Kto z nas nie lubił chodzić w podstawówce do planetarium? To zawsze była świetna zabawa! Obserwatoria astronomiczne i planetaria to miejsca niezwykłe, połączone często z muzeami techniki. To świetnie, że można je znaleźć w wielu polskich miastach.
Oto 11 fantastycznych miejsc, gdzie warto wybrać się, by poznać tajemnice kosmosu i spojrzeć w gwiazdy. 
Niektóre z nich są jednak w remoncie: sprawdź które w ostatnich slajdach.

1Obserwatorium astronomiczne i Planetarium we Fromborku

Obserwatorium astronomiczne planetarium. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Unsplash

Frombork to jedno z miast Kopernika (obok m.in. Torunia). To tu znajduje się jedno z najbardziej znanych planetariów w Polsce i ciekawe obserwatorium.

Planetarium znajdziecie w Wieży Radziejowskiego, czyli dzwonnicy katedry we Fromborku. Można tam oglądać projekcje nieba na kopule o średnicy 8 m i podziwiać ruchy Słońca, planet oraz innych ciał niebieskich.

Bilety kosztują 10 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy), a seanse odbywają się mniej więcej co dwie godziny.

Z kolei Park Astronomiczny (obserwatorium) znajduje się 2 km na południowy-zachód od Fromborka na niewielkim wzniesieniu. Można tam oglądać ciała niebieskie instrumentami do eksploracji nocnego nieba, takimi jak nowoczesne teleskopy.
Ceny biletów są takie same, a park otwarty jest od godz. 9 do 16.

Poprzedni
Poprzedni artykułTwierdza Dęblin – fortyfikacje u zbiegu dwóch rzek
Następny artykułTe miejsca zainteresowały podróżników z całej Polski. Niespotykane atrakcje (Top 11)
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawa jest historia obserwatorium w Krakowie, kiedyś było ono przy ulicy Kopernika gdzie obecnie jest nasz ogród botaniczny UJ, obecnie trzeba sobie zrobić mały spacerek i podejść od strony Zoo albo Bielan, obie trasy są bardzo fajne…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here