Łęczyca w woj. łódzkim była niegdyś miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Do dziś przyciąga niesamowitymi zabytkami i ciekawą historią. Można tu podziwiać jeden z najcenniejszych kościołów w Polsce oraz ruiny zamku. Oto jakie Łęczyca atrakcje skrywa o każdej porze roku.
Zamek w Łęczycy

Zamek jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Łęczycy. Warownia otoczona fosą wzniesiona została za króla Kazimierza Wielkiego. Stała się jego siedzibą królewską, a następnie mieszkali w niej starostowie. Zamek nie miał szczęścia do pożarów. W 1406 r. spłonął podpalony przez Krzyżaków. W 1409 r. Władysław Jagiełło brał tu udział w naradzie przed wojną z zakonem krzyżackim. Po bitwie pod Grunwaldem więziono tu jeńców wojennych.
W zamku w Łęczycy odbywały się sejmy. Była to także siedziba Kazimierza IV Jagiellończyka. Kolejny pożar zniszczył zamek w XV wieku. Warownię udało się odbudować, a przy okazji gruntownie ją przebudowano. W czasie potopu szwedzkiego zamek przechodził z rąk do rąk. W 1705 r. został całkowicie zdewastowany. Odrestaurowano go częściowo po II wojnie światowej.
Kolegiata w Tumie

Tum położony jest w odległości niecałych 5 km od Łęczycy. Można z powodzeniem wybrać się tam chociażby rowerem. Kolegiata w Tumie stanowi jeden z najbardziej cennych zabytków sakralnych w Polsce.
Kolegiata w Tumie znajduje się na szlaku romańskim. Jest to jeden z najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Wzniesiono ją już w XII wieku w pobliżu wczesnośredniowiecznego grodu. Co najmniej od połowy XI wieku była to siedziba benedyktynów.
Czytaj więcej: Kolegiata w Tumie
Kościół św. Mikołaja w Tumie

W Tumie znajduje się także inny cenny kościół pw. św. Mikołaja. Drewnianą świątynię wzniesiono w 1761 r. Warto przyjrzeć się tam barokowemu ołtarzowi głównemu i krucyfiksowi oraz portretom trumiennym z XVIII wieku. Przy kościele stoi murowana dzwonnica i rośnie dąb upamiętniający św. Wojciecha.
Plac Tadeusza Kościuszki w Łęczycy

Plac Tadeusza Kościuszki pełni funkcję podobną do rynku. Znajduje się w centrum miasta. Można tam oglądać klasycystyczny Ratusz i liczne kamieniczki. Między placem Kościuszki a ulicami Kilińskiego, Więzienną i Kaliską utworzono w 1941 roku getto żydowskie. Przeszło przez nie około 3 tys. Żydów. Zostali następnie przewiezieni m.in. do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.
Ratusz w Łęczycy

Klasycystyczny Ratusz w Łęczycy to klasycystyczna budowla wzniesiona w latach 1788-1790. Jest to ozdoba placu Tadeusza Kościuszki, która stoi na samym jego środku. Na dachu podziwiać możemy tak zwany belwederek. Co ciekawe materiałem do budowy Ratusza były cegły pochodzące z rozbiórki murów obronnych miasta. Budynek został przebudowany w XX wieku i współcześnie przywrócony do poprzedniej formy. Mieści się tam dzisiaj Urząd Stanu Cywilnego.
Kościół parafialny pw. św. Andrzeja

Kościół św. Andrzeja w Łęczycy jest wpisany do rejestru zabytków. Budowla pochodzi z XV wieku, choć parafia w tym miejscu erygowana była już w 1131 r. i istnieje do dziś. Należy do niej większa część Łęczycy i kilkanaście okolicznych wsi. Biała budowla stoi przy ul. Kościelnej w Łęczycy i jest jednym z najstarszych kościołów w okolicy.
Zamek w Besiekierach

Zamek w Besiekierach znajduje się zaledwie 20 minut drogi od Łęczycy. To robiące wrażenie ruiny położone na kopcu otoczonym stawem. Do dziś zachowały się mury obwodowe do wysokości pierwszego piętra i element wieży. Warto zobaczyć to miejsce!
Warownia powstała prawdopodobnie na przełomie XV i XVI w. i została ufundowana najpewniej przez jednego ze stolników brzeskich – Wojciecha Sokołowskiego lub Mikołaja Sokołowskiego. Na zamku straszą diabeł Boruta i biała dama.
Czytaj więcej: Zamek w Besiekierach
Skansen Łęczyca Zagroda Chłopska

Jest to oddział Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Od 2013 r. możemy tam oglądać charakterystyczną architekturę wiejską z tych okolic, w tym dom z wyposażeniem, obory, stajnie, wiatraki i inne małe obiekty przemysłowe oraz kapliczki. Bilety normalne do Skansenu Łęczyca Zagroda Chłopska kosztują 9 zł, a ulgowe 6 zł.