Strona głównaTop 10Najlepsze saunaria w Polsce

Najlepsze saunaria w Polsce

Robi się coraz zimniej, więc dobrze jest rozgrzać się w saunarium. Sauna niesie wiele korzyści dla zdrowia, przede wszystkim pomaga zahartować się przed zimą. Oto subiektywna lista najlepszych saunariów w Polsce. Nie zestawiamy ich w formie rankingu: wszystkie są warte odwiedzenia. Każdy z wymienionych obiektów jest dobrze oceniany przez Polskie Towarzystwo Saunowe za promowanie poprawnego saunowania. To w wielkim skrócie znaczy, że zachowane są tam wszystkie jego zasady, łącznie z tym, że nie wejdziemy tam w strojach kąpielowych.

Chochołowskie Termy

Wypoczynek w saunie z widokiem na Tatry? To możliwe w Chochołowie. Termy Chochołowskie są jednymi z kilku na Podhalu, ale tylko w tych można oglądać seanse Mistrzyni Świata Saunamistrzów 2019 i Mistrza Świata Saunamistrzów 2018. Jeśli planujecie wypoczynek w Tatrach i lubicie seanse saunowe, polecamy właśnie ten obiekt. To duże saunarium z wieloma rodzajami udogodnień, łaźniami, saunami suchymi, jacuzzi i basenową strefą zewnętrzną.

Termy Maltańskie Poznań

To jeden z najlepszych obiektów w Polsce z wysoko wykwalifikowaną ekipą saunamistrzów, finalistów Mistrzostw Polski i uczestników Mistrzostw Świata Saunamistrzów. W Termach Maltańskich seanse saunowe odbywają się codziennie, w tym w jednej z największych w Polsce saun: Panoramie. Od czasu do czasu organizowane są także noce saunowe podczas których nie brakuje emocji. W obiekcie dostępne jest nie tylko saunarium, ale także strefa basenowa.

Lemon Resort Spa, Manaw Spa

Lemon Resort Spa to nowoczesny obiekt w Gródku nad Dunajcem malowniczo położony nad Jeziorem Rożnowskim. Jest to jedno z nowszych godnych polecenia saunariów w Polsce. Znajduje się tam także spa, hotel i wiele innych udogodnień. Miejsce to spodoba się osobom ceniącym dobry design i seanse saunowe na wysokim poziomie. W Lemon Resort Spa dostępne są sauny: sucha, ziołowa, parowa i infrared (na podczerwień).

Świat Saun, Hotel Binkowski

Saunarium Świat Saun w Hotelu Binkowski w Kielcach prowadzone jest przez wielokrotnego finalistę Mistrzostw Świata Saunamistrzów. Seanse prowadzą tam także inni utalentowani saunamistrzowie: finaliści Mistrzostw Polski. Zdecydowanie warto polecić ten hotel nie tylko tym, którzy chcą obejrzeć świetne i dobrze dogrzane seanse, ale także spędzić noc w najlepszych warunkach i świetnie zjeść. Hotel ze strefą spa i saun oraz restauracją niebawem wzbogaci się o Baseny Tropikalne Binkowski. Inwestycja powoli dobiega końca, montowane są już palmy. W Basenach Tropikalnych znajdzie się jeszcze więcej saun.

Termy Rzymskie

Termy Rzymskie w Czeladzi są miejscem, gdzie co roku organizowane są Mistrzostwa Polski Saunamistrzów, a w przyszłym roku odbędą się również Mistrzostwa Świata Saunamistrzów. Areną tych zmagań będzie budowany właśnie teatr saunowy: Sauna Colosseum, który ma być największą sauną w Polsce. Już teraz Termy Rzymskie oferują szeroki wachlarz różnego rodzaju saun i łaźni oraz basenów w strefie saunowej. Tematyką obiektu jest antyczny Rzym i antyczna Grecja, a sauny noszą imiona postaci z rzymskiej i helleńskiej mitologii.

Termy Krakowskie

Termy Krakowskie to obecnie trzy obiekty różniące się między sobą, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Najstarsze i najbardziej kameralne Termy Krakowskie Sodowa przy ul. Sodowej w Krakowie, to kilka saun ze strefą wypoczynku oraz bardzo rozległą strefą zewnętrzną (czynną sezonowo) z basenem, ogrodem i zewnętrzną sauną jurtą.

Termy Krakowskie Forum w brutalistycznym budynku byłego hotelu Forum położone są przy ul. Konopnickiej, tuż nad Wisłą. Na miejscu czekają sauny suche, łaźnia parowa, infrared, industrialny wystrój i panorama na Wawel z jednej z większych saun w Polsce. Jest także jacuzzi oraz zewnętrzny basen.

Najnowsze i największe Termy Krakowskie Bronowice to miejsce relaksu z większą ilością saun i większą strefą relaksu oraz naturalną ścianą zieleni. Jest tam kilka zróżnicowanych saun, odbywają się tam także zawody saunowe.

Termy Krakowskie są organizatorem Sauna Cup, pucharu Polski saunamistrzów składającego się z trzech rund w różnych obiektach, które są eliminacją do Mistrzostw Polski Saunamistrzów oraz finałów Pucharu Polski Sauna Cup. Są także organizatorem polskiej edycji turnieju Herbal z użyciem własnoręcznie przygotowanych przez uczestników wywarów, ziół i olejków. Zawody te są eliminacją Mistrzostw Świata Herbal.

Aquadrom

Aquadrom w Rudzie Śląskiej to miejsce prowadzone przez ekipę świetnych i pozytywnie zakręconych saunamistrzów, medalistów Mistrzostw Polski i uczestników Mistrzostw Świata Saunamistrzów. Obiekt ten słynie z organizowania najstarszego turnieju saunowego w Polsce: Silesian Towel Fight oraz z nocy saunowych (według wielu saunowiczów to najlepsze w kraju imprezy tego typu). Do użytku dostępne są sauny suche, łaźnia parowa, wypoczywalnia i ogród zewnętrzny, w którym budowana jest nowoczesna sauna spełniająca rosnące oczekiwania gości Aquadromu.

Wodny Park Tychy

Jedno z najnowszych saunariów w kraju powstało w Tychach i prowadzone jest przez świetnych saunamistrzów, wielokrotnych uczestników Mistrzostw Świata i Mistrzostw Polski. Obok saun suchych i łaźni ma także rozbudowaną strefę relaksu, a w obiekcie znajduje się też basen. To jeden z nowocześniejszych i lepszych obiektów saunowych na Śląsku zapewniający dynamiczne seanse, podczas których na pewno każdy zostanie dogrzany.

Centrum Ślęza Saunarium

Kameralny obiekt w Ślęzie pod Wrocławiem składa się z basenu pływackiego i przytulnego saunarium z małą strefą gastronomiczną. Saunarium prowadzone jest przez dwukrotnego Mistrza Świata Saunamistrzów, według wielu najlepszego saunamistrza w Polsce, a także przez ekipę dobrze technicznie wyszkolonych godnych mu następców. W saunarium znajdują się trzy sauny fińskie, łaźnie parowe i sauna infrared, a także wypoczywalnia i spory ogród.

Aquapark Fala

Aquapark Fala w Łodzi może być wzorem dla innych aquaparków Polsce, jeśli chodzi o prowadzenie strefy saun, w której stosowane są zasady poprawnego saunowania. Mimo obecności basenu pływackiego i rekreacyjnego w tym samym obiekcie, poprawne saunowanie bez strojów jest przestrzegane. Aquapark Fala często organizuje turnieje saunowe wraz z Polskim Towarzystwem Saunowym. Najnowsza i największa sauna zewnętrzna to doskonałe miejsce do uczestniczenia w seansach saunowych.

Sauna Olimpia

Moim subiektywnym zdaniem najpiękniejsze saunarium w Polsce: piękne i najbardziej funkcjonalne, zaprojektowane od początku jako sauna od A do Z. Powstało z myślą o rozpieszczeniu klientów. Przestronny ogród, wygodna strefa schładzania i strefa gastronomiczna, a przede wszystkim fantastyczna antresola z miękkimi łóżkami i leżankami zapadną Wam w pamięci na długo. Pokochacie także seanse robiących piorunujące wrażenie saunamistrzów, wielokrotnych finalistów Mistrzostw Świata i Mistrzostw Polski.

Hotel Blue Diamond

Od niedawna silną pozycję na saunowej mapie Polski ma Hotel Blue Diamond w Rzeszowie. Organizowana była tam jedna z rund eliminacji Pucharu Polski Sauna Cup. Znajduje się tam pięć nowoczesnych saun, tepidarium i tężnia solankowa. Ulubionego drinka można wypić nie wychodząc z basenu, a po relaksie dobrze zjeść i wygodnie się wyspać, bo znajdują się tam także hotel i restauracja.

Hedoni Spa, Hotel Piwniczna

Hotel Piwniczna Spa & Conference to jeden z najwyżej ocenianych obiektów tego typu w Polsce zdobywający liczne nagrody hotelarskie oraz wyróżnienia dla obiektów spa. Znajdujące się tam saunarium jest klimatyczną strefą relaksu, gdzie wyszkolona ekipa saunamistrzów prowadzi dogrzane i dobrze wymachane seanse. Hedoni Spa często zaprasza saunamistrzów z całej Polski jako gości, którzy prowadzą tematyczne noce saunowe.

Terma Bania

Terma Bania to obiekt o wieloletniej ugruntowanej opinii, przyciągający wielu turystów na Podhalu także dzięki basenowi i hotelowi. Oferta saun jest bogata, znajduje się tam m.in. ruska bania, sauna góralska, sauny fińskie, grota kamienna i solna oraz łaźnia parowa. Prowadzone są tam także seanse saunowe. To duży obiekt przyciągający tłumy osób, zwłaszcza do części basenów rekreacyjnych. W saunarium jest nieco spokojniej.

Fitness Academy Sky Tower

Pod względem architektury ten obiekt nie oferuje najwięcej, ponieważ nie ma strefy zewnętrznej. Znajduje się wewnątrz najwyższego budynku w Polsce: Sky Tower we Wrocławiu, tuż obok siłowni. Jest to obiekt godny polecenia ze względu na wybitny poziom seansów wykonywanych między innymi przez wielokrotną ścisłą finalistkę i medalistkę Mistrzostw Świata Saunamistrzów i finalistę Mistrzostw Świata Saunamistrzów oraz ich utalentowanych kolegów.

Saunarium Borowinowa

Znajdujące się w Krakowie saunarium Borowinowa to godny polecenia kameralny obiekt uzupełniający mapę dobrych miejsc do saunowania w Grodzie Kraka. Można wygrzać się tam w jednej z najgorętszych saun w Polsce, Smoczej Jamie, a także uczestniczyć w seansach saunowych. Obiekt jest niewielki, ale nie ma tam tłumów. Znajduje się tam kilka saun suchych, łaźnia, strefa schładzania, jacuzzi, wypoczywalnia i bar.

Warte wspomnienia

Wśród obiektów wartych wspomnienia są m.in. aquaparki. Fot. Shutterstock

Oto kilka innych obiektów także wartych wspomnienia:

Park Wodny Wrocław

Wrocławskiego aquaparku nie umieściliśmy w głównym zestawieniu, ze względu na brak poprawnego saunowania: możliwe jest tam wchodzenie w strojach kąpielowych. Jest to jednak jedno z największych saunariów w Polsce jeśli chodzi o liczbę i rodzaj saun: jest ich kilkanaście. Są tam także jacuzzi i strefy schładzania, dwa baseny zewnętrzne: jeden z zimną, a drugi z ciepłą wodą. Dodatkowo działa tam restauracja. Szczególnie godne polecenia w Parku Wodnym Wrocław są seanse saunamistrzów, medalistów różnego rodzaju turniejów saunowych oraz eliminacji Pucharu Polski Sauna Cup.

Sommer Residence

Kameralny obiekt połączony z hotelem i restauracją znajduje się nieco poza utartym szlakiem, w Kuniowie pod Kluczborkiem w woj. opolskim. Słynie z trzech turniejów: Bania Cup (to turniej w specjalnym rodzaju saun, ruskiej bani), Relax Cup (w spokojnym relaksacyjnym stylu) oraz Hot Sommer (gdzie doceniane są ekstremalnie gorące seanse), a także finału finałów, którym jest Turniej Trzech Saun. Ostatnio Sommer Residence zorganizowało także polskie eliminacje Mistrzostw Świata Ośrodków Saunowych i finały Mistrzostw Świata Ośrodków Saunowych.

Aquapark Reda

W Redzie można znaleźć jedną z najobszerniejszych stref saun na Wybrzeżu. Oferuje pięć zróżnicowanych saun, w tym jedną z największych na Pomorzu. Powstaje tam także jedyna w Polsce obrotowa zjeżdżalnia grawitacyjna:

Czytaj więcej: W Aquaparku Reda powstaje jedyna w Europie zjeżdżalnia obrotowa (WIZUALIZACJE)

Obiekt prowadzony jest przez pozytywnie zakręconych saunamistrzów i cieszy się dobrymi opiniami.

Studio Sante

Studio Sante jest cieszącym się dobrą opinią obiektem w Warszawie, najlepszym w stolicy jeśli chodzi o poprawne saunowanie. Są tam sauna fińska, łaźnia parowa i grota solna z tężnią solankową oraz jacuzzi z solą himalajską.

Destresso

Kameralny obiekt z kilkoma rodzajami saun suchych, łaźnią oraz tężnią solankową. To odstresowująca strefa wypoczynku w Łodzi, którą warto wybrać dla rozluźnienia po ciężkim dniu. Ma też bar i oferuje masaże.

Pełną listę partnerów Polskiego Towarzystwa Saunowego propagujących poprawne saunowanie znajdziecie tutaj: Lista polecanych obiektów saunowych w Polsce

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE