Strona głównaTop 10Najpiękniejsze i najważniejsze place w Polsce (Top 7)

Najpiękniejsze i najważniejsze place w Polsce (Top 7)

Te place kojarzy prawie każdy. Są miejscami spotkań, urzekają architekturą i fascynują historią. Oto najpiękniejsze i najciekawsze place w Polsce.

W naszym zestawieniu nie umieściliśmy rynków. Pisaliśmy o nich innym razem: Najciekawsze rynki w Polsce.

Plac Zamkowy w Warszawie

plac zamkowy
Plac Zamkowy, Warszawa. Fot. Shutterstock

Plac Zamkowy w Warszawie jest jednym z najbardziej znanych w Polsce dzięki temu, że to tu obok Rynku skupia się życie Starego Miasta. Jest to także jeden z najpiękniejszych placów w kraju. Stoi tam smukła kolumna Zygmunta III Wazy, a obok wznosi się gmach Zamku Królewskiego w Warszawie. Tu mieli swoją siedzibę książęta mazowieccy a od XVI wieku znajdowała się tu siedziba króla i Sejmu I Rzeczypospolitej. Dziś mieści się tu muzeum.

Czytaj więcej: Zamek Królewski w Warszawie

Plac Solny we Wrocławiu

wrocław plac solny
Wrocław, plac Solny. Fot. trabantos, Shutterstock

Plac Solny we Wrocławiu swoją nazwę wziął od średniowiecznych kupców handlujących tam solą. Stragany zajmowały zarówno plac jak i pobliski Rynek oraz okalające go ulice, które do dziś zachowały swoje nazwy po poszczególnych cechach rzemieślniczych. Są to np. Rzeźnicza, Kuźnicza, Kotlarska, czy Jatki.

Dziś plac Solny znany jest dzięki ulokowanym tam kwiaciarniom. Warto tutaj pójść także wtedy, jeśli szukacie meleksa, który obwiezie Was po mieście. Ciekawostką jest, że pod placem Solnym znajdują się schrony.

Plac Bohaterów Getta w Krakowie

plac bohaterów getta kraków
Plac Bohaterów Getta, Kraków. Fot. Shutterstock

Dawniej miejsce to nazywało się Małym Rynkiem, a później placem Zgody (m.in. podczas II wojny światowej). Gdy w Krakowie utworzono getto żydowskie, plac ten stał się jego centralnym punktem. Najważniejszą rolę odgrywała tam Apteka „Pod Orłem” Tadeusza Pankiewicza, który prowadził ją przez cały czas trwania wojny. Aptekarz był jedynym nieżydowskim mieszkańcem, któremu pozwolono pozostać w getcie.

Apteka była miejscem spotkań i dysput, wymiany poglądów, ale także punktem informacyjnym i skrzynką kontaktową. Przez aptekę przemycano listy i szmuglowano leki, żywność i inne artykuły. Warto odwiedzić to miejsce, bo dziś apteka jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Na placu, na którym wiele razy rozstrzeliwano Żydów, znajduje się dziś instalacja będąca memoriałem pomordowanych.

Plac Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Pomnik na placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
Pomnik na placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Fot. Jolanta Wojcicka, Shutterstock

Na Starym Mieście w Gdańsku znajduje się plac będący miejscem ważnych wydarzeń. To tutaj doszło do obrony budynku Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku 1 września 1939 r. Niemieckie samochody pancerne ostrzeliwujące pocztę stały właśnie na tym placu. Na pamiątkę tych wydarzeń ustawiono w tym miejscu pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

Jako ciekawostkę można dodać, że wcześniej plac nosił nazwę pl. Domu Poprawczego (Zuchthausplatz), a następnie pl. Jana Heweliusza (Heveliusplatz), słynnego gdańskiego astronoma.

Plac Defilad w Warszawie

Plac Defilad znajduje się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie (na zdjęciu na samym dole, nieco ucięty). Fot. Shutterstock

Plac Defilad w Warszawie wytyczono przy okazji budowy Pałacu Kultury i Nauki jako miejsce wieców i zgromadzeń publicznych. Było to najbardziej reprezentacyjne miejsce w mieście. Zachowała się tam nawet trybuna honorowa z godłem PRL. Na placu Defilad odbył się m.in. wiec po przywróceniu Władysława Gomułki do władzy. To tutaj mszę odprawił Jan Paweł II podczas swej pielgrzymki do Polski w 1987 r. Także tutaj wytyczono Strefę Kibica podczas Euro 2012. Aż w końcu: to tu co roku odbywał się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Plac Wolności w Poznaniu

plac wolności
Poznań, plac Wolności. Fot. Zbigniew Guzowski, Shutterstock

Oprócz tego że tak zwana Plajta jest znanym miejscem spotkań i organizacji imprez, była świadkiem ważnych wydarzeń. Plac nosił imiona Fryderyka Wilhelma III, potem Napoleona, a następnie znowu Fryderyka Wilhelma III. To tutaj w 1919 r. żołnierze powstania wielkopolskiego i ich dowódca gen. Józef Dowbor-Muśnicki złożyli uroczystą przysięgę, a w kwietniu tego samego roku usunięto wszystkie niemieckie pomniki z placu. Następnie miejsce to otrzymało dzisiejszą nazwę: plac Wolności.

Wokół placu znajdują się ważne budynki: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Księgarnia św. Wojciecha, dom Brandtów, Hotel Bazar, a nade wszystko Arkadia oraz Biblioteka Raczyńskich założona w 1829 r. W kamienicy Towarzystwa Ubezpieczeniowego Union pochodzącej z lat 1910-1911, znajduje się winda Carla Flohra, jedna z najstarszych wind w Polsce. Jest sprawna, ale nieużywana.

Plac Sławika i Antalla w Katowicach

Centrum Katowic. Fot. Shutterstock

Pod Katowickim Spodkiem znajduje się plac Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora a także ich pomnik. Byli to bohaterowie okresu II wojny światowej, którzy uratowali co najmniej 5 tys. polskich Żydów. Mimo tego że to pomnik postawiony niedawno, miejsce to i bez niego było wizytówką miasta, jako że Spodek przez wiele osób uznawany jest za jego centrum.

Za to o wiele ważniejszym historycznie jest choćby plac Sejmu Śląskiego w Śródmieściu. Znajduje on się w tzw. pasie placów miejskich (razem z pl. Karola Miarki, pl. Bolesława Chrobrego i pl. Rady Europy). Miało tam miejsce wiele ważnych uroczystości, a sama nazwa wzięła się od gmachu Sejmu Śląskiego, powstałego w latach 1925-1929.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE