Kaszubi to jedna z najliczniejszych grup etnograficznych w Polsce. Wdzydze Kiszewskie to miejsce gdzie możemy w wyjątkowy sposób poznać ich język, folklor i rzemiosło. To właśnie tutaj znajduje się najstarszy skansen w Polsce, który ma na celu zachowanie kultury kaszubskiej. Jakie jeszcze atrakcje czekają na Was w malowniczej wsi? Przekonajcie się sami.
Kaszubi – (nie)znana społeczność
Któż z nas nie słyszał o Kaszubach? Ale co tak naprawdę wiemy o tej grupie etnograficznej zamieszkującej Pomorze Gdańskie i wschodnią część Pomorza Zachodniego? Określenie Kaszubi funkcjonuje już od XIII wieku, a od 1918 roku jest oficjalnie używane w terminologii urzędowej. W spisie ludności z 2011 roku prawie 230 tys. osób określiło swoje pochodzenie jako Kaszub. Szczególnie mieszkańcy Pomorza Gdańskiego czują i pielęgnują swoją odrębność poprzez język, folklor i rzemiosło. Jeśli chcecie poznać lub poszerzyć wiedzę na temat Kaszubów, odwiedźcie Wdzydze Kiszewskie – będziecie tu mogli dosłownie dotknąć ich kultury.
Wdzydze Kiszewskie – najstarszy skansen w Polsce
Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich to najstarszy skansen w Polsce, założony już w 1906 roku. Państwo Gulgowscy chcieli by pamięć o Kaszubach nie zanikła, gromadzili eksponaty oraz krzewili kulturę kaszubską. Prowadzili m.in. prace nad przywróceniem tradycji rzemiosła domowego – hafciarstwa i plecionkarstwa. W 1954 roku z pobliskich Wdzydz Tucholskich przeniesiono na teren muzeum pierwszą, całą chatę rybacką, którą następnie wyposażono zgodnie z lokalną tradycją. Do dzisiaj na terenie Muzeum znajdują się 32 obiekty ludowej zabudowy kaszubskiej, w tym dwa wiatraki i kościół. Wszystkie obiekty posiadają charakterystyczny dla swojego przeznaczenia pełen wystrój. Do niektórych można wejść i zwiedzić je razem z czuwającymi przed nimi przewodnikami. Muzeum czynne jest cały rok.
Wdzydzki Park Krajobrazowy
Wdzydze położone są w samym centrum Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Charakteryzuje się on różnorodnością przyrodniczą i mnogością jezior, które są otoczone przez lasy, łąki i pola. Występują tu również torfowiska i bagna. Dzięki licznym ścieżkom rowerowym i pieszym szlakom turystycznym możemy podziwiać naturalne piękno parku w aktywny sposób. Jeśli dopadnie nas zmęczenie, odpoczniemy na jednym z licznych punktów przystankowych. Obok nich zainstalowano tablice edukacyjne, dzięki którym możemy dowiedzieć się więcej o florze i faunie tego regionu. Przemierzając szlaki dotrzemy do wielu ciekawych miejsc m.in. do młyna wodnego w Lipuszu czy wieży widokowej we Wdzydzach. Warto na nią wejść, aby zobaczyć efektowne skrzyżowanie jeziora Wdzydze z jeziorem Gołuń.