Strona głównaTop 10Najbardziej rowerowe miasta w Polsce – zwiedzaj je na dwóch kółkach (Top 11)

Najbardziej rowerowe miasta w Polsce – zwiedzaj je na dwóch kółkach (Top 11)

Rowery miejskie po zimowej przerwie wracają na nasze ulice. Z roku na rok stają się coraz popularniejszym środkiem transportu w wielu dużych miastach jak Warszawa czy Wrocław, ale także mniejszych jak Lublin czy Opole. Coraz chętniej używamy ich w codziennym, miejskim życiu. Przyjeżdżając turystycznie do polskich miast również z nich skorzystajmy. Kosztuje to niewiele, a uniezależniamy się w ten sposób od masowych środków transportu, korków, problemów z parkowaniem no i czerpiemy dodatkową radość z jazdy. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie polskich miast, które dogodnie zwiedzicie na rowerze miejskim.

 

Wrocław

Turyści z Polski i zagranicy uwielbiają Wrocław. Tym bardziej, że można się po nim swobodnie przemieszczać na rowerze miejskim. We Wrocławiu tegoroczny sezon roweru miejskiego rozpocznie się 25 marca. W związku z opóźnieniem (rowery miały być dostępne już 4 marca) przez pierwszy miesiąc pierwsze 60 minut jazdy będzie darmowe. Aby skorzystać z roweru należy ściągnąć aplikację nextbike, zarejestrować się, zdeponować 10 złotych na swoim koncie i wypożyczać. W tym sezonie we Wrocławiu będzie dostępnych 2000 rowerów w 200 stacjach na terenie całego miasta. Poza normalnymi rowerami będą jeszcze rowery elektryczne 4. generacji, rowerki dziecięce, tandemy i handbike’i.

Może zainteresuje Cię artykuł o darmowych atrakcjach Wrocławia.

Trójmiasto

Zwiedzaj Gdańsk na rowerze. Fot. Shutterstock

Po Trójmieście będzie można jeździć przez cały rok Rowerem Metropolitalnym MEVO. Wszystkie rowery będą elektryczne. Ze względu na zastosowaną technologię, m.in. GPS, nie trzeba będzie oddawać ich na stacje, co będzie wiązało się z dodatkową opłatą. Cennik zostanie upubliczniony w momencie startu systemu. Na całym terenie 14 gmin obejmujących także Trójmiasto dostępnych będzie 4080 rowerów i 660 stacji. System miał ruszyć w listopadzie, jednak ze względów technicznych wystartuje z opóźnieniem. Warto pamiętać, że infrastruktura dla rowerzystów w Trójmieście jest jedną z najlepszych w Polsce.

Przed wyjazdem do Trójmiasta przeczytaj: Darmowe atrakcje Trójmiasta i Atrakcje Trójmiasta, które zachwycają cały rok.

Poznań

W Poznaniu 1 marca rozpoczął się już 8. sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego z flotą 1240 rowerów 3. generacji i liczbą 113 stacji. Wkrótce udostępnionych zostanie jeszcze 475 rowerów 4. generacji w tym 30 elektrycznych. Rowery obsługiwane są przez firmę Nextbike i, żeby z nich skorzystać należy mieć zainstalowaną aplikację nextbike i być zarejestrowanym użytkownikiem. Pierwsze 20 minut jazdy jest darmowe. Życzymy rowerowego poznania Poznania 🙂

Może zainteresuje Cię także artykuł: Darmowe atrakcje Poznania oraz Poznań – atrakcje w sercu Wielkopolski.

Warszawa

Warszawa bardzo mocno postawiła na komunikację rowerową. Jest polskim miastem numer 1. jeśli chodzi o długość ścieżek rowerowych; jest ich w stolicy blisko 500 km. Warszawski rower miejski nazywa się Veturilo (to również nazwa aplikacji, którą trzeba mieć na telefonie) i jest obsługiwany przez firmę Nextbike. Ósmy już sezon roweru miejskiego rozpoczął się 1 marca i potrwa do końca listopada. Veturilo ma w swojej flocie 5500 rowerów i ponad 380 stacji. Do wyboru są rowery zwykłe 3. generacji, elektryczne, dziecięce i tandemy. Dla rowerów elektrycznych powstało 11 dodatkowych stacji.

Podpowiadamy co warto zobaczyć w Warszawie w artykule: atrakcje Warszawy mniej lub bardziej znane.

Opole

Niejednokrotnie przekonywaliśmy Was o tym, że warto pojechać do Opola. Tym bardziej, że funkcjonuje tu z powodzeniem opolski rower miejski obsługiwany przez firmę Nextbike. Flota rowerowa to 198 rowerów i 19 stacji. Opolanie bardzo chętnie korzystają z tego środka transportu. Skorzystaj i Ty będąc w Opolu.

Przeczytaj także Darmowe atrakcje Opola i Urzekające Opole.

Lublin

Lublin plasuje się w czołówce najbardziej rowerowych miast w Polsce. Od 2014 roku działa tutaj z powodzeniem rower miejski obsługiwany przez firmę Nextbike. W szóstym już sezonie, który rozpocznie się nie później niż 1 kwietnia, dostępnych będzie 951 rowerów i 97 stacji. Poza zwykłymi rowerami dostępne będą też rowerki dziecięce i tandemy.

Polecamy lekturę: Zakątki Lublina i Lublin – nowoczesne miasto z duszą.

Kraków

W Krakowie sezon roweru miejskiego Wavelo trwa cały rok. Miasto na wielu frontach walczy ze smogiem i korzystanie z rowerów na pewno bardzo w tej walce pomaga. Wavelo udostępnia 1500 rowerów miejskich na 150 stacjach. Kraków, który jest jednym z najbardziej turystycznych miast w Polsce, z perspektywy dwóch kółek wygląda lepiej. Unikamy wtedy przeciskania się przez zatłoczone chodniki i możemy cieszyć się przejażdżką wzdłuż Wisły z widokiem na Wawel.

Może zainteresują Cię: Ciekawostki o Krakowie i Krakowski Kazimierz – atrakcje najciekawszej dzielnicy w Polsce.

Szczecin

Również w Szczecinie rower miejski cieszy się dużą popularnością. Szczecinianie mają nadzieję, że rowery, które 1 marca wróciły po zimowej przerwie są w lepszej kondycji (mieszkańcy liczyli na wymianę siodełek). Ten ekologiczny środek transportu w Szczecinie jest, poza mieszkańcami, najczęściej wybierany przez zagranicznych turystów. Miejmy nadzieję, że w sezonie 2019 r. turyści z Polski będą z niego równie chętnie korzystać. Flota szczecińskich rowerów miejskich to 742 rowery i 87 stacji rozmieszczonych po obu stronach nabrzeża. Najpopularniejszymi stacjami wśród turystów latem jest ta na Łasztowni i przy ul. Wyszyńskiego.

Może zainteresują Cię także: Darmowe atrakcje Szczecina lub Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Łódź

Łódź także jest rowerowym miastem. Rower miejski w Łodzi funkcjonuje już od 4 lat i ma obecnie w swojej flocie 1574 rowery na 156 stacjach. Tak jak działa to w innych miastach, pierwsze 20 minut korzystania z jednośladu jest darmowe.

Może chcesz zapoznać się z artykułem: Darmowe atrakcje Łodzi albo Łódź – atrakcje polskiej stolicy filmu.

Kołobrzeg

Pobyt w Kołobrzegu i przejażdżki rowerowe ścieżkami nad morzem to idealne połączenie. Jest to możliwe, gdyż w mieście funkcjonuje rower miejski obsługiwany przez firmę Nextbike, który rozpoczął 1 marca nowy sezon. Do dyspozycji dla wypożyczających jest 135 rowerów na 13 stacjach.

– O zaletach Kołobrzeskiego Roweru Miejskiego można mówić bez końca. Doceniają go nasi mieszkańcy i turyści. Liczba wypożyczeń i użytkowników rośnie z roku na rok. System wrósł w miasto i stanowi jego nieodłączny element. Mogę śmiało powiedzieć, że w takim mieście jak Kołobrzeg rower miejski to nie tylko środek transportu ale i nieodzowny element infrastruktury turystycznej – mówi prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska. Nic dodać nic ująć.

Może zainteresuje Cię także artykuł: Kołobrzeg – atrakcje twierdzy u brzegu morza.

Częstochowa

Sezon roweru miejskiego w Częstochowie rozpoczyna się 1 kwietnia i potrwa do końca października. Operatorem jest firma Nextbike, która zapewnia 185 rowerów na 20 stacjach. Będzie to drugi sezon częstochowskiego roweru miejskiego. Tak dogodne korzystanie z roweru jakie zapewnia rower miejski, jest coraz popularniejsze tak wśród mieszkańców Częstochowy jak i turystów oraz pielgrzymów.

Przeczytaj również: Jasna Góra – gratka nie tylko dla pielgrzymów.

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

10 KOMENTARZE

    • Wygląda na to Adas, że nextbike rządzi;) nasze zestawienie ma swoje ograniczenia gdyż jest to tylko TOP 11. Czy zwróciłeś uwagę, że w Szczecinie jest inny operator, Bike_S? Firmy te mocno konkurują ze sobą na polskim rynku. W którym mieście jeździsz na rowerze?

          • W Szczecinie operatorem jest spółka miejska Nieruchomości i Opłaty Lokalne, która wystartowała z rowerami zakupionymi od Bike-U, a po rozbudowie systemu zakupiła rowery od Nextbike’a i teraz działa system mieszany na oprogramowaniu Nextbike’a. Właścicielem rowerów jest więc gmina, Nextbike dostarczył tylko część floty. Tak to wygląda.

  1. Jako mieszkaniec Wrocławia i zarazem rowerzysta. Wrocław ma najgorzej zaprojektowane i wykonane ścieżki. Bez ładu i składu. Jazda na przemian to lewą to prawą stroną drogi to standard. Nie wspomnę o zniszczonych tj dziury czy brak nawierzchni. Bez sensowne budowanie dwóch ścieżek obok siebie gdzie istnieje już jedna . Nie potrafi się skomunikować peryferii np Książa Małego. Oficer rowerowy partacz do potęgi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE