Bardzo lubicie nasze dociekania, skąd wzięły się polskie przysłowia i powiedzenia. Dlaczego wyrażenie „trącić myszką” nie ma nic wspólnego ze zwierzęciem i kim był Poliszynel, którego tajemnicę wszyscy znają? Oto kolejna porcja dziwnych polskich powiedzeń, których pochodzenie Cię zaskoczy!

A oto poprzednie części: Polskie powiedzenia i frazeologizmy. Skąd się wzięły? Czasem wieje grozą! (Top 12). Wyjaśniamy gdzie leży pies pogrzebany i dlaczego mówi się „nie kupuj kota w worku”.

W kolejnej części: Skąd się wzięły najbardziej dziwaczne polskie powiedzenia? (Część II) tłumaczymy dlaczego mówi się „dostać kota” lub „nudy na pudy”.

1Trącić myszką

Myszka to woń starego wina. Wiedzieliście? Fot. Pixabay

W sformułowaniu „trącić myszką” to nie o zwierzątko chodzi, a o… wino. Myszka to przestarzale zapach starego wina. „Trącić myszką”, to więc dosłownie wydzielać woń stęchłego zepsutego wina, a w dalszym rozumieniu jeśli coś trąci myszką, to jest już stare i niemodne.

Poprzedni
Poprzedni artykułNajlepsze saunaria w Polsce
Następny artykułNajwiększe sanktuaria w Polsce – znane na całym świecie
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here