Zastanawialiście się kiedyś gdzie znajdują się największe cmentarze w Polsce? Są to często również najstarsze nekropolie w naszym kraju, gdzie spoczywają wielcy Polacy – Jan Matejko, Wisława Szymborska, Bolesław Prus czy Władysław Reymont. Największe miejsca pamięci położone są m.in. w Poznaniu, Warszawie, Krakowie czy Łodzi. Czy jednak wiecie, który cmentarz jest największy w Polsce i jednocześnie trzeci pod względem powierzchni w Europie? Poznajcie odpowiedź.

10Cmentarz Żydowski w Łodzi (42 ha)

Cmentarz żydowski w Łodzi
Cmentarz żydowski w Łodzi. Fot. Shutterstock

Pierwsza z największych nekropolii znajduje się w Łodzi i zajmuje aż 42 hektary. Ten niezwykły cmentarz na łódzkich Bałutach to piękny przykład architektury funeralnej. Nekropolia była niegdyś największym żydowskim cmentarzem w Europie. Do dziś pozostaje ona największą w Polsce, a także jedną z najbardziej znanych. Na cmentarzu pochowanych jest ponad 230 tysięcy osób.

W macewach i grobowcach spoczywają przede wszystkim ciała członków rodzin kupieckich i przemysłowców m.in. Barcińskich, Rossenblatów, Stillerów – założycieli fabryki wyrobów wełnianych i przędzalni. Największe cmentarze w Polsce mają swój urok, często spoczywają na nich znane osoby. Tak jest i tutaj, gdzie pochowana została rodzina Juliana Tuwima i kompozytora Artura Rubinsteina. Odwiedzić tu możemy również grób Stanisława Heymana – malarza. W jak dotąd nieustalonym miejscu spoczywają tu także szczątki ponad 600 Sinti i Romów, którzy trafili w 1941 r. do łódzkiego getta.

Zobaczcie także: Najciekawsze cmentarze żydowskie w Polsce. Miejsce zaklętej historii (Top 13).

Poprzedni
Poprzedni artykułZorza polarna w Polsce – w ten weekend będzie można oglądać niezwykłe zjawisko
Następny artykułZamek w Roztoce – tajemnicza posiadłość kryjąca skarb wart 5 miliardów zł?
blank
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here