Listopad to jeden z najmniej lubianych miesięcy w roku. Krótkie, szare dni i deszcz za oknem potrafią zniechęcić do podróżowania nawet największego optymistę. A może jednak przełamać ten stereotyp i wziąć urlop właśnie w listopadzie? Zastanawiacie się gdzie jechać w listopadzie w Polsce? Oto 7 propozycji, które Was zaskoczą.
Poznań

Stolica Wielkopolski to miejsce, którego nie może zabraknąć podczas Waszych listopadowych wyjazdów. Gdy 11 listopada cały kraj świętuje rocznicę odzyskania niepodległości, poznaniacy hucznie obchodzą dzień świętego Marcina. Jest to największe wydarzenie w mieście, podczas którego mieszkańcy i turyści tłumnie odwiedzają ulicę św. Marcina gdzie odbywają się warsztaty i koncerty.
Niestety w tym roku, ze względu na pandemię, święto to musi odbywać się z mniejszym rozmachem niż dotychczas. Jednak mimo ograniczeń, organizatorzy nie zrezygnowali z obchodów imienin św. Marcina. 11 listopada planowane jest rozpoczęcie akcji, która skupi się na pomocy osobom starszym narażonym na skutki pandemii COVID-19. Odsłonięta zostanie także rzeźba Razem w pandemii, która symbolicznie przywołuje znany z historii symbol zwycięstwa, ubrany w antywirusową niebieską rękawiczkę.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić Poznań właśnie w listopadzie. Kiermasz rogala to miejsce, gdzie kupić możemy tradycyjne rogale świętomarcińskie. 11 listopada w Poznaniu sprzedaje się aż 250 ton tych wybornych słodkości! W tym roku warto poszukać piekarni, które sprzedają oryginalne słodkości i rozkoszować się ich smakiem w domu. Tradycyjne rogale świętomarcińskie wypiekane są z ciasta półfrancuskiego. Nadzienie składa się z białego maku oraz cukru, pokruszonych biszkoptów, masy jajecznej, margaryny, orzechów, rodzynek, owoców w syropie lub kandyzowanych oraz aromatu migdałowego.
Poznajcie przepis i ciekawostki jakie kryją rogale świętomarcińskie
Góry Świętokrzyskie – gdzie jechać w listopadzie w Polsce

Góry Świętokrzyskie, choć są niższe i mniej popularne od innych gór w Polsce, to mają w sobie sporo uroku. W mniej niż 3 godziny dostaniemy się tam z Łodzi, Warszawy, Lublina czy Krakowa. Warto wybrać się na Łysą Górę, która jest szczytem idealnym dla każdego. Mierzy 594 m n.p.m. i jest drugim co do wielkości wzniesieniem w Górach Świętokrzyskich. Droga prowadzi przez las jodłowo-bukowy, a na samej górze znajduje się skalne rumowisko, które w tym paśmie gór jest bardzo popularne. To co również przyciąga w to miejsce to tajemnicze legendy. Historie o zlotach czarownic i demonach w świetle księżyca. Sabaty na Łysej Górze to tylko opowieści, ale przez nie czuć w tym miejscu szczególny klimat.
Zastanawiacie się czego nie wiecie o Świętokrzyskiem? Oto 15 ciekawostek.
Warszawa

W tym roku 11 listopada obchodzona jest 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdego roku, z okazji tego ważnego święta, w całym kraju odbywa się wiele wydarzeń z tym związanych. Organizowane są wystawy, konferencje naukowe i koncerty, podczas których śpiewane są patriotyczne piosenki. W tym roku jednak wszelkie zgromadzenia będą mocno ograniczone. Jednak stolica naszego kraju to doskonałe miejsce do świętowania naszej wolności. Podczas wizyty w Warszawie warto wybrać się na spacer, podczas którego odkryjemy uroki miasta oraz poznamy miejsca ważne dla każdego Polaka. Wybierzcie się pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, zobaczcie Zamek Królewski, Barbakan i przejdźcie Krakowskim Przedmieściem.
Gniezno

Listopad kojarzy się z historycznym świętowaniem niepodległości Polski. Może więc warto odwiedzić najbardziej historyczne miejsce w kraju? Gniezno to jedno z najważniejszych miast dla Polaków. To tutaj, na Wzgórzu Lecha w latach 940–941 powstało państwo Polan. Gniezno to również pierwsza stolica Polski i miasto, w którym Mieszko I przyjął Chrzest Polski. Najważniejszym punktem podczas zwiedzania miasta jest katedra gnieźnieńska, położona na Wzgórzu Lecha, która skrywa w sobie wiele wyjątkowych atrakcji. Znajdują się tu m.in. Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życiorys św. Wojciecha, Srebrny Relikwiarz tego świętego oraz dwa portale gotyckie. Koniecznie udajcie się też na Rynek ze Starym Ratuszem do Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Muzeum Archidiecezjalnego.
Odkryjcie historię i inne atrakcje pierwszej stolicy Polski.
Przysiek k. Torunia

Od kilku już lat Kujawy i Pomorze starają się przywrócić tradycję jedzenia gęsiny. Akcja Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina, to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło ten region oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.
Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny, który organizowany jest od kilku lat w Przysieku koło Torunia to okazja, aby rozsmakować się w tym wyjątkowym przysmaku. Podczas tego ciekawego wydarzenia organizowane są także pokazy kulinarne, koncerty oraz tradycyjny już kiermasz produktów z gęsiny oraz innych regionalnych smakołyków. W tym roku, ze względu na ograniczenia, organizacja festiwalu stoi pod znakiem zapytania. Nie oznacza to jednak, że będziemy musieli zrezygnować w tym roku ze smaku gęsiny. Wiele kujawsko-pomorskich restauracji przygotowuje menu z gęsiną, którą będzie można zabrać ze sobą do domu. Oprócz tego na oficjalnej stronie festiwalu Kujawsko-Pomorskiej Gęsiny na Świętego Marcina przygotowana została platforma sprzedażowa, na której kupimy produkty prosto od producenta. Znajdziemy tu produkty z gęsiną np. pierogi, pasztet, smalec, ale także inne lokalne wyroby.
Wrocław

W tym roku w listopadzie i grudniu wrocławski Rynek będzie wyjątkowo spokojny i mówiąc wprost opustoszały. Z powodu stanu pandemii jarmark bożonarodzeniowy został odwołany. Organizatorzy, firma Pianoforte, nie chcą jednak całkowicie zrezygnować z wydarzenia. Mają nadzieję, że odbędzie się ono w innym terminie. Być może będzie to jarmark karnawałowy. Trudno jednak przewidzieć rozwój wydarzeń związanych z koronawirusem.
W tym roku byłaby to 12. edycja jarmarku. Możemy jedynie powspominać bajkową atmosferę, która towarzyszyła nam w poprzednich latach. Braliśmy udział w niezwykłych paradach i widowiskach. Organizowane były pokazy rzeźbienia figur lodowych, z których powstawały prawdziwe dzieła sztuki. Nie lada atrakcją, na którą czekali wszyscy, było rozświetlenie choinki, na które przybywał prawdziwy Święty Mikołaj. Na kiermaszu widzieliśmy ogromną liczbę wystawców, prezentujących swoje pomysły na prezenty, ozdoby choinkowe oraz przysmaki z całego świata.
Białowieża

Nadal wahacie się gdzie jechać w listopadzie w Polsce? My polecamy Wam Białowieżę. To właśnie wtedy Puszcza Białowieska zachwyca i daje okazję poznania jej wyjątkowości. Liście na drzewach mają odcienie koloru żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Wszędzie panuje spokój i możemy cieszyć się błogą ciszą. W listopadzie w Białowieży jest mało turystów, dzięki czemu możemy w spokoju poznać lokalną kuchnię, podziwiać żubry wychodzące na polanę oraz mieć Puszczę Białowieską tylko dla siebie!