Łęczyca w woj. łódzkim była niegdyś miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Do dziś przyciąga niesamowitymi zabytkami i ciekawą historią. Można tu podziwiać jeden z najcenniejszych kościołów w Polsce oraz ruiny zamku. Oto jakie Łęczyca atrakcje skrywa o każdej porze roku.

1Zamek w Łęczycy

zamek w łęczycy
Zamek w Łęczycy. Fot. Shutterstock

Zamek jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Łęczycy. Warownia otoczona fosą wzniesiona została za króla Kazimierza Wielkiego. Stała się jego siedzibą królewską, a następnie mieszkali w niej starostowie. Zamek nie miał szczęścia do pożarów. W 1406 r. spłonął podpalony przez Krzyżaków. W 1409 r. Władysław Jagiełło brał tu udział w naradzie przed wojną z zakonem krzyżackim. Po bitwie pod Grunwaldem więziono tu jeńców wojennych.

W zamku w Łęczycy odbywały się sejmy. Była to także siedziba Kazimierza IV Jagiellończyka. Kolejny pożar zniszczył zamek w XV wieku. Warownię udało się odbudować, a przy okazji gruntownie ją przebudowano. W czasie potopu szwedzkiego zamek przechodził z rąk do rąk. W 1705 r. został całkowicie zdewastowany. Odrestaurowano go częściowo po II wojnie światowej.

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here