Strona głównaTop 10Dziwnów – atrakcje popularnego letniska (Top 10)

Dziwnów – atrakcje popularnego letniska (Top 10)

Dziwnów to popularne miasto wypoczynkowe nad morzem. Przyjeżdżają tu całe rodziny, bo wiele miejsc przygotowało ofertę dla dzieci. Dorośli także mają gdzie się rozerwać. To sprawia, że Dziwnów jest 7. najczęściej wybieraną miejscowością letniskową nad Bałtykiem. Oto jakie Dziwnów atrakcje ma zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie

Jak sama nazwa wskazuje, w Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie obejrzeć można repliki budowli, a konkretnie latarni morskich z polskiego Wybrzeża w skali 1:10, a także repliki lokomotyw, parowozów i wagoników. Największa z miniatur latarni jest oczywiście ta, która odpowiada najwyższej latarni w Polsce, czyli tej w Świnoujściu (w parku mierzy ona 6,48 m). Na dzieciach największe wrażenie robią jeżdżące ciuchcie. Dodatkowo w parku można przejechać się repliką parowozu. Bilety normalne kosztują 22 zł, a ulgowe 18 zł (rodzinne 70). Park jest czynny codziennie w godz. od 10 do 17.

Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie

Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie
Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie. Fot. Kerim44, CC BY-SA 4.0

Dziwnów atrakcje ma także związane ze sportem. Na polskim wybrzeżu Aleja Gwiazd Sportu jest także we Władysławowie, ale tam znajdują się odciski dłoni sportowców, a w Dziwnowie repliki ich medali. Przy ul. Reymonta ustawiono pamiątkowe tablice z kopiami najcenniejszych krążków polskich legend sportu. Są tam medale m.in. Ireny Szewińskiej, Ryszarda Szurkowskiego, Jerzego Kuleja, Kazimierza Górskiego, Czesława Langa, Renaty Mauer-Różańskiej, Otylii Jędrzejczak, Wojciecha Fortuny, czy Tomasza Sikory. Repliki odsłaniają sportowcy we własnej osobie.

Zalew Kamieński

Zalew Kamieński
Zalew Kamieński. Fot. Yoashca, CC BY-SA 3.0

Zalew Kamieński na Dziwnie jest częścią morskich wód wewnętrznych Polski. To popularne miejsce wypoczynkowe nie tylko dla turystów, ale też mieszkańców leżących nad nim Dziwnowa, Dziwnówka i Międzywodzia. Można tam wypożyczyć sprzęt wodny i podziwiać liczne gatunki ptaków chronionych. Zalew ma 12 tys. ha powierzchni.

Plaża w Dziwnowie

Plaża w Dziwnowie
Plaża w Dziwnowie. Fot. Jar.ciurus, CC BY-SA 3.

Plaża w Dziwnowie to najlepsze miejsce żeby odpocząć po zwiedzaniu. Znajduje się za pasem wydm. Plaża jest szeroka, piaszczysta, czysta, strzeżona. Znajduje się tam wiele atrakcji dla dzieci, jak na przykład zjeżdżalnie. Na sąsiedniej promenadzie są ławeczki, gdzie można odpocząć. W całej gminie jest około 18 km plaż.

Martwa Dziwna

Martwa Dziwna
Dziwnów atrakcje: Martwa Dziwna. Fot. Stachufoto, CC BY-SA 3.0

Jezioro Martwa Dziwna znajduje się w miejscu byłego ujścia rzeki Dziwny do morza. Z biegiem czasu przekopano nowe głębsze ujście rzeki do Bałtyku. Dawne ujście odgrodzono całkowicie i obecnie jest to jezioro. Można dotrzeć tam nadmorskimi szlakami rowerowymi. Mieszka tam wiele gatunków chronionych zwierząt, m.in. ptaków.

Wyspa Chrząszczewska

Wyspa Chrząszczewska
Wyspa Chrząszczewska. Fot. M Z Wojalski, CC BY-SA 4.0

Wyspa Chrząszczewska położona jest w Cieśninie Dziwnej. Można się na nią dostać pomostem z Kamienia Pomorskiego. Warto zobaczyć tam megalityczny kurhan (czyli rodzaj mogiły), a także szyby Kopalni Ropy Naftowej w Buniewicach. Kopalnia eksploatuje kilka złóż. Na wyspie mieszka wiele gatunków chronionych ptaków.

Most zwodzony

Most zwodzony w Dziwnowie
Most zwodzony w Dziwnowie. Fot. Pixabay

Most zwodzony prowadzi przez Cieśninę Dziwną i umożliwia części miasta położonej na wyspie Wolin połączenie z lądem. Kiedyś w tym miejscu znajdował się most drewniany. Obecna konstrukcja musi być podnoszona, by Dziwną mogły przemieszczać się statki. Cieśnina ma w tym miejscu 16 m szerokości. Most otwierany jest co dwie godziny i wtedy samochody nie mogą nim jeździć, a podnoszenie przęseł to ciekawa atrakcja Dziwnowa.

Bałtycki Park Dinozaurów

Bałtycki Park Dinozaurów
Dinozaur. Fot. Bałtycki Park Dinozaurów

Dziwnów atrakcje ma także dla dzieci i jedną z nich jest Bałtycki Park Dinozaurów. Oprócz modeli prehistorycznych gadów jest tam także Safari Wrzosowo i park rozrywki. Gdy dzieci znudzą się oglądaniem modeli w parku dinozaurów, mogą obejrzeć żywe zwierzęta takie jak strusie, daniele albo samemu poszaleć jak małpka na placu zabaw. Bilety normalne kosztują 23 zł, ulgowe 21 zł, a rodzinne 79 zł.

Przejażdżki rowerowe

dziwnów atrakcje rowery na plaży
Dziwnów atrakcje ma także dla lubiących aktywny tryb życia. Fot. Fotokon, Shutterstock

Dziwnów leży na Nadmorskim Szlaku Rowerowym, którym można poruszać się wzdłuż całego polskiego Wybrzeża. Jest tam także ścieżka wzdłuż czerwonego szlaku turystycznego oraz trasa rowerowa łącząca Dziwnów z Dziwnówkiem i Kamieniem Pomorskim. Jest gdzie pojeździć, a na wyprawę zdecydowanie lepiej wybrać rower górski niż kolarzówkę, bo może będziecie chcieli zboczyć ze szlaku do zejścia na plażę.

Woliński Park Narodowy

wolin bałtyk
Woliński Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Rzeka Dziwna oddziela z jednej strony wyspę Wolin, Dziwnów leży więc częściowo na wyspie. To trochę dłuższa wycieczka od pozostałych propozycji, ale można wybrać się także z Dziwnowa na przejażdżkę do Wolińskiego Parku Narodowego. Jest jednym z piękniejszym w Polsce. Z kolei niedaleko niego można zobaczyć Centrum Słowian i Wikingów.

Czytaj więcej: Woliński Park Narodowy

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE