Strona głównaTop 10Jesień w górach: Krynica-Zdrój atrakcje dla fanów aktywnego wypoczynku

Jesień w górach: Krynica-Zdrój atrakcje dla fanów aktywnego wypoczynku

Niezależnie od pory roku, ten cudny zakątek na południu Polski to doskonałe miejsce dla spragnionych ciszy i spokoju miłośników przyrody, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Krynica-Zdrój atrakcje zapewnia różnorodne, więc nie sposób się tu nudzić. Czekają was ciekawe wycieczki i wypełnione adrenaliną aktywności. A to wszystko pośród malowniczych krajobrazów. 

Szalki turystyczne – Krynica-Zdrój atrakcje

Krynica-Zdrój atrakcje na szlaku. Bacówka nad Wierchomlą. Fot. Agnieszka Zawistowska

Jesień to wspaniały czas na piesze, górskie wędrówki. Przyroda mieni się wieloma barwami – od soczystej zieleni po liczne odcienie czerwieni, złota i miodu. Krynica-Zdrój wygląda wtedy najpiękniej, dlatego w miasteczku warto się udać na spacer tematyczny, do wyboru Trasa Nikifora i Trasa Kiepury. Miłośnicy górskich wycieczek z pewnością docenią dużą liczbę oznakowanych szlaków. Polecam trasę średniej trudności startującą z dolnej stacji wyciągu Słotwiny Arena pod Jaworzynę (ok. 2 km) i stamtąd wjazd kolejkową gondolową (ok. 7 min, w 6-os. wagonikach). Ze szczytu roztacza się piękny widok na otaczające góry, który można podziwiać, delektując się regionalnymi specjałami w Krynickiej Kolibie. Na prawo od górnej stacji kolejki zaczyna się szlak prowadzący przez las do cudnej, położonej na rozległej polanie Bacówki nad Wierchomlą (tu znajduje się górskie schronisko PTTK). Sceneria jest niezwykle urokliwa! Kierując się dalej szlakiem niebieskim, dotrzecie do Szczawnika, a dalej do Muszyny.

Wieża widokowa

Wieża widokowa. Krynica-Zdrój atrakcje. Fot. Andrzej Klimkowski

Duma i wizytówka Krynicy, niewątpliwie jedna z największych atrakcji, to otwarta w lecie 2019 roku pierwsza w Polsce wieża widokowa w koronach drzew. Wznosi się ona na wysokość niemal 50-ciu metrów (to jak 17-te piętro wieżowca!) i zapewnia niesamowity widok na panoramę miasta i gór. Do wieży prowadzi specjalnie skonstruowana drewniana ścieżka stopniowo wznosząca się do góry, której długość wynosi 1030 metrów. Na trasie zwiedzający mogą bliżej poznać okoliczną przyrodę oraz historię regionu, dzięki specjalnym instalacjom edukacyjnym. Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych jest 60-metrowa zjeżdżalnia. Na Wieżę można się dostać nowoczesnym wyciągiem krzesełkowym ze stacji Słotwiny Arena lub wejść spacerem drogą widokową. Koszt biletu zaczyna się od 42 zł i różni zależnie od wybranej opcji. Dzieci do 3 lat mają bezpłatny wstęp. Więcej informacji: www.wiezawidokowa.pl.

Spływy pontonowe i kajakowe

Spływ pontonowy. Krynica-Zdrój atrakcje. Fot. Daniel Lisak

Aktywny wypoczynek pośród malowniczej scenerii dla poszukiwaczy przygód? Niezależnie od tego, czy przyjechaliście do Krynicy z rodziną, czy z przyjaciółmi spływ Popradem zapewni wam doskonałą rozrywkę. Piękną rzekę wijącą się w malowniczych dolinach Muszyny i Żegiestowa można podziwiać, płynąc zarówno pontonem jak i kajakiem. Ze znajomymi zdecydowaliśmy się na wyprawę bezpiecznym, 7-osobowym pontonem raftingowym, co okazało się fantastycznym urozmaiceniem wyjazdu (wcześniej warto odwiedzić muszyński Ogród Zmysłów). Niektórzy co prawda w życiu nie mieli w ręku wiosła, ale w żaden sposób nie przeszkodziło to w zabawie. Jak widać, Krynica-Zdrój atrakcje przewiduje dla każdego typu podróżnika! Rzeka z reguły jest bardzo spokojna, ale zdarzają się odcinki, gdzie można poczuć lekki przypływ adrenaliny. Więcej informacji: www.splywypopradem.pl oraz www.czystafrajda.pl.

Wycieczki rowerowe – Krynica-Zdrój atrakcje

Wycieczki rowerowe. Krynica-Zdrój atrakcje. Fot. Daniel Lisak

Krynica-Zdrój to doskonałe miejsce na rowerowe wojaże. Wychodząc naprzeciw fanom wypraw na dwóch kółkach, stworzono osiem tematycznych tras, wywodzących się od nazw krynickich źródeł, o łącznej długości 125 km. Te usatysfakcjonują zarówno amatorów, jak i bardziej doświadczonych rowerzystów, którzy nie boją się stromych podjazdów i szalonej jazdy z dół. Złota polska jesień to wspaniały czas na eksplorowanie okolicy w spokojny lub bardziej ekstremalny sposób. Można zdecydować się na drogi prowadzące szlakami turystycznymi, malowniczymi serpentynami, z mniejszą ilością wzniesień lub po utwardzonej nawierzchni. Bez względu na wybór, każda trasa zapewni urokliwe widoki. Ci, którzy nie posiadają własnego sprzętu, mogą skorzystać z wypożyczalni rowerowych. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla nielubiących się przemęczać będzie wybór rowerów elektrycznych z mobilnej wypożyczalni TurboBikes.pl. Więcej informacji i wyznaczone trasy znajdziecie na www.krynica.org.pl.

Park linowy

Park linowy. Fabryka endorfin. Krynica-Zdrój atrakcje. Fot. http://www.parklinowykrynica.pl/

Balansowanie na wysokości, zjazd tyrolką, skoki wahadłowe – oto najlepsza rozrywka dla miłośników adrenaliny. Można się tu wybrać ze znajomymi lub całą rodziną. Krynica-Zdrój atrakcje zapewnia każdemu, bez względu na wiek. A tych nie brakuje w Krynickim Parku Linowym, położonym w lesie u podnóży Jaworzyny Krynickiej. Park dysponuje 9 trasami linowymi z przeszkodami o różnym poziomie trudności, dostosowanymi do wieku i umiejętności. Już 3-letnie maluchy mogą spróbować swoich sił na trasie „bąbel”, nieco starsze na trasie „niskiej”. Amatorzy mocnych przeżyć docenią trasy „wysoką” i „ekstremalną”, a także zjazdy tyrolkowe na wysokości sięgającej nawet 15 metrów nad ziemią. Jeśli to wciąż dla was za mało, niezapomnianych wrażeń dostarczy Big Swing, czyli Skok Wahadłowy z wysokości 17 metrów. Na terenie parku znajduje się także ścianka wspinaczkowa oraz plac zabaw dla maluszków. Więcej informacji: www.parklinowykrynica.pl.

Sankostrada – Krynica-Zdrój atrakcje

Sankostrada. Krynica-Zdrój atrakcje. Fot. http://www.sankostrada.mystrikingly.com/

Kolejna atrakcja dla rodzin z dziećmi znajduje się tuż obok krynickiego lodowiska. Tor saneczkowy „Sankostrada”, położony na stoku góry, czynny jest bez względu na porę roku, z wyjątkiem dni deszczowych. Długość trasy wynosi ok. 1 km, z różnicą poziomów 55 metrów (pomiędzy stacją górną a dolną). Zjazd na sankach rynną trwa ok. dwóch minut i dostarczy waszym pociechom nie lada frajdy. Wózki są dwuosobowe, dzieci do lat 8 mogą zjeżdżać w towarzystwie dorosłych. Cena biletu wynosi 7 zł.

Nordic walking

Krynica-Zdrój to znakomita okolica na uprawianie nordic walking. Fot. Pixabay

Spacer z kijkami można uprawiać niezależnie od kondycji, pory roku i terenu. To doskonała rozrywka na świeżym powietrzu dla ludzi w każdym wieku! Jak już zdążyliście się przekonać, Krynica-Zdrój atrakcje ma różnorodne, w tym liczne szlaki spacerowe. Urozmaicone trasy nie tylko dostarczają dużej przyjemności, ale pozwalają również bardziej intensywnie pracować nad wzmocnieniem ciała. Idealnym miejscem do spacerów z kijami jest Park Zdrojowy na Górze Parkowej, gdzie można zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Zabytkowy drewniany kościółek pw. Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej z 1863 roku, źródełka, stawy z łabędziami i kaczkami czy XIX-wieczne, drewniane altany. Nie macie własnych kijków? Nic nie szkodzi! Możecie je wypożyczyć w „DJ BIKE” na ulicy Źródlanej 33 lub w Osadzie Turystycznej „Domki w lesie” na ulicy Wolności 1 w Tyliczu.

Przeczytaj więcej o Tyliczu i nie tylko: Beskid Sądecki – 9 zjawiskowych miejsc, do których będziesz wracać.

Jazda konna – Krynica-Zdrój atrakcje

Jazda konna w Krynicy-Zdrój. Fot. Andrzej Klimkowski

Przebywanie z końmi ma zbawienny wpływ na naszą psychikę: odpręża, uspakaja, poprawia samopoczucie, rozwija wrażliwość, intuicję i empatię. Warto też wspomnieć o walorach zdrowotnych jazdy konnej: obniża ciśnienie, poprawia pracę układu krążenia i ogólną kondycję. Ponadto doskonale rozluźnia i rozciąga nasze mięśnie, jednocześnie kształtując poprawną postawę. Nic dziwnego, że ten sport z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. W okolicach Krynicy znajdują się stadniny, które organizują spacery rekreacyjne na koniach – w małych grupach, zapewniając spokojną jazdę, możliwość robienia zdjęć oraz zwiedzenie bacówki. Farma Lama w Tyliczu, tylko 7 km od centrum Krynicy Zdroju, oferuje jazdę konno zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych jeźdźców.

Informacje praktyczne

Krynica-Zdrój atrakcje
Panorama Krynicy-Zdrój. Fot. Andrzej Klimkowski

Krynica-Zdrój leży ok. 30 km od Nowego Sącza. Można się tu dostać pociągiem lub autobusem dalekobieżnym, np. Polonusem. Duża oferta noclegowa – od hoteli spa po agroturystykę – zaspokoi gusta każdego typu podróżnika. Polecam zatrzymać się w Chacie na Stoku przy wyciągu Słotwiny Arena, która oferuje przestronne, czyste pokoje. Stąd już dosłownie rzut beretem do Wieży Widokowej. To także świetna baza wypadowa na Jaworzynę; nieopodal jest przystanek, z którego dojedziecie do centrum Krynicy. Wśród restauracji na uwagę zasługuje Cichy Kącik, górska karczma serwująca regionalne, smaczne dania podawane z finezją. Jeśli wybieracie się do Krynicy z dziećmi, które grymaszą przy jedzeniu, mam dobrą wiadomość. W Chacie na Stoku podawana jest pyszna pizza z pieca opalanego drewnem.

Przeczytaj więcej o tym miejscu tutaj: Krynica-Zdrój – źródło kultury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE