Strona głównaTop 10Za co turyści kochają polski Spisz – 5 powodów

Za co turyści kochają polski Spisz – 5 powodów

Polski Spisz leży między rzeką Białką a granicą Polski ze Słowacją. To taka część kraju, w której nie idzie się nie zakochać. Dlaczego? Sprawdźcie sami.

Najpiękniejsze widoki na góry

Rzeka Białka, polski Spisz. Widok na Tatry
Rzeka Białka, polski Spisz. Widok na Tatry. Fot. Shutterstock

Polski Spisz jest niezwykle malowniczym regionem kraju. Znajduje się nad rzeką Białką, gdzie można się zatrzymać w wielu miejscowościach wypoczynkowych. Nie są one jednak tak popularne jak największe kurorty w Pieninach i Tatrach. Warto rozważyć ten kierunek, jeśli chcemy wieczorem usiąść na werandzie z kubkiem herbaty i aparatem.

Zamki

Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy. Fot. Shutterstock

Polski Spisz ma granicę na środku Jeziora Czorsztyńskiego. Po stronie spiskiej znajduje się zamek w Niedzicy, po przeciwnej – zamek Czorsztyn. Oba koniecznie trzeba zobaczyć, a korzystając z oferty rekreacyjnej wybrać się na przejażdżkę rowerem wodnym po jeziorze, flisacki spływ Dunajcem albo rafting.

Czytaj także:

Zamek w Niedzicy: możecie znaleźć legendarny skarb Inków, ale uważajcie na jego strażniczkę!

Zamek Czorsztyn – warownia na straży Pienin

Pieniny – atrakcje dla aktywnych i leniuchów

Spokojniej niż w Zakopanem

Malownicze krajobrazy nad rzeką Białką
Malownicze krajobrazy nad rzeką Białką. Fot. Shutterstock

Wśród miejscowości polskiego Spiszu znajdują się m.in.:

  • Bukowina Tatrzańska
  • Czarna Góra
  • Łapsze Niżne
  • Łapsze Wyżne
  • Nowy Targ
  • Niedzica

oraz kilka innych wsi. Dosłownie kilka, gdyż łącznie miejscowości w Spiszu jest 14. Jak widać są to mniej znane kierunki i na pewno łatwiej tu odetchnąć od tłumów.

Szlaki i architektura

Czarna Góra, polski Spisz
Czarna Góra, polski Spisz. Fot. Shutterstock

Spisz jest idealny zarówno dla aktywnych chcących dużo chodzić po górach jak i dla ceniących sobie leniuchowanie. Jest tu także coś dla miłośników ciekawej architektury. Warto zobaczyć murowane kościoły w Frydmanie, Niedzicy, Trybszu, Łapszach i Kacwinie, a także drewniany kościół w Jurgowie i spichlerze, tzw. sypańce w Kacwinie.

Latem szlaki, zimą narty

Polski Spisz obfituje w trasy narciarskie
Polski Spisz obfituje w trasy narciarskie. Fot. Shutterstock

Jeśli latem piesze wycieczki po górach Wam się znudzą, zawsze można wybrać rower, gdyż tras jest tu sporo. Można wyznaczyć liczne pętle, np. z Nowego Targu do Niedzicy i z powrotem przez Łapsze Niżne albo z Kacwina przez Niedzicę i Frydman na Turbacz. Warto też… przyjechać tu zimą.

Wyciągi narciarskie znajdziecie w Niedzicy, Czarnej Górze, Jurgowie i Kacwinie. Ponownie warto wspomnieć, że nie są tak oblegane jak w Tatrach.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

  1. Pani Weroniko, Bukowina Tatrzańska, to Podhale (rzeka Białka jest naturalną granicą między Spiszem a Podhalem). Nowy Targ to zupełnie gdzie indziej:) Wierzę, że chciała Pani podkreślić miejsca „spokojniejsze”, niż Zakopane, ale ciągle w jego okolicach, niemniej podstawowe dane gdzieś umknęły.
    Pozdrawia „Spiska” na emigracji w Wwie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE