Strona głównaTop 10Największe cmentarze w Polsce (Top 10). Nr 1 jest jednym z największych...

Największe cmentarze w Polsce (Top 10). Nr 1 jest jednym z największych na świecie!

Zastanawialiście się kiedyś gdzie znajdują się największe cmentarze w Polsce? Są to często również najstarsze nekropolie w naszym kraju, gdzie spoczywają wielcy Polacy – Jan Matejko, Wisława Szymborska, Bolesław Prus czy Władysław Reymont. Największe miejsca pamięci położone są m.in. w Poznaniu, Warszawie, Krakowie czy Łodzi. Czy jednak wiecie, który cmentarz jest największy w Polsce i jednocześnie trzeci pod względem powierzchni w Europie? Poznajcie odpowiedź.

Cmentarz Żydowski w Łodzi (42 ha)

największe cmentarze w Polsce
Cmentarz żydowski w Łodzi. Fot. Shutterstock

Pierwsza z największych nekropolii znajduje się w Łodzi i zajmuje aż 42 hektary. Ten niezwykły cmentarz na łódzkich Bałutach to piękny przykład architektury funeralnej. Nekropolia była niegdyś największym żydowskim cmentarzem w Europie. Do dziś pozostaje ona największą w Polsce, a także jedną z najbardziej znanych. Na cmentarzu pochowanych jest ponad 230 tysięcy osób.

W macewach i grobowcach spoczywają przede wszystkim ciała członków rodzin kupieckich i przemysłowców m.in. Barcińskich, Rossenblatów, Stillerów – założycieli fabryki wyrobów wełnianych i przędzalni. Największe cmentarze w Polsce mają swój urok, często spoczywają na nich znane osoby. Tak jest i tutaj, gdzie pochowana została rodzina Juliana Tuwima i kompozytora Artura Rubinsteina. Odwiedzić tu możemy również grób Stanisława Heymana – malarza. W jak dotąd nieustalonym miejscu spoczywają tu także szczątki ponad 600 Sinti i Romów, którzy trafili w 1941 r. do łódzkiego getta.

Zobaczcie także: Najciekawsze cmentarze żydowskie w Polsce. Miejsce zaklętej historii (Top 13).

Cmentarz Rakowicki w Krakowie (42 ha) – największe cmentarze w Polsce

Odwiedzając największe cmentarze w Polsce koniecznie wybierzcie się na ul. Rakowicką w Krakowie, gdzie położona jest komunalna nekropolia dawniej nazywana Cmentarzem Miejskim. Jej powierzchnia to 42 hektary, a historia sięga początku 1803 roku. Do dziś chowani są tam zarówno zwykli krakowianie jak i ci, którzy zasłużyli się szerzej na polach artystycznych, naukowych czy społecznych. Łącznie znajduje się tu ponad 75 tysięcy grobów. Do najsłynniejszych osób spoczywających na Cmentarzu Rakowickim należą m.in. Jan Matejko czy Wisława Szymborska. Pochowano tu także wielu uczestników powstań zbrojnych czy wojen światowych z różnych stron frontu. Obecnie nekropolia jest wpisana do rejestru zabytków – o jej wartości artystyczno-historycznej świadczy wiele pięknych rzeźb uznanych polskich twórców.

To również może Was zainteresować: Najważniejsze polskie cmentarze – tu leżą słynni Polacy (Top 9).

Cmentarz Powązkowski w Warszawie (43 ha)

największe cmentarze w polsce
Warszawskie Powązki – największe cmentarze w Polsce. Fot. grand warszawski, Shutterstock

Cmentarz Powązkowski to miejsce, które każdy powinien odwiedzić choć raz w życiu. Jest to nie tylko jeden z największych cmentarzy w Polsce, ale także jedna z najstarszych i najbardziej znanych nekropolii Warszawy. Miejsce powstało w 1792 roku i zostało zaprojektowane przez nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Dominika Merliniego. Początkowo jego powierzchnia wynosiła 2,6 ha, ale jego stopniowe rozszerzanie sprawiło, że dziś zajmuje 43 ha.

Cmentarz ma dla Polaków szczególne znaczenie, gdyż to właśnie tu pochowanych jest najwięcej znanych i zasłużonych Polaków. Wiele wybitnych postaci posiada swoje pomniki w Alei Zasłużonych. Spoczywają tu m.in. Bolesław Prus, Władysław Reymont, Zbigniew Herbert, Leopold Staff, Agnieszka Osiecka, Hanka Bielicka, Krzysztof Kolberger, Henryk Machalica, Marek Perepeczko, Czesław Niemen, Irena Jarocka czy Józef Skolimowski.

Zobaczcie także: Najstarsze cmentarze w Polsce – ich historia skłania do zadumy.

Cmentarz Batowicki w Krakowie (46,5 ha) – największe cmentarze w Polsce

Kolejna nekropolia położona jest na obrzeżach Krakowa i jest nie tylko największą w mieście, ale także jedną z najmłodszych. Jego oficjalna nazwa to Cmentarz Prądnik Czerwony, ale nazywany jest także cmentarzem Batowickim. Pod tą nazwą funkcjonują dwie sąsiadujące ze sobą nekropolie – parafialna i komunalna, które razem zajmują 46,5 hektarów. Prądnicki cmentarz parafialny został otwarty w 1923 roku, natomiast Cmentarz komunalny w 1966 roku. Na krakowskim cmentarzu pochowane są znane osoby m.in. piosenkarz i aktor – Andrzej Zaucha, mistrz Polski w kickboxingu – Andrzej First czy muzyk zespołu Chłopcy z Placu Broni – Bogdan Łyszkiewicz. Tu także spoczywają żołnierze Armii Krajowej, Wojska Polskiego, Batalionów Chłopskich. Nekropolia posiada także mogiły legionistów, uczestników powstania wielkopolskiego i powstań śląskich.

Cmentarz Łostowicki w Gdańsku (ponad 50 ha)

Największą nekropolią w trójmieście jest Cmentarz Łostowicki w Gdańsku. Jest to cmentarz komunalny położony na obszarze 50 hektarów. Początki nekropolii sięgają roku 1906, kiedy przy siedleckim kościele św. Franciszka z Asyżu utworzono pierwsze miejsca pochówku. Obecnie jest to najstarsza część cmentarza, na której możecie zobaczyć wiele historycznych nagrobków. Odwiedzając gdańską nekropolię warto zwrócić uwagę na 2 wyjątkowe miejsca. Pierwsze to pomnik Pieta Sybiraków, zwanego też pomnikiem Matki Polki lub Pomnikiem Ofiar Golgoty Wschodu, który powstał dzięki staraniom Związku Sybiraków i Rodzin Katyńskich. Drugim wyjątkowym miejscem jest pierwsza na Pomorzu zbiorowa mogiła przeznaczona na pochówki dzieci nienarodzonych.

Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu (52 ha)

Największe cmentarze w Polsce znajdują się przede wszystkim w największych polsich miastach. Nie inaczej jest we Wrocławiu. Jedna z największych nekropolii znajduje się w stolicy Dolnego Śląska. Cmentarz Osobowicki zajmuje powierzchnię 52 ha i pochowanych jest na nim ponad 123 tysiące osób. Nekropolia została założona w 1867 roku. Początkowo znajdowała się we wsi Rosenthal (Różanka), którą w 1808 roku przyłączono do Wrocławia. W jej obrębie zostało pochowanych wielu znanych wrocławian, m.in. Eugeniusz Get-Stankiewicz, grafik i rzeźbiarz, malarz Józef Hałas i utytułowany kolarz szosowy Stanisław Szozda. Na cmentarzu znajduje się około 40 grobów sprzed 1945, z których najstarszy jest nagrobek ze stellą z 1879 roku, wzniesiony dla szachisty Adolfa Anderssena.

Cmentarz Junikowo w Poznaniu (93 ha)

Dwie bardzo duże nekropolie, będące największymi w Polsce, znajdują się w Poznaniu. Pierwsza z nich to położony w południowo-zachodniej części miasta Cmentarz Junikowo. Znajduje się na powierzchni 93 hektarów i zostało tu pochowanych najwięcej osób w Poznaniu – 139 tysięcy. Nekropolia została założona w 1948 roku na obszarze dawnego poligonu wojskowego. Na terenie cmentarza możecie zobaczyć wydzielone kwatery powstańców wielkopolskich i żołnierzy Armii Krajowej. Warto odwiedzić także Aleję Zasłużonych, gdzie znajdują się mogiły oficerów Wojska Polskiego i działaczy ruchu robotniczego.

Cmentarz Miłostowo w Poznaniu (99 ha)

Trzecie miejsce, w zestawieniu największych nekropolii w Polsce, zajmuje Cmentarz Miłostowo w Poznaniu. Zajmuje on powierzchnię 99 hektarów i pochowano tu 81 tysięcy osób. Budowę cmentarza rozpoczęto w 1940 roku i do prac wykorzystano Żydówki z pobliskich niemieckich obozów pracy. Nekropolia skrywa w sobie wiele historycznych miejsc wartych odwiedzenia. Znajdują się na nim kwatery żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich z czasów II wojny światowej, Żydów pomordowanych w czasie okupacji i macewy odzyskane ze zlikwidowanego podczas wojny cmentarza żydowskiego przy ul. Głogowskiej, a także szereg grobów przeniesionych po wojnie z likwidowanych nekropolii poznańskich.

Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie (143 ha)

Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie. Fot. Przemyslaw „Blueshade” Idzkiewicz, CC BY-SA 4.0

Największe cmentarze w Polsce mają na drugim miejscu swojego zestawienia Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie. Jego powierzchnia to 143 hektary i do 2018 roku pochowano tu około 180 tysięcy osób. Nekropolia znajduje się w dzielnicy Bielany i powstała w roku 1973. To co wyróżnia cmentarz spośród innych w Polsce to jego ogromna powierzchnia. Jest to nie tylko drugie, największe miejsce pochówku w kraju, ale także jedno z największych w Europie i na świecie. Na cmentarzu wytyczono 200 kilometrów alei, po których możecie spacerować i odwiedzać bliskich, powstał też dom pogrzebowy i spalarnia. Co ciekawe, cmentarz jest zarządzany nie przez władze kościelne, lecz miejskie. W związku z tym chowani są na nim wyznawcy wszystkich religii oraz ateiści.

I tu nie brakuje grobów słynnych osób. Spoczywają tu m.in. aktor Jan Himilsbach, poeta Edward Stachura, siatkarz i trener Hubert Wagner, reżyser i scenarzysta Aleksander Ścibor-Rylski.

Cmentarz Centralny w Szczecinie (173 ha) – największe cmentarze w Polsce

Cmentarz Centralny w Szczecinie. Fot. Jacek Wojnarowski, Shutterstock

Czy wiedzieliście, że największy cmentarz w naszym kraju znajduje się w Szczecinie? Ta wielka nekropolia zajmuje aż 172 ha i pochowanych jest tu ponad 300 tysięcy osób. Cmentarz Centralny jest nie tylko największą nekropolią w Polsce, ale także trzecią w Europie i jedną z największych na świecie. W Europie większe od niej są cmentarze w Brookwood w Wielkiej Brytanii oraz w Hamburgu w Niemczech. Warto wspomnieć o wyjątkowej strefie parkowej, która znajduje się w centralnej części nekropolii. Podczas odwiedzania bliskich możemy przespacerować się obok oczka wodnego z fontanną i podziwiać neoromańską kaplicę.

We wschodniej części cmentarza wytyczony został trakt historyczny umożliwiający poznanie najbardziej interesujących miejsc tej części nekropolii. Znajdziecie tu 21 stacji wyposażonych w dwujęzyczne tablice informacyjne wśród których są im. kwatera zasłużonych, cmentarz wojenny, kaplica, krzyż katyński czy kwatera kombatantów. Znajdziecie tu także wiele zabytkowych nagrobków, głazów pamięci i pomników. Jeśli 1 listopada wybieracie się właśnie na tę nekropolię, warto spędzić tu trochę więcej czasu i zobaczyć miejsca pamięci znajdujące się na największym cmentarzu w Polsce.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE