Kto z nas nie lubił chodzić w podstawówce do planetarium? To zawsze była świetna zabawa! Obserwatoria astronomiczne i planetaria to miejsca niezwykłe, połączone często z muzeami techniki. To świetnie, że można znaleźć w wielu polskich miastach. Oto 11 fantastycznych miejsc, gdzie warto wybrać się, by poznać tajemnice kosmosu i spojrzeć w gwiazdy. Niektóre z nich są jednak w remoncie: sprawdź które w ostatnich slajdach.

1Obserwatorium astronomiczne i Planetarium we Fromborku

Obserwatorium astronomiczne planetarium. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Unsplash

Frombork to jedno z miast Kopernika (obok m.in. Torunia). To tu znajdują się jedno z najbardziej znanych planetariów w Polsce i ciekawe obserwatorium.

Planetarium znajdziecie w Wieży Radziejowskiego, czyli dzwonnicy katedry we Fromborku. Można tam oglądać projekcje nieba na kopule o średnicy 8 m i podziwiać ruchy Słońca, planet i innych ciał niebieskich.

Bilety kosztują 10 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy), a seanse odbywają się mniej więcej co dwie godziny.

Z kolei Park Astronomiczny (obserwatorium) znajduje się 2 km na południowy-zachód od Fromborka na niewielkim wzniesieniu. Można tam oglądać ciała niebieskie instrumentami do eksploracji nocnego nieba, takimi jak nowoczesne teleskopy. Ceny biletów są takie same, a park otwarty jest od godz. 9 do 16.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here