Strona głównaTop 10Łódź – atrakcje polskiej stolicy filmu (top 8)

Łódź – atrakcje polskiej stolicy filmu (top 8)

Łódź jest trzecim największym miastem w Polsce pod względem ludności. Często nazywa się ją polską stolicą filmu. Nie należy również zapominać o bogatej, przemysłowej historii tego miasta. Wszystko to składa się na niepowtarzalny klimat, który koniecznie trzeba poczuć. Sprawdźcie koniecznie jakie Łódź atrakcje przygotowała dla dużych i małych.

Pałac Izraela Poznańskiego

łódź atrakcje pałac izraela poznańskiego
Pałac Izraela Poznańskiego, fot. Shutterstock

Łódź może się pochwalić swoim własnym Luwrem. Właśnie tak jest nazywany pałac fabrykancki z XIX wieku. Pierwszym właścicielem był Izrael Poznański, zamożny łódzki przedsiębiorca. Należała do niego m.in. duża fabryka włókiennicza. Rezydencja nosi cechy neobarokowe i neorenesansowe. Dziś obiekt znajduje się na liście Pomników Historii i funkcjonuje w nim Muzeum Miasta Łodzi.

Ogród botaniczny

łódź atrakcje ogród botaniczny
Ogród botaniczny w Łodzi, fot. Shutterstock

Ogród botaniczny w Łodzi zajmuje aż 67 hektarów powierzchni. To ponad 3500 roślin podzielonych na dziewięć działów tematycznych, wśród których znajduje się m.in. ogród japoński, arboretum oraz alpinarium. Nie brakuje tu również ścieżek dydaktycznych. Ogród botaniczny w Łodzi jest otwarty od początku kwietnia do końca października.

Zoo

Łódź atrakcje zoo w Łodzi
Łódzkie zoo, fot. Nadiia Gerbish, Shutterstock

Miejski ogród zoologiczny w Łodzi istnieje od 1938 roku i jest domem dla ponad 2000 zwierząt. W skład zoo wchodzą: małpiarnia, motylarnia, wiwarium (prezentujące gady i płazy), akwarium, pawilon małych ssaków oraz pawilon z ptakami. Jako jedyny obiekt tego typu w Polsce ma pod swoją opieką zagrożone wyginięciem lwy azjatyckie. Miejski ogród zoologiczny ma na swoim koncie kilka ciekawych osiągnięć hodowlanych. W ostatnim czasie wykluły się tu aż trzy kazuary hełmiaste, które są zagrożone wyginięciem.

Muzeum Włókiennictwa

łódź atrakcje muzeum włókiennictwa
Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, fot. Shutterstock

Kiedyś był to bardzo ważna osada fabryczna, dlatego Łódź atrakcje wiąże również z przemysłową historią miasta. Szczególnym punktem na mapie miasta jest Muzeum Włókiennictwa. Placówka mieści się w starej fabryce Ludwika Geyera – jednym z najstarszych w Polsce zabytku architektury przemysłowej. Zbiory muzeum obejmują surowce, z których korzystano w procesie wytwórczym, maszyny, narzędzia i wiele innych. Można tu podziwiać wystawy stałe i czasowe. Jedną z ciekawszych jest rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX wieku.

Ulica Piotrkowska

łódź atrakcje
Ulica Piotrkowska w Łodzi, fot. Whitelook, Shutterstock

Ulica Piotrkowska w Łodzi to oś, przy której toczy się życie całego miasta. Reprezentacyjny deptak ciągnący się na ponad 4 km robi wrażenie. To jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Wokół niej toczy się życie kulturalne i towarzyskie.

Więcej ciekawych faktów o ul. Piotrkowskiej w Łodzi.

Muzeum Kinematografii

muzeum kinematografii w łodzi
Muzeum Kinematografii w Łodzi, fot. Janusz Baczyński, Shutterstock

Tytuł filmowej stolicy Polski zobowiązuje aby Łódź atrakcje łączyła również z filmem. Od 1986 roku w mieście funkcjonuje Muzeum Kinematografii. W zbiorach znajdują się plakaty, scenariusze, elementy scenografii oraz wiele innych pamiątek związanych z filmem. To właśnie tu można podziwiać fotoplastikon, który jest jedyną w Polsce, oryginalną Cesarską Panoramą. Muzeum organizuje wiele wystaw biograficznych poświęconych największym twórcą filmowym. W ten sposób uhonorowano m.in. Polę Negri, Krzysztofa Kieślowskiego czy Romana Polańskiego.

Muzeum znajduje się w pałacu Karola Scheiblera, jednego z najpotężniejszych potentatów włókienniczych w Królestwie Polskim.

Łódź bajkowa

Łódź atrakcje pomnik trzech misiów
Pomnik Trzech Misiów w Łodzi, fot. Mariola Anna S, Shutterstock

Łódź atrakcje ma również dla najmłodszych. Oprócz ogrodu zoologicznego, które kochają wszystkie dzieci można się również zdecydować na zwiedzanie miasta podążając za postaciami z kreskówek. Łódź bajkowa to projekt, który zakłada utworzenie rodzinnego szlaku turystycznego. Głównym celem jest promowanie miasta pod kątem jego dziedzictwa filmowego oraz zachęcenie do okrywania zakątków Łodzi jej najmniejszych mieszkańców. Wśród pomników znajdują się m.in. widoczne na zdjęciu Trzy Misie, Filemon i Bonifacy oraz Plastuś.

Łódź atrakcje – Manufaktura

łódź atrakcje manufaktura
Manufaktura w Łodzi, fot. Grzegorz Czapski, Shutterstock

Łódźka Manufaktura mieści się w budynku dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Chociaż dziś jest to centrum handlowo–usługowe, warto się tu wybrać nie tylko na zakupy. Inwestorzy przebudowali dawną fabrykę w taki sposób aby zachować atmosferę tego miejsca. Manufaktura to połączenie historii i urbanistycznego charaktery z nowoczesnością. Rewitalizacja objęła aż 9000 mkw obiektów z cegły.

 

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

NAJPOPULARNIEJSZE