Lista światowego dziedzictwa UNESCO obejmuje ponad 1000 obiektów na całym świecie. Zabytki UNESCO w Polsce to grupa najcenniejszych obiektów w naszym kraju, którymi należy się chwalić. Przedstawiamy 10 najcenniejszych polskich zabytków, które znajdują się na tej liście.
1. Zamek w Malborku
Zamek w Malborku kojarzą chyba wszyscy, nie każdy jednak wie, że jest to największy zamek na świecie pod względem powierzchni. Historia tego obiektu sięga XIII wieku kiedy zakon krzyżacki zaczął budować siedzibę swojego komtura. Przez wieki zamek w Malborku był często oblegany, niszczony a następnie rekonstruowany. Dziś to niewątpliwie jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji województwa pomorskiego.
2. Kopalnia soli w Wieliczce
Powstanie kopalni soli w Wieliczce zawdzięczamy księżniczce Kindze. W czasach swojej największej świetności kopalnia zapewniała aż 1/3 dochodu całego państwa. Wieliczka została wpisana na listę UNESCO w 1978 roku. Kopalnię co roku odwiedza ponad milion turystów. Co ciekawe, znaczna część odwiedzających Wieliczkę to obcokrajowcy. Szczególnie chętnie przyjeżdżają tu Brytyjczycy oraz Niemcy.
3. Wawel
Zabytki UNESCO w Polsce zachwycają nie tylko polskich, ale również zagranicznych turystów. Tak jest również w przypadku krakowskiego Wawelu. Ten zamek królewski ma powierzchnię ponad 7 tys. mkw i jest jedną z dwóch najważniejszych atrakcji Krakowa obok Starego Miasta. Był światkiem licznych wydarzeń historycznych m.in. wielu koronacji. Dziś można podziwiać tu liczne wystawy stałe (aż osiem ekspozycji) oraz czasowe.
4. Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku
Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku należy do grupy cerkwi łemkowskich. To ogólne określenie na obiekty sakralnego tego typu, które był wznoszone przez Łemków w Karpatach. Cerkiew w Powroźniku istniała już od 1600 roku, ale z pierwotnego budynku zachowała się wyłącznie część, która jest wkomponowana w obecną bryłę jako zakrystia. Co ciekawe, cerkiew zmieniła swoje pierwotne położenie. Ze względu na zagrożenie powodziowe przeniesiono ją nieco wyżej.
5. Hala Stulecia we Wrocławiu
Zabytki UNESCO w Polsce są bardzo różnorodne. Na liście znajdują się kościoły, cerkwie, zamki a nawet hala widowiskowa. To właśnie Hala Stulecia we Wrocławiu – została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2006 roku. Oprócz samej hali do prestiżowego grona zabytków wpisano również zespół architektoniczny obejmujący Pergolę, Pawilon Czterech Kopuł a także Iglicę. Turystów do tego miejsca przyciąga nie tylko sama hala, ale również jej otoczenie. W bliskiej odległości znajduje się wrocławskie zoo oraz ogrody japońskie. Obiekt ma drugą nazwę – Hala Ludowa (pod nią funkcjonuje spółka zarządzająca), na listę UNESCO wpisany jest jednak jako Hala Stulecia.
6. Białowieski Park Narodowy
Mamy w Polsce architekturę, którą zdecydowanie należy się chwalić, ale jak widać nie tylko ona jest doceniana przez świat. Zabytki UNESCO w Polsce to także dziedzictwo naturalne. Białowieski Park Narodowy został wpisany na prestiżową listę w 1979 roku. To miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Przede wszystkim jest to najstarszy park narodowy w Polsce. To także dom dla wielu unikalnych gatunków roślin i zwierząt – żyje tu największa populacja wolnego żubra na świecie, a także 12 tysięcy innych różnorodnych gatunków zwierząt.
7. Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy to największa świątynia na świecie, która została wykonana wyłącznie z drewna bez pomocy gwoździ. Uwagę zwraca również elewacja – białe ściany przecinane ciemnymi belkami (charakterystyczna cecha architektury szachulcowej). Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej został wybudowany na mocy porozumień pokoju westfalskiego po wojnie trzydziestoletniej w 1648 roku. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się od 2001 roku.
8. Zabytki UNESCO w Polsce – Chotyniec
Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu to greckokatolicka cerkiew parafialna zbudowana w 1615 roku. Cerkiew wyróżnia się przede wszystkim oryginalną, bardzo harmonijną bryłą. Do jej budowy wykorzystano wyłącznie drewno. We wnętrzu świątyni znajdują się bezcenne dzieła jak malowidło Sąd Ostateczny na południowej ścianie nawy, czy ikona przedstawiająca świętego Mikołaja. Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu znajduje się na podkarpackim szlaku architektury drewnianej.
9. Auschwitz–Birkenau
Auschwitz-Birkenau to zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych położonych na terenie Oświęcimia i okolicznych miejscowości. W skład Auschwitz-Birkenau wchodzą trzy miejsca: Auschwitz I (Oświęcim), Auschwitz II-Birkenau (Brzezinka) oraz Auschwitz III Monowitz (Monowice). To jedyny tego typu obiekt figurujący na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1979 roku. Na terenie okupowanej Polski, Niemcy stworzyli miejsce, które jest symbolem okrutnego ludobójstwa. Nie mogliśmy tego miejsca pominąć, choć jest świadkiem tak gorzkiej historii.
10. Grupa zabytków w Tarnowskich Górach
Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach – taką właśnie nazwę nosi grupa zabytków poprzemysłowych związanych z górnictwem rud metali niezależnych. To 28 obiektów, które jako zespół zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w lipcu 2017 roku. W skład kompleksu wchodzą m. in. sztolnia głęboka Fryderyk, szyb Pokój, stacja wodociągowa Szaniec, krajobraz pogórniczy, park miejski i wiele innych.