Listopad to jeden z najmniej lubianych miesięcy w roku. Krótkie, szare dni i deszcz za oknem potrafią zniechęcić do podróżowania nawet największego optymistę. A może jednak przełamać ten stereotyp i wziąć urlop właśnie w listopadzie? Zastanawiacie się gdzie jechać w listopadzie w Polsce? Oto 7 propozycji, które Was zaskoczą.

1. Poznań

Rogale świętomarcińskie
Rogale świętomarcińskie. Fot. Shutterstock

Stolica Wielkopolski to miejsce, którego nie może zabraknąć podczas Waszych listopadowych wyjazdów. Gdy 11 listopada cały kraj świętuje rocznicę odzyskania niepodległości, poznaniacy hucznie obchodzą dzień świętego Marcina. Jest to największe wydarzenie w mieście, podczas którego mieszkańcy i turyści tłumnie odwiedzają ulicę św. Marcina gdzie odbywają się warsztaty i  koncerty.

Jednak to co przyciąga najwięcej osób, to kiermasz rogala, na którym kupić możemy tradycyjne rogale świętomarcińskie. 11 listopada w Poznaniu sprzedaje się aż 250 ton tych wybornych słodkości! Aby wypiek mógł nosić nazwę rogala marcińskiego lub rogala świętomarcińskiego musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego. Tradycyjne rogale świętomarcińskie wypiekane są z ciasta półfrancuskiego. Nadzienie składa się z białego maku oraz cukru, pokruszonych biszkoptów, masy jajecznej, margaryny, orzechów, rodzynek, owoców w syropie lub kandyzowanych oraz aromatu migdałowego.

Poznajcie przepis i ciekawostki jakie kryją rogale świętomarcińskie

2. Kraków

11 listopada – 100 lat niepodległości. Fot. Shutterstock

W tym roku 11 listopada obchodzona jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym kraju przygotowano wiele wydarzeń z tym związanych. Choć główne obchody odbędą się oczywiście w stolicy, to warto odwiedzić z tej okazji także Kraków. To właśnie tutaj od początku roku z okazji rocznicy odbywają się wystawy, konferencje naukowe i koncerty.

A co dla krakowiaków i turystów przygotowano w listopadzie?

  • 2-15.11 – Wystawa Pamięć czynu niepodległościowego w ekslibrisie – przedstawiająca wydarzenia, postaci i symbole związane z walką o odzyskanie przez Polskę niepodległości.
  • 11.11 – Lekcja śpiewania Radosna Niepodległości – dla uczestników przygotowano 8 tys. sztuk bezpłatnych śpiewników. Zabrzmią tu zarówno patriotyczne pieśni, które śpiewali nasi dziadkowie, jak i nowe, które wszyscy znamy.
  • 11.11 – Tatra – Kaczmarczyk vs Penderecki – Koncert z udziałem światowej sławy muzyków oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Tatra to sześcioczęściowa suita, której źródłem i inspiracją były Albumy tatrzańskie Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego muzyka i dyplomaty. Odegrał on jedną z kluczowych ról w odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.
  • 11.11 – Koncert Pieśni oręża polskiego – od Bogurodzicy po Mazurek Dąbrowskiego w wykonaniu Męskiego Kwartetu Wokalnego Triplum
  • 12.11 – Paderewski. Legenda i fantazja – Widowisko Baletu Cracovia Danza, opowiadające o Ignacym Janie Paderewskim i jego czasach.

3. Warszawa

Warszawa – sportowe obchody z okazji 100-lecia niepodległości. Fot. Pixabay

Listopadowe obchody odzyskania niepodległości będą huczne również w Warszawie. Jednak mamy dla Was ich ciekawą alternatywę. Proponujemy Wam sportowe obchody, wśród imprez znajdzie się coś dla każdego. Od biegów na 2 kilometry po 100 kilometrów dla prawdziwych śmiałków. Ważne są chęci i to, aby wyjść tego dnia z domu.

Jakie imprezy sportowe przygotowano w Warszawie?

  • 10.11 – Supermaraton Stulecia – 100 km
  • 10.11 – City trail z Nationale-Nederlanden – 5 km biegu przełajowego
  • 11.11 – Ogólnopolski Narodowy Cykl Biegów na Orientację Pamięci Żołnierzy Powstania Warszawskiego – 2 lub 5 km
  • 11.11 – 100 pompek dla Niepodległej – Rekord Polski
  • 11.11 – 30. Bieg Niepodległości – 10 km

4. Warszawa – Warsaw Motor Show 2018

Warsaw Motor Show. Fot. Pixabay

Jeśli jesteście fanami motoryzacji, nie może Was zabraknąć także podczas innego wydarzenia organizowanego w Warszawie w dniach 15-18 listopada. Warsaw Motor Show to już czwarta edycja Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych. Zeszłoroczne wydarzenie odwiedziło aż 300 tys. osób. Podczas imprezy odbyły się różnego rodzaju pokazy od driftów po rajd off-road, drift taxi, monster trucks, konferencje branżowe oraz wydarzenia specjalne: Gala Złotej Kierownicy tygodnika Auto Świat, Gala wieczorna Playboy by Night i wybory Miss Moto Show. W tym roku nie może Was tu zabraknąć!

5. Przysiek k. Torunia

Gęsina na świętego Marcina. Fot. Pixabay

Od kilku już lat Kujawy i Pomorze starają się przywrócić tradycję jedzenia gęsiny. Akcja Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina, to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło ten region oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny, który od kilku lat organizowany jest od kilku lat w Przysieku koło Torunia, to okazja aby rozsmakować się w tym wyjątkowym przysmaku. Podczas tego ciekawego wydarzenia organizowane są także pokazy kulinarne, koncerty oraz tradycyjny już kiermasz produktów z gęsiny oraz innych regionalnych smakołyków. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 10-11 listopada.

6. Wrocław

Jarmark bożonarodzeniowy Wrocław. Fot. materiały prasowe jarmarku

Listopad to nie tylko obchody 100-lecia niepodległości. Także wtedy w wielu polskich miastach rozpoczyna się Jarmark Bożonarodzeniowy, który jest okazją aby wreszcie poczuć świąteczny klimat. Największy i najbardziej wyjątkowy kiermasz odbywa się we Wrocławiu. W tym roku rozpocznie się on 23 listopada i trwać będzie do 31 grudnia, dłużej niż zwykle.

Jakie atrakcje czekają na odwiedzających? Przede wszystkim możemy wziąć udział w niezwykłych paradach i widowiskach. Organizowane są pokazy rzeźbienia figur lodowych, z których powstają prawdziwe dzieła sztuki. Nie lada trakcją, na którą czekają wszyscy, jest rozświetlenie choinki, na które przybywa prawdziwy Święty Mikołaj. Na kiermaszu znajdziemy ogromną liczbę wystawców, prezentujących swoje pomysły na prezenty, ozdoby choinkowe oraz przysmaki z całego świata. Jeśli chcecie przeżyć wspaniałe przedświąteczne chwile, to koniecznie wybierzcie się do Wrocławia.

7. Białowieża

Puszcza Białowieska niemal tylko dla siebie? O tak! Fot. Shutterstock

Gdzie jeszcze warto wybrać się w listopadzie w Polsce? My polecamy Wam Białowieżę. To właśnie wtedy Puszcza Białowieska zachwyca i daje okazję poznania jej wyjątkowości. Liście na drzewach mają odcienie koloru żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Wszędzie panuje spokój i możemy cieszyć się błogą ciszą. W listopadzie w Białowieży jest mało turystów, dzięki czemu możemy w spokoju poznać lokalną kuchnię, podziwiać żubry wychodzące na polanę oraz mieć Puszczę Białowieską tylko dla siebie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here