Strona głównaTop 10Obserwatoria astronomiczne i planetaria w Polsce. 11 miejsc z widokiem na gwiazdy

Obserwatoria astronomiczne i planetaria w Polsce. 11 miejsc z widokiem na gwiazdy

Kto z nas nie lubił chodzić w podstawówce do planetarium? To zawsze była świetna zabawa! Obserwatoria astronomiczne i planetaria to miejsca niezwykłe, połączone często z muzeami techniki. To świetnie, że można je znaleźć w wielu polskich miastach.
Oto 11 fantastycznych miejsc, gdzie warto wybrać się, by poznać tajemnice kosmosu i spojrzeć w gwiazdy. 
Niektóre z nich są jednak w remoncie: sprawdź które w ostatnich slajdach.

Obserwatorium astronomiczne i Planetarium we Fromborku

Obserwatorium astronomiczne planetarium
Obserwatorium astronomiczne planetarium. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Unsplash

Frombork to jedno z miast Kopernika (obok m.in. Torunia). To tu znajduje się jedno z najbardziej znanych planetariów w Polsce i ciekawe obserwatorium.

Planetarium znajdziecie w Wieży Radziejowskiego, czyli dzwonnicy katedry we Fromborku. Można tam oglądać projekcje nieba na kopule o średnicy 8 m i podziwiać ruchy Słońca, planet oraz innych ciał niebieskich.

Bilety kosztują 10 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy), a seanse odbywają się mniej więcej co dwie godziny.

Z kolei Park Astronomiczny (obserwatorium) znajduje się 2 km na południowy-zachód od Fromborka na niewielkim wzniesieniu. Można tam oglądać ciała niebieskie instrumentami do eksploracji nocnego nieba, takimi jak nowoczesne teleskopy.
Ceny biletów są takie same, a park otwarty jest od godz. 9 do 16.

Planetarium w Toruniu

planetarium w toruniu
Planetarium w Toruniu. Fot. Shutterstock

To planetarium jest jednym z młodszych w Polsce, powstało w 1994 roku. Jednak mimo tego Planetarium Toruń ma niepowtarzalny klimat, który tworzy duch Kopernika.

W Planetarium Toruń obejrzeć możemy pokazy m.in. Makrokosmos, Wirująca Ziemia, W poszukiwaniu życia, Ziemia – Planeta Kopernika. Makrokosmos jednak cieszy się największym powodzeniem i jest najczęściej polecany. Są też seanse dla dzieci od 4 roku życia np: Astropies Łajka oraz wiele innych. Kopuła planetarium ma 15 m średnicy.

Cennik: bilet normalny 14 zł, ulgowy 12 zł.

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik. Fot. A. Aleksandravicus, Shutterstock

Centrum Nauki Kopernik to miejsce, w którym dzieci i dorośli zgłębiają swoją wiedzę na temat przyrody i nauki w ciekawy i przystępny dla każdego sposób. Oprócz interaktywnych wystaw stałych znajdują się tu także: planetarium i laboratoria, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki temu, że muzeum jest przystępne dla każdego i doświadczenia można wykonywać samodzielnie, miejsce zyskało ogromną popularność zarówno wśród całych rodzin jak i wycieczek szkolnych.

Planetarium ma kopułę o średnicy 16 m i jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce.
Cennik: planetarium seans 2D: bilet normalny: 22 zł, bilet ulgowy: 16. Seans 3D: bilet normalny: 27 zł, bilet ulgowy: 21 zł

Planetarium EC1 Łódź

Planetarium, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

EC1 w Łodzi to nie tylko najnowocześniejsze planetarium w Polsce, ale też zdumiewające muzeum techniki, gdzie każdy znajdzie coś, czym może się zachwycić. Wystawy czasowe i stałe prezentują wiedzę z przeróżnych dziedzin: od tej na temat wynalazków Leonarda da Vinci po modele różnego rodzaju pyłków w technice 3D.

W tym miejscu odnowiono zabytkową elektrownię z XX w. i otwarto kino sferyczne. EC1 wspiera także polską kinematografię, organizuje festwial komiksów i robi mnóstwo innych rzeczy. Zobaczcie zresztą sami.

To nowoczesna placówka, gdzie nie tylko dowiemy się wiele o otaczającym nas kosmosie, ale na ich stronie możemy także śledzić najnowsze doniesienia o misjach na Marsa, czy wirtualnej rzeczywistości. To miejsce, gdzie dzieci mają strefę dla siebie, a dorośli zainteresują się m.in. wystawami historycznymi.

Cennik: normalny: 18-20 zł, ulgowy: 13-14 zł. Droższa cena obowiązuje w weekendy.

Planetarium Grudziądz

Planetarium w Grudziądzu
Planetarium w Grudziądzu. Fot. Planetarium Grudziądz, CC BY-SA 3.0

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu to także placówka edukacyjna prowadząca m.in. wykłady dla szkół. Są nawet zajęcia dla przedszkolaków. Rocznie obiekt odwiedza około 8 tys. osób.

Grudziądzkie planetarium powstało na 500-lecie urodzin Mikołaja Kopernika w ramach akcji „Co najmniej 5 planetariów i obserwatoriów astronomicznych na 500-lecie”. PRL-owskie władze dopięły swego, bo takie obiekty powstały właśnie w Grudziądzu, a także w Toruniu, Krakowie, Lidzbarku Warmińskim, Fromborku i Olsztynie. Dołączyły tym samym do Planetarium Śląskiego istniejącego już wcześniej.

Cennik: 5 zł od osoby. Można umawiać na pokazy tylko grupy zorganizowane (minimalnie 10 osób). Zgłoszenia przez formularz kontaktowy.

Obserwatorium astronomiczne UJ w Forcie Skała

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Forcie Skała, Kraków
Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Forcie Skała, Kraków. Fot. Radosław Ziomber, CC BY-SA 3.0

Warto wspomnieć tę placówkę badawczą, bo jest to jedno ze starszych i bardziej zaawansowanych obserwatoriów w Polsce. Istnieje od 1792 roku w Forcie Skała w Krakowie.

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmuje się szeroko pojętymi badaniami kosmosu. Wrażenie robi skala badań i rola, jaką obserwatorium wypracowało na arenie międzynarodowej. Co ciekawe już w XV w. poziom astronomii na UJ uważano za bardzo wysoki, a badania meteorologiczne we wspomnianym obserwatorium są prowadzone nieprzerwanie od daty jego założenia.

Planetarium w Olsztynie

Planetarium w Olsztynie
Planetarium w Olsztynie. CC BY-SA 3.0

Jest to drugie co do wielkości planetarium w Polsce. Jego kopuła ma 15 m średnicy, a pod nią mieści się 200 osób. Podobnie jak planetarium w Grudziądzu, zostało zbudowane na 500-lecie urodzin Kopernika pod nazwą Planetarium Lotów Kosmicznych.

Ciekawostką jest, że znajduje się tam specjalistyczna biblioteka astronomiczna z mnóstwem wydawnictw z zakresu kosmosu i dziedzin pokrewnych.

W wieży ciśnień w Olsztynie znajduje się także obserwatorium astronomiczne.

Cennik: Bilety na pokaz do planetarium sprzedawane są w cenach 16 zł (normalny) i 11 zł (ulgowy), a na niektóre seanse za 10 zł.

Planetarium Wenus w Zielonej Górze

Planetarium obserwatorium. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Planetarium Wenus mieści się w Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze. Zostało otwarte w 2015 roku i jest drugim najmłodszym w Polsce po tym mieszczącym się w łódzkim EC1.

Oprócz projekcji w kopule planetarium mierzącej 10 m średnicy, można tutaj obejrzeć salę lotów kosmicznych, ekspozycję o Johanesie Keplerze, wystawę meteorytów czy też jaskinię światła, prezentującą różne zjawiska optyczne.

Cennik: Bilety na pokazy 3D kosztują 12 zł (normalne) i 9 zł (ulgowe), a 2D 10 zł (normalne) i 7 zł (ulgowe). Seanse odbywają się od wtorku do niedzieli od godz. 9.

Planetarium w Niepołomicach

niebo nocą i gwiazdy
Nocne niebo z gwiazdami. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Planetarium w Niepołomicach należy do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego. Seanse dla różnych grup zaawansowania (od przedszkolaków po studentów), prowadzone są po wcześniejszym umówieniu się, ale można także przyjść tam indywidualnie w każdą sobotę o 11, by obejrzeć ciekawy pokaz.

Obecnie wciąż jednak na stronie Planetarium zamieszczona jest informacja, że w związku z rozbudową placówki seanse w Planetarium od 4 marca 2019 roku zostają zawieszone.

Cennik: 5 zł bilet normalny, 3 zł ulgowy.

Planetarium Śląskie

Planetarium Śląskie w Chorzowie, najstarsze w Polsce
Planetarium Śląskie w Chorzowie, najstarsze w Polsce. Fot. Pudelek, CC BY-SA 3.0

Jest to największe i najstarsze planetarium w Polsce położone w parku rozrywki w Chorzowie. Zostało założone w 1955 r. Projektor jest potężny, a kopuła planetarium ma aż 23 m średnicy. W pokazach może uczestniczyć nawet 400 osób. Ciekawy jest także kilkumetrowy zegar słoneczny oraz sejsmograf.

Musieliśmy wspomnieć o tym planetarium, ale musimy też zaznaczyć, że ze względu na trwający remont Planetarium Śląskie w Chorzowie jest zamknięte. Zostanie zmodernizowane i zyska nową powierzchnię. Seanse obecnie nie odbywają się. Będzie je można ponownie oglądać pod koniec 2020 r.

Planetarium w Gdyni

planetarium w gdyni
Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego w Gdyni. Fot. Tomasz Sienicki, CC BY-SA 3.0

Na koniec informacja z Gdyni, gdzie nie obejrzymy gwiazd w planetarium, choć paradoksalnie znajdują się tam aż dwa planetaria.
Widoczne na zdjęciu planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego jest nieczynne do odwołania z powodu remontu budynku Akademii Morskiej już od dłuższego czasu.

Termin wznowienia działalności zostanie ogłoszony na stronie Fundacji Rozwoju Akademii Morskiej w Gdyni/ planetarium, a szczegółowych informacji udzieli sekretariat Fundacji pod nr tel: (058)620 92 18.

Drugie planetarium w Gdyni-Oksywiu należy do Instytutu Nawigacji i Hydrografii Morskiej Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Dostępne jest dla studentów Akademii.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawa jest historia obserwatorium w Krakowie, kiedyś było ono przy ulicy Kopernika gdzie obecnie jest nasz ogród botaniczny UJ, obecnie trzeba sobie zrobić mały spacerek i podejść od strony Zoo albo Bielan, obie trasy są bardzo fajne…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE