Płock to niedocenione miejsce na turystycznej mapie naszego kraju. Dawna stolica Polski skrywa w sobie magiczne miejsca, które urzekają i sprawiają, że chcemy tu wrócić. Płock atrakcje ma nietuzinkowe – zamek książęcy, ratusz z XIX wieku, bazylikę katedralną, a nawet molo na Wiśle. Poznajcie najciekawsze atrakcje Płocka.
Bazylika katedralna
Katedra Płocka góruje nad miastem. Stanowi integralną część zamku piastowskiego położonego na Wzgórzu Tumskim. Pierwszy kościół powstał w tym miejscu w 1075 roku i był w całości wykonany z drewna. To w nim Bolesław Krzywousty został pasowany na rycerza. Po zniszczeniu budowli przez Pomorzan w 1136 roku wybudowano w Płocku pierwszą kamienną katedrę, która wielkością przewyższała te znajdujące się w Gnieźnie i Krakowie.
Jednym z największych symboli tego miejsca były wielkie dwuskrzydłowe drzwi, obite 48 płytami spiżowymi z płaskorzeźbami. Niestety to wspaniałe dzieło w niewyjaśnionych okolicznościach znalazło się w Soborze Sofijskim w Nowogrodzie Wielkim, gdzie noszą nazwę Kursuńskich. W 1981 roku wykonano replikę drzwi w stylu romańskim i od tej pory Drzwi Płockie znów zdobią katedrę.
Godziny zwiedzania:
- Dni powszednie: 10-17:30
- Niedziele i święta: 14-17:30 oraz między Mszami Świętymi
Wstęp jest bezpłatny
Płock atrakcje – molo
Płock atrakcje ma nie tylko historyczne, ale także nowoczesne i oryginalne. Jednym z takich miejsc jest płockie molo na Wiśle. Pomost otwarto w czerwcu 2011 roku. Jego długość to 357,8 m. Jest to jedyne molo w Polsce, które położone jest równolegle do linii brzegu. To stąd podziwiać możemy największe zabytki miasta – Wzgórze Tumskie z katedrą i zamkiem książąt mazowieckich, amfiteatr, czy most im. Piłsudskiego. Molo stanowi także integralną część tutejszego portu jachtowego.
Wstęp bezpłatny
Wzgórze Tumskie
Wzgórze Tumskie to najważniejsze miejsce Płocka. Oprócz bazyliki katedralnej zobaczymy tu Zamek Książąt Mazowieckich z dwiema górującymi nad miastem wieżami. Niższa nazywana jest Szlachecką, wyższa natomiast to Wieża Zegarowa. Obecnie znajduje się tu Muzeum Diecezjalne pełne różnorodnych eksponatów od zbiorów sztuki sakralnej po cenne starodruki i rękopisy. Wzgórze Tumskie to miejsce, które położone jest na mierzącej 50 metrów skarpie. Stąd podziwiać możemy przepiękny widok na dolinę Wisły.
Godziny otwarcia:
- Wtorek-piątek: 10.30-14
- Sobota: 10-16
- Niedziela-poniedziałek: nieczynne
Ceny biletów:
- normalny – 16 zł
- ulgowy – 8 zł
- dzieci do 7 lat – wstęp bezpłatny
Bulwar
Jeśli zwiedzając Płock, atrakcje Was odrobinę zmęczą warto wybrać się na spacer. Gdzie najlepiej odpocząć i nabrać sił? Oczywiście na nadwiślańskim bulwarze. Idąc wzdłuż rzeki zobaczymy najważniejsze atrakcje miasta – Wzgórze Tumskie, molo, port jachtowy oraz Most Piłsudskiego. Latem oprócz spaceru możecie także pojeździć na rowerze, wypożyczyć sprzęt wodny oraz uczestniczyć w organizowanych tu koncertach.
Stary Rynek
Płocki Stary Rynek to plac, na którym znajdują się zabudowania z XVIII i XIX wieku. W jego centralnej części zachwyca klasycystyczny budynek ratusza, który powstał w latach 1824–1827. Kolejny charakterystyczny obiekt to Dom Darmstadt – dawny Hotel Berliński. Tu mieszkał słynny niemiecki pisarz Ernst Theodor Amadeus Hoffmann a nazwa kamienicy to znak współpracy z Berlinem. Na Starym Rynku zobaczymy także Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, muzeum św. Faustyny oraz Dom Prasy – kamienicę, która swoją nazwę zawdzięcza mieszczącym się w niej redakcjom kilku lokalnych gazet.
Pomnik Bolesława Krzywoustego
Wśród płockich atrakcji nie mogło zabraknąć pomnika Bolesława III Krzywoustego. Ten urodzony w Płocku książę małopolski, śląski i sandomierski a także książę Polski w latach 1107-1138 pochodził z dynastii Piastów. Pomnik mierzy ponad 5 metrów wysokości i waży ponad 20 ton. Przedstawia Krzywoustego siedzącego na koniu, otoczonego pięcioma wojami, z których jeden trzyma chorągiew. Rzeźba została odsłonięta 28 września 2012 roku i podziwiać ją można na placu Książęcym, w pobliżu płockiego kościoła farnego.
Płyta Nieznanego Żołnierza
Płocka Płyta Nieznanego Żołnierza znajduje się w najpiękniejszej części miasta – na Wzgórzu Tumskim. Umiejscowiona jest przed budynkiem Obwachu, czyli dawnej wartowni. Miejsce gdzie znajduje się płyta nie jest przypadkowe. To właśnie tu miały miejsce trzy historyczne wydarzenia, w dziejach Płocka:
- w 1863 roku walczyli tu powstańcy z Rosjanami
- 11 listopada 1918 roku, w tym samym miejscu mieszkańcy Płocka zmusili żołnierzy pruskich do opuszczenia miasta
- 18 sierpnia 1920 roku przez 18 godzin broniono przejścia do mostu na Wiśle przed najazdem bolszewickim
Most Piłsudskiego
Most drogowo-kolejowy im. Legionów Józefa Piłsudskiego wybudowano w latach 1937-1938. W momencie jego otwarcia był najdłuższym mostem w Polsce. Tym co wpływa na jego stałą popularność są świetlne iluminacje podświetlające konstrukcję. Kolory jakie widać z na tej żelaznej konstrukcji nawiązują do barw Płocka. Niebieski oświetla kamienne podpory, spód kratownic kolor czerwony, a boki oświetla kolor beżowy, natomiast kolorem białym podświetlono wnętrze kratownic. Najpiękniejszy widok na most zobaczyć możemy od strony promenady, dlatego warto wybrać się tu na spacer także o zmroku.