Łęczyca w woj. łódzkim była niegdyś miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Do dziś przyciąga niesamowitymi zabytkami i ciekawą historią. Można tu podziwiać jeden z najcenniejszych kościołów w Polsce oraz ruiny zamku. Oto jakie Łęczyca atrakcje skrywa o każdej porze roku.

1Zamek w Łęczycy

zamek w łęczycy
Zamek w Łęczycy. Fot. Shutterstock

Zamek jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Łęczycy. Warownia otoczona fosą wzniesiona została za króla Kazimierza Wielkiego. Stała się jego siedzibą królewską, a następnie mieszkali w niej starostowie. Zamek nie miał szczęścia do pożarów. W 1406 r. spłonął podpalony przez Krzyżaków. W 1409 r. Władysław Jagiełło brał tu udział w naradzie przed wojną z zakonem krzyżackim. Po bitwie pod Grunwaldem więziono tu jeńców wojennych.

W zamku w Łęczycy odbywały się sejmy. Była to także siedziba Kazimierza IV Jagiellończyka. Kolejny pożar zniszczył zamek w XV wieku. Warownię udało się odbudować, a przy okazji gruntownie ją przebudowano. W czasie potopu szwedzkiego zamek przechodził z rąk do rąk. W 1705 r. został całkowicie zdewastowany. Odrestaurowano go częściowo po II wojnie światowej.

Poprzedni
Poprzedni artykułZamki ziemi chełmskiej – nieznane polskie warownie
Następny artykułNajpiękniejsze i najważniejsze place w Polsce (Top 7)
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here