Niektóre miejsca w Polsce po prostu trzeba odwiedzić, bo wstyd nie znać ich historii. Nie zwiedzamy ich z uśmiechem na ustach, nie robimy tysięcy zdjęć, często płaczemy i milczymy przez resztę dnia. Ale ważne jest, by o nich pamiętać i wiedzieć, gdzie się znajdują. Dlatego uważamy, że ważne jest, by zestawić niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne i zagłady na ziemiach polskich w jednym miejscu.

1Auschwitz-Birkenau, Oświęcim-Brzezinka

Auschwitz-Birkenau to były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady na ziemiach polskich, jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Polsce i jedyny obóz koncentracyjny wpisany na listę UNESCO.

Obóz otwarto z zamiarem osadzania w nim więźniów politycznych, głównie Polaków. Rozbudowywany stopniowo obóz stał się miejscem masowej eksterminacji ludzkości. Zginęło tam około 1,1 miliona Żydów, a także 140-150 tysięcy Polaków, około 23 tysięcy Romów, oraz około 12 tysięcy jeńców radzieckich i ofiar innych narodowości.

Kompleks dzielił się na trzy oddziały. W obozie Auschwitz I (Oświęcim), czyli tzw. macierzystym znajdowało się centrum zarządzające, pełnił on także funkcję obozu pracy przymusowej. Kierowano tu początkowo polską inteligencję, następnie trafiali tu także m.in. Żydzi, księża, niemieccy homoseksualiści.

Oddział Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka) był początkowo obozem koncentracyjnym, a następnie miejscem masowej eksterminacji z komorami gazowymi i krematoriami. To tutaj zginęła przeważająca liczba, ponad milion ofiar Auschwitz. W obozie Auschwitz III Monowitz (Monowice) kierowano do przymusowej ciężkiej pracy w zakładach chemicznych Buna-Werke.

Czytaj więcej: Auschwitz-Birkenau w naszym przewodniku

Poprzedni
Poprzedni artykułNajmłodsze województwa w Polsce, czyli gdzie jest najwięcej dzieci (Top lista)
Następny artykułRzeki i jeziora w Polsce są niszczone – stan alarmowy
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here