Strona głównaTop 10Plaże nudystów w Polsce – gdzie można opalać się nago?

Plaże nudystów w Polsce – gdzie można opalać się nago?

Plaże nudystów w Polsce istnieją od dawna i na szczęście takich miejsc nie brakuje. Można poopalać się i popływać bez skrępowania w kilkudziesięciu miejscowościach. Przedstawiamy najpopularniejsze miejsca dla naturystów w Polsce.

Chałupy

Plaże nudystów w Polsce, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Jak co roku w Chałupach, gdy zaczyna się upał, ludzi cały tłum. Znów się będą rozbierać i Miss Natura wybierać, jak śpiewał Zbigniew Wodecki. Na miejsce liryczne swojej piosenki wybrał jedną z najpopularniejszych plaż nudystów w Polsce, w Chałupach. Była pierwszą tego typu w kraju, bo rozbierano się tam już w latach 60. Naturyzm w Polsce ma dość długą historię. Dzięki piosence plaża w Chałupach jest też jedną z najbardziej znanych. I przy okazji poszerzyła horyzonty niektórych ludzi. Doszukiwanie się zdrożności w zachowaniu naturystów jest bowiem dalece nie na miejscu, a podglądacze i osoby zachowujące się nieobyczajnie są wypraszane. I o tym także śpiewał Wodecki wyśmiewając tych podglądających zza krzaków.

Czytaj także: Inspirujące miejsca w Polsce znane z piosenek

Łeba

Łeba, plaża. Fot. Shutterstock

Najnowszym miejscem dla naturystów w Polsce jest plaża w Łebie. Jest oczywiście oznaczona, tak aby nikt nie miał wątpliwości co do tego, w jakim miejscu się znajduje. Wypoczywają tam osoby w każdym wieku, w tym także rodziny naturystów wraz ze swoimi dziećmi. Plaża znajduje się niedaleko od głównej plaży w Łebie (wystarczy przejść kilkaset metrów wzdłuż morza).

Lubiewo

Plaże nudystów w Polsce, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

W Lubiewie na Wolinie także można opalać się nago. To jedna z bardziej znanych plaż nudystów w Polsce, głównie za sprawą książki Michała Witkowskiego Lubiewo. To co prawda było dzieło o życiu homoseksualistów, ale w Lubiewie opalają się, wypoczywają i pływają naturyści niezależnie od orientacji, także całe rodziny. Już od lat 70. podczas zlotów wybierano tu miss i mistera naturystów. Dziś to miejsce nie jest już tak hucznie odwiedzane, ale pozostało kultowe. Plaży należy szukać przy ul. Gryfa Pomorskiego niedaleko leśnego parkingu, a potem w kierunku Świnoujścia.

Dębki

nadzy ludzie grający w piłkę na plaży
Plaże nudystów w Polsce, zdjęcie ilustracyjne

Plaża w Dębkach jest jedną z piękniejszych i bardziej cenionych przez naturystów w Polsce. Znajduje się około dwóch kilometrów od centrum miejscowości Dębki (w stronę Białogóry). To długa, bo licząca ok. 7 km plaża nudystów. Jest bardzo ładna, ze złotym piaskiem i w pełni wydzielona dla opalających się nago.

Unieście

Plaże nudystów w Polsce, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Plaża naturystów w Unieściu za Kanałem Jamieńskim jest jedną z najstarszych w Polsce, bo pełni swoją rolę już od lat 70. Stoją tam odpowiednie znaki poświadczające, że jest to w pełni legalna plaża nudystów, niedaleko jest też parking. Niektórzy twierdzą, że to ciekawy i dość odizolowany zakątek, inni martwią się, że ten efekt może zepsuć planowane zabudowanie okolicy.

Świnoujście-Alhbeck

Plaże nudystów w Polsce, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Mamy plażę nudystów, którą dzielimy z Niemcami. Na samej granicy znajduje się dwukilometrowa plaża między Świnoujściem a miejscowością Alhbeck, a kilkaset metrów leży po stronie polskiej. Można przekraczać tam granicę bez problemu, choć w Niemczech trzeba się liczyć z opłatą uzdrowiskową. Warto więc wziąć do torby plażowej portfel, albo po prostu zostać po polskiej stronie.

Piaski

Plaże nudystów w Polsce, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Zupełnie po drugiej stronie Polski, czyli przy samej granicy z obwodem kaliningradzkim, znajduje się plaża nudystów w Piaskach. Po obu stronach Mierzei Wiślanej znajduje się woda, od wschodu w oddali majaczy już Rosja, a granicy przekraczać tam nie wolno, więc dojazd jest właściwie od jednej strony, zachodniej. To dość odizolowane miejsce. Kawałek plaży najbliżej centrum Piasków jest strzeżony, dalej jest już niemal bezkresna plaża dla naturystów (która w końcu kończy się na granicy państwowej). Co ciekawe Piaski to potoczna nazwa, tak naprawdę jest to część Krynicy Morskiej o nazwie Nowa Karczma.

Gdańsk

Plaże nudystów w Polsce, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shuterstock

W Gdańsku-Stogach naturyści także się spotykają, choć jest to plaża właściwie dla każdego. Przy wejściu 23. nudyści czasami się opalają, ale bywają tam także opalający się w strojach. Niektórzy podpowiadają, by spróbować miejsca niedaleko, a są nim Górki Zachodnie. Tam panuje o wiele bardziej kameralna atmosfera, a plaża nudystów osłonięta jest laskiem.

Rowy

Plaże nudystów w Polsce, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shuterstock

W Rowach na granicy Słowińskiego Parku Narodowego naturyści mogą opalać się na plaży 2 km od falochronu. Dojście tam prowadzi właśnie przez park narodowy (lub plażą na wschód od Rowów). Sąsiedztwo parku powoduje, że panuje tam cisza i spokój. Nie ma hoteli, restauracji, dyskotek i głośnych sprzedawców zimnych napojów. Plaża jest długa, czysta i właściwie idealna dla naturystów.

Pogorzelica Mrzeżyno

Plaże nudystów w Polsce, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

To najdłuższa, bo aż 10-kilometrowa plaża nudystów. Znajduje się między Pogorzelicą i Mrzeżynem na Wybrzeżu Rewalskim, w pobliżu byłej jednostki wojskowej. Pomiędzy tymi miejscowościami nie ma żadnej innej. Płot byłej jednostki nadal stoi, z racji tego podglądacze praktycznie nie mają tu po co przychodzić.

Wrocław

Fot. Shuterstock

Plaże nudystów w Polsce są nie tylko nad morzem. We Wrocławiu także jest takich ludzi sporo i chcieli mieć swoje miejsce. Jedno z miejsc spotkań naturystów znajdowało się pod Wrocławiem, w położonym na południowy-wschód od niego Trestnie. Miejsce było łąką nad Odrą na terenach zalewowych. Można tam było dojechać drogą, jednak dojazd został utrudniony. Obecnie naturyści z Wrocławia wypoczywają czasami na Rędzinie, wyspie w granicach miasta, w okolicach mostu Rędzińskiego.

Chłapowo-Rozewie

Plaże nudystów w Polsce, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

W okolicach Rozewia także można opalać się nago. Mieszkańcy Chłapowa stworzyli tutaj odpowiednią plażę, a teraz oni i turyści mają dla siebie dwukilometrowej długości pas piasku. Największym plusem tego miejsca jest to, że graniczy z klifem. Przylądek Rozewie naturalnie osłania plażujących od nieproszonych podglądaczy.

Grzybowo

Plaża w Grzybowie. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

Plaża naturystyczna w Grzybowie nazywana jest także plażą w Dźwirzynie, bo znajduje się między tymi miejscowościami. Grzybowo to miejscowość położona obok Kołobrzegu, która jest od niego o wiele bardziej kameralna. W sezonie oczywiście ludzi jest więcej, ale warto wybrać się właśnie tutaj w poszukiwaniu pustego kawałka plaży do rozłożenia kocyka.

Plaże nudystów w Polsce (MAPA)

Na powyższą mapę naniesiono znane plaże nudystów w Polsce (źródło: naturyzm.info.pl). Są to miejsca, gdzie podglądacze i przypadkowe osoby nieakceptujące naturyzmu nie są mile widziane. Osoby, które wyraźnie podglądają innych, panowie zaczepiający samotne panie czy też osoby wyglądające na, delikatnie mówiąc, zbyt podekscytowane, są wypraszane. Naturyzm jak sama nazwa wskazuje kojarzy się z naturą i nie ma nic wspólnego z niezdrowym podejściem. Doszukiwanie się tu podtekstów i dewiacji jest nie na miejscu.

Najlepsze plaże nudystów na świecie – czytaj na następnej stronie.

Plaże nudystów na świecie

Fot. Pixabay

W niektórych krajach plaże naturystyczne są o wiele bardziej popularne niż w Polsce. Tak jest na przykład w Chorwacji. W Europie znajdziemy plaże nudystów m.in. także w Niemczech, Włoszech, czy Grecji. Są jednak one na całym w świecie, także np. w USA czy Australii. Kraje, w których z reguły nie ma plaż nudystów, to państwa muzułmańskie (są wyjątki, jak np. Malediwy, gdzie na niektórych lokalnych wyspach wyznaczone są plaże tylko dla turystów: tubylcy ze względów religijnych tam nie chadzają, ale owszem: podglądają zza krzaków).

Czytaj także: Najlepsze plaże nudystów na świecie

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE