Strona głównaTop 10Długi weekend listopada: 7 najlepszych pomysłów gdzie pojechać

Długi weekend listopada: 7 najlepszych pomysłów gdzie pojechać

Przed nami długi weekend listopada. Warto wykorzystać ten czas: wyjechać i zobaczyć piękne miejsca. Oto 7 najlepszych pomysłów na ten weekendowy wypad! Proponujemy Wam 7 miejsc z różnych części kraju, tak abyście mogli wybrać najdogodniejsze dla siebie.

Kotlina Kłodzka dla Dolnoślązaków

Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój. Fot. piotrbb, Shutterstock

Dolny Śląsk ma wiele do zaoferowania, a w Kotlinie Kłodzkiej atrakcji jest aż nadto!

I dzień: Dojazd do Kotliny Kłodzkiej, po drodze zwiedzamy pałac w Bożkowie (można go obejrzeć z zewnątrz). Dojazd w Góry Stołowe. Podejście na sam szczyt Szczelińca, Schronisko na Szczelińcu lub/i (w zależności od energii) podejście na Błędne Skały. Nocleg np. w Kudowie-Zdroju.

II dzień: Rano zwiedzanie parku zdrojowego i pijalni wód mineralnych, obok niej stoi pomnik ogrodnika. Następnie Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju (czynna 11 listopada, wstęp: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, godziny otwarcia: 10-17). Przejazd drogą przez Lewin Kłodzki pod pięknym wiaduktem. Ewentualnie zatrzymanie się w Dusznikach-Zdroju i spacer po mieście (Muzeum Papiernictwa nieczynne, w poniedziałek także). Podejście pod Zamek Leśna Skała w Szczytnej i podziwianie krajobrazu (być może zachodu słońca?) w punkcie widokowym. Nocleg w Kłodzku lub Zamku na Skale.

III dzień: Dwa warianty: Zamek na Skale i zwiedzanie Lądka-Zdroju i parku zdrojowego. W przypadku noclegu w Kłodzku: Twierdza Kłodzko i most gotycki w Kłodzku.

Weekend w pobliżu Warszawy

Pałac w Jabłonnie
Pałac w Jabłonnie. Fot. Shutterstock

To teraz coś dla warszawiaków. Jeśli nie macie jeszcze pomysłu gdzie pojechać, nic straconego!

I dzień: Dojazd pod pałac w Jabłonnie i spacer po parku angielskim. Dojazd do Modlina i w zależności od czasu Twierdza Modlin i zwiedzanie obiektu. Nocleg.

II dzień: Twierdza Modlin lub od razu przejazd do Brochowa. Kościół w Brochowie i spacer. Przejazd do Żelazowej Woli. Park w Żelazowej Woli a także dom Chopina

III dzień: Warszawa lub pałac w Radziejowicach, następnie zamek w Czersku i pałac w Otwocku Wielkim.

Okolice Krakowa dla romantycznych

Lanckorona
Lanckorona. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

W okolicach Krakowa istnieją nie tylko Wieliczka i Oświęcim. Zapewniamy Was, że jest o wiele więcej ciekawych miejsc.

I dzień: Kalwaria Zebrzydowska, spacer po trasie pasyjnej i przejazd do sąsiedniej wsi Lanckorona. Spacer romantycznymi uliczkami do ruin zamku. Przejazd do Wadowic. Dom Jana Pawła II w Wadowicach i kremówki. Nocleg.

II dzień: Odwiedzamy zamek w Suchej Beskidzkiej i ogrody zamkowe. Następnie zmierzamy nad jezioro Żywieckie i spacerujemy, opcjonalnie oglądamy Stary zamek w Żywcu.

III dzień: Kierunek Jezioro Międzybrodzkie. Spacerujemy wokół zbiornika poznając historię elektrowni. Ciekawych widoków dostarczy Góra Żar ze zbiornikiem na szczycie.

Warmia i Mazury w innym wydaniu dla eksploratorów

Giżycko
Giżycko. Fot. Shutterstock

Warmia i Mazury to nie tylko jeziora. Warto się o tym przekonać podczas nadchodzącego weekendu.

I dzień: Wycieczka do lasów w pobliżu Gierłoży. Zwiedzamy Wilczy Szaniec i Kwatery Göringa. Nocleg w pobliżu Giżycka.

II dzień: Obchodzimy zamek w Giżycku (może uda nam się tam zjeść lub zanocować). Spędzamy leniwie popołudnie, do czego nadają się jezioro Niegocin i jezioro Kisajno.

III dzień: Pięknie prezentuje się sanktuarium Święta Lipka. Polecamy też zamek Reszel i tamtejszą restaurację, gdzie możecie smacznie zjeść.

Pieniny, dla tych którym znudziły się Tatry

pieniny
Pieniny na długi weekend listopada. Fot. Shutterstock

Dla pragnących aktywnego wypoczynku Pieniny będą idealne. To dobry czas, by się powspinać i podziwiać krajobrazy.

I dzień: Przyjazd nad Jezioro Czorsztyńskie, opcjonalnie po drodze odwiedzamy drewniany kościół w Dębnie. Zwiedzamy zamek Dunajec w Niedzicy i zamek Czorsztyn. Jezioro powstało gdy została zbudowana zapora w Niedzicy, gdzie możemy wybrać się na krótki spacer.

II dzień: Odwiedzamy Pieniński Park Narodowy. Możemy wybrać się na Sokolicę bądź Trzy Korony. W ramach możliwości postarajmy się umówić na spływ Dunajcem z flisakami.

III dzień: Wybieramy się na dwóch kółkach na szlak rowerowy przełomem Dunajca. Odwiedzamy na rowerach uzdrowisko w Szczawnicy.

Zagadki Pomorza dla miłośników historii

Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie na długi weekend listopada. Fot. Shutterstock

Na północy Polski znajdziemy kilka mało znanych miejsc. Poprowadziliśmy szlak przez woj. zachodniopomorskie i pomorskie. Na pewno wiele rzeczy Wam się tam spodoba.

I dzień: Odwiedzamy poradzieckie miasta widma: Borne Sulinowo oraz Kłomino. Jedziemy w kierunku Chojnic.

II dzień: Podziwiamy zamek w Człuchowie, a raczej jego ruiny. Oglądamy bramy, baszty, rynek i ratusz w Chojnicach.

III dzień: To czas leniwego wypoczynku. Jedziemy nad Jezioro Charzykowskie lub Jezioro Wdzydzkie po drodze mijając drewniany kościół w Leśnie.

Krzyżackie zamki dla mieszkających wzdłuż Wisły – na długi weekend listopada

Zamek w Szymbarku można obejść dookoła
Zamek w Szymbarku można obejść dookoła. Fot. Shutterstock

To prawdziwa historyczna podróż na długi weekend. Nie zabraknie też leniwego odpoczynku.

I dzień: Zwiedzamy zamek w Sztumie, zamek Gniew oraz zamek w Kwidzynie. W takim tempie w naszym planie zabrakło miejsca na zamek w Malborku, ale plan można zmodyfikować.

II dzień: Jedziemy zobaczyć zamek w Szymbarku. Z kolei jezioro Jeziorak w Iławie to doskonałe miejsce na wypoczynek i spacery.

III dzień: Zamek w Grudziądzu to właściwie już tylko wieża, ale zwiedzając miasto nie sposób tam nie zajrzeć. Trzeba też zobaczyć spichlerze w Grudziądzu, obok których znajduje się Brama Wodna. Jeśli zdążycie, możecie dojechać do Chełmna. Po drodze można zahaczyć o zamek w Świeciu, a w następnie podziwiać Stare Miasto i ratusz w Chełmnie.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

  1. A dla tych z Południowej Wielkopolski? Z Kalisza na ten przykład? I w dodatku dla takich, którzy nie mieli, nie mają i mieć nie będą samochodu? Bo przecież bardzo łatwo jest polecić Lanckoronę itp. „nieznane” atrakcje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE