Strona głównaTop 10Darmowe atrakcje Rzeszowa (Top 8)

Darmowe atrakcje Rzeszowa (Top 8)

Darmowe atrakcje Rzeszowa zainteresują zarówno miłośników historii, architektury jak i aktywnego wypoczynku. Oto co możecie zobaczyć w Rzeszowie nie wydając prawie nic. Przekonajcie się.

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie. Fot. Shutterstock

Jako że mieści się tam sąd okręgowy, nie ma możliwości tradycyjnego zwiedzania tego obiektu. Miasto planowało utworzyć tam oddział muzeum miejskiego, a to pozwoliłoby m.in. na wyeksponowanie obrazów obecnie znajdujących się w magazynach. Do zamku w Rzeszowie można po prostu wejść jako petent. Trzeba mieć jednak na uwadze, że to budynek po przebudowach, w tym w XX wieku. Najstarszy jest otaczający zamek bastion. Budowla ładnie prezentuje się z zewnątrz.

Fundatorem zamku był kasztelan czchowski i sandomierski Mikołaj Spytek Ligęza. Budowla przyjęła formę palazzo in fortezza, czyli pałacu z elementami warowni obronnej. Następnie zamek trafił w ręce Lubomirskich.

Lubomirscy wzbogacili się na soli. Prowadzili wydobycie w wielu miejscowościach, zakładali też gorzelnie, cukrownie i fabryki. Inwestowali też bardzo w nieruchomości. Wśród ich najważniejszych włości oprócz Lubomierza można wymienić Bochnię, Wieliczkę, ale także właśnie Rzeszów.

W zamku w czasie wojny i okupacji działało więzienie, w którym zamknięto kilka tysięcy Polaków. W zamkowych lochach dokonywano wyroków.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Fot. Pixabay

Z kształtu tego pomnika Polacy stroją sobie żarty nie od dzisiaj. Choć jest to zacny pomnik – Czynu Rewolucyjnego i rzeźba należąca do Kościoła. Pomnik postawiono dla upamiętnienia ofiar walk toczonych na Rzeszowszczyźnie. Trwa dyskusja, czy pomnik nie powinien zostać wyburzony na mocy postanowień ustawy dekomunizacyjnej. Zainicjował ją Instytut Pamięci Narodowej. Pomnika broni jednak prezydent miasta uważając, że to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Rzeszowa.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

muzeum w rzeszowie
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Fot. Wojkac, CC BY-SA 3.0

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie ma dwa oddziały: Muzeum Historii Miasta Rzeszowa oraz Muzeum Etnograficzne. Mieści się przy ul. 3 maja 19. Jego główną atrakcją, wartą przeżycia jest Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie Piwnice” pod Rynkiem (dodatkowo płatna, ale warta wydania kilku złotych) oraz stała wystawa obejmująca eksponaty od XIV w. do czasów II wojny światowej. Wstęp na wystawy stałe jest darmowy w niedziele (Podziemna Trasa Turystyczna nie jest traktowana jako wystawa stała, bilety wstępu kosztują 6,50 zł normalny i 4,50 zł ulgowy. Niestety z powodu remontu zamknięta jest do 30 listopada 2020 r.).

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie. Fot. Shutterstock

Rynek w Rzeszowie jest piękny i niedoceniany. Jego zabudowa pochodzi w większości z XIX wieku (wcześniejsze zabudowania zostały zniszczone w pożarze w 1842 r., były prawdopodobnie w większości drewniane). Piwnice starych domów stanowią dziś atrakcję turystyczną, ale największą gratkę stanowi Podziemna Trasa Turystyczna. Architekturą zachwyca ratusz ukończony w 1900 roku łączący elementy stylu neogotyckiego i neorenesansowego.

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie. Fot. Shutterstock

Blisko Rzeszowa znajduje się Łańcut i tamtejszy zamek także można zobaczyć za darmo. Pierwotna rezydencja, która dała początek zamku w Łańcucie, istniała od II połowy XVI w. Najpoważniejszą rozbudowę zaplanował wojewoda Stanisław Lubomirski, który kupił majątek. Zamek otoczono fortyfikacjami bastionowymi, które przysłużyły się m.in. podczas najazdu Szwedów. Zamek przejęli Potoccy. Przez lata, aż do zakończenia II wojny światowej to właśnie ten ród opiekował się obiektem. Następnie, zamek w Łańcucie trafił w ręce władz Polski Ludowej i otwarto muzeum.

Poniedziałek to dzień bezpłatnego wstępu na ekspozycje na parterze i I piętrze zamku, stajni i wozowni oraz Działu Historii Miasta i Regionu. Nie obowiązują rezerwacje. Liczba zwiedzających jest jednak ograniczona.

Czytaj więcej: Zamek w Łańcucie – warownia, której nie zdobyli Szwedzi

Kościół farny w Rzeszowie

Kościół farny w Rzeszowie – darmowe atrakcje Rzeszowa. Fot. Lowdown, CC BY-SA 4.0

Kościół farny to inaczej parafia św. Wojciecha i św. Stanisława w Rzeszowie. Już w czasach Kazimierza Wielkiego wspominana była stojąca w tym miejscu drewniana świątynia św. Feliksa i św. Adaukta. Została spalona w pożarze w XV w. i zdecydowano się ją odbudować z kamienia i cegły (z tamtego okresu pochodzi najstarsza zachowana część kościoła, czyli prezbiterium). Zdecydowanie warto zobaczyć mury pamiętające 1427 rok.

Stary Cmentarz w Rzeszowie

Stary Cmentarz w Rzeszowie – darmowe atrakcje Rzeszowa. Fot. J-k, CC BY-SA 4.0

Jest to najstarszy cmentarz w mieście, a pierwszych pochówków dokonywano tu od 1792 roku. Ostatnie pogrzeby odbywały się w 1957 roku, obecnie nekropolia jest nieczynna. Nagrobków jest nieco ponad 620, ale szacuje się, że pod ziemią mogą spoczywać szczątki ponad 40 tysięcy osób. Powodem tak małej liczby nagrobków jest m.in. postępująca po II wojnie światowej dewastacja cmentarza. Pochowani są tam m.in. byli burmistrzowie Rzeszowa. Jest także mogiła ofiar II wojny światowej i pomnik powstańców styczniowych. Nagrobki reprezentują bardzo wiele stylów architektonicznych i są niezwykle urozmaicone.

Fontanna multimedialna w Rzeszowie

Fontanna multimedialna w Rzeszowie. Fot. Grzegorz Bober, CC BY-SA 3.0

Fontanna multimedialna w Rzeszowie jest imponująca. Znajduje się w pobliżu Letniego Pałacu Lubomirskich przy al. Lubomirskich. Konstrukcja za 7 mln zł ma 1600 dysz i 143 punkty świetlne. Zbudowano tam także półkolistą trybunę do podziwiania letnich pokazów fontanny. Jest to trzecia pod względem wielkości fontanna multimedialna w Polsce i jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE