsce w zestawieniu województw z największą liczbą dzieci zajmują podkarpackie i kujawsko-pomorskie. I w jednym, i w drugim, jest 15,1 proc. osób do 14 roku życia.

Dziewczynki do lat 14 stanowią w podkarpackim 14,4 proc. populacji kobiet, a w kujawsko-pomorskim 14,3 proc. To pierwsze ma 15,8 proc. chłopców wśród mężczyzn, a drugie 16 proc.

Miejsce 6.

chłopiec i dziewczynka
Województwo lubuskie ma dość dużo dzieci. Fot. Shutterstock

Miejsce 6. zajmuje woj. lubuskie. Dzieci do lat czternastu stanowią tam 15,2 proc. populacji, czyli już całkiem sporo. Dziewczynki to 14,5 proc. ogółu kobiet, natomiast chłopcy 16 proc. ogółu mężczyzn.

Miejsce 5.

tata i dziecko
W pierwszej piątce województw z największym procentowym udziałem dzieci w populacji, znalazło się warmińsko-mazurskie. Fot. Shutterstock

Pierwszą piątkę otwiera woj. warmińsko-mazurskie. Dzieci stanowią tutaj 15,3 proc. populacji. Dziewczynki to 14,6 proc. w grupie kobiet, z kolei chłopcy do 14 roku życia stanowią 16,1 proc. wśród mężczyzn.

Miejsce 4.

tata z synami nad jeziorem na dzień ojca
Małopolskie jest tuż za podium. Fot. Shutterstock

Gdzie w Polsce jest najwięcej dzieci? W Małopolsce sporo, ale nie najwięcej. Osoby do 14 roku życia stanowią tam 15,9 proc. populacji. Dziewczynki mają 15 proc. udziałów wśród kobiet, a chłopcy aż 16,8 proc. w swojej grupie.

Miejsce 3.

dwaj mali chłopcy idą do lasu
Województwo mazowieckie jest w czołówce tych z największą liczbą dzieci. Fot. Shutterstock

W woj. mazowieckim mieszka dużo młodych rodzin. Może to sprawia, że znalazło się na 3. miejscu województw z największym procentem dzieci. Jest ich tam 16,1 proc. Dziewczynki stanowią 15 proc. kobiet, a chłopcy aż 17,3 proc. mężczyzn.

Miejsce 2.

dzieci na wsi skaczą z beli słomy
Wielkopolskie o włos od zwycięstwa. Fot. Shutterstock

Prawie najwięcej dzieci jest w woj. wielkopolskim. Stanowią tam one aż 16,3 proc. całej populacji. Dziewczynek wśród kobiet jest 15,4 proc., a chłopców wśród mężczyzn aż 17,3 proc. Ale to jednak nie najwięcej.

Miejsce 1.

chłopiec w okularach
Najwięcej dzieci jest w społeczeństwie województwa pomorskiego. Fot. Shutterstock

To w województwie pomorskim jest procentowo najwięcej dzieci. Stanowią odsetek rzędu 16,6 proc. Dziewczynek do 14 roku życia jest 15,7 proc. Natomiast chłopców mających najwyżej 14 lat aż 17,5 proc.

W statystykach nie uwzględniono grupy wiekowej powyżej 14 r. ż. Dane: Główny Urząd Statystyczny 2017/2018.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE