Co zwiedzić w Rzeszowie za darmo? Trochę bezpłatnych atrakcji się znajdzie. To piękne miasto ma coś do zaoferowania zarówno miłośnikom historii, architektury jak i aktywnego wypoczynku.

1Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie. Fot. Shutterstock

Jako że mieści się tam sąd okręgowy, nie ma możliwości tradycyjnego zwiedzania tego obiektu. Miasto planowało utworzyć tam oddział muzeum miejskiego, a to pozwoliłoby m.in. na wyeksponowanie obrazów obecnie znajdujących się w magazynach. Do zamku w Rzeszowie można po prostu wejść jako petent. Trzeba mieć jednak na uwadze, że to budynek po przebudowach, w tym w XX wieku. Najstarszy jest otaczający zamek bastion. Budowla ładnie prezentuje się z zewnątrz.

Fundatorem zamku był kasztelan czchowski i sandomierski Mikołaj Spytek Ligęza. Budowla przyjęła formę palazzo in fortezza, czyli pałacu z elementami warowni obronnej. Następnie zamek trafił w ręce Lubomirskich.

Lubomirscy wzbogacili się na soli. Prowadzili wydobycie w wielu miejscowościach, zakładali też gorzelnie, cukrownie i fabryki. Inwestowali też bardzo w nieruchomości. Wśród ich najważniejszych włości oprócz Lubomierza można wymienić Bochnię, Wieliczkę, ale także właśnie Rzeszów.

W zamku w czasie wojny i okupacji działało więzienie, w którym zamknięto kilka tysięcy Polaków. W zamkowych lochach dokonywano wyroków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here