Zamek w Wojnowicach jest unikatowym przykładem warowni zbudowanej na wodzie. To jeden z nielicznych obiektów tego typu w naszym kraju. Budowa tej dolnośląskiej perełki rozpoczęła się w XIV wieku, a warownia niezmiennie zachwyca do dziś. Wyjątkowy przykład architektury gotycko–renesansowej znajduje się zaledwie 25 kilometrów od Wrocławia.

Gotycka warownia nawodna

zamek w wojnowicach

Zamek w Wojnowicach został wzniesiony w XIV wieku. W początkowych latach swojego istnienia często zmieniał właścicieli – mieszkały tu różne rodziny należące do śląskiej elity. W 1524 roku majątek ten kupił wrocławski mieszczanin, Mikołaj von Schebitz. To właśnie on wpadł na pomysł wyburzenia zamku i przebudowania go w bardziej nowoczesnym stylu. Przekształcenie warowni w nowoczesną, renesansową rezydencję było marzeniem jego żony Lukrecji. Niestety przedsiębiorcy nie udało się zrealizować ambitnych planów, zmarł w w 1537 roku.

Lukrecja ponownie wyszła za mąż i to właśnie jej drugi partner życiowy postanowił kontynuować dzieło poprzednika. Te działania nadały warowni formę, którą możemy podziwiać do dziś. W kolejnych latach, kiedy to rezydencja powróciła w ręce rodu von Schebitz miały miejsce nieznaczne przebudowy. Nie wpłynęły one jednak znacząco na wygląd rezydencji. Dopiero II wojna światowa pogorszyła kondycję zamku. Mimo wszystko udało się utrzymać zamek w stanie nieznacznie zmienionym.

Niespotykana konstrukcja

zamek w wojnowicach

Zamek w Wojnowicach to przykład rzadko stosowanej na tych terenach konstrukcji. Obiekt został wzniesiony na solidnych, dębowych balach uzupełnionych głazami i gliną. Warownia powstała na planie prostokąta o wymiarach 22 na 24 metry, otoczonego fosą. Pierwotnie do zamku prowadził most zwodzony. W XIX wieku został on jednak zastąpiony wspartą na trzech arkadach, ceglaną konstrukcją.

Rezydencja ta należy do bardzo rzadkich na terenie Polski przykładów nawodnych siedzib obronnych, które udało się zachować w dawnej formie i pierwotnym układzie przestrzennym. Na fasadzie budynku zachowały się nawet tablice fundacyjne poprzednich właścicieli – Mikołaja i Lukrecji von Schebitzów, Andreasa Hertwiga oraz herby rodów von Boner i von Huber.

Zamek w Wojnowicach – miejsce pracy twórczej i królewski hotel

zamek w wojnowicach
zamek w Wojnowicach (3), fot. Shutterstock

Po II wojnie światowej renowacją obiektu zajęło się Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Od 2014 roku miejsce to należy do Kolegium Europy Wschodniej. W obiekcie mieści się hotel, restauracja, sala konferencyjne, a także biura KEW. Pałac w Wojnowicach to doskonałe miejsce na weekendowy wypad. W pobliżu przebiegają dwa szlaki turystyczne sprzyjające pieszym wycieczką i rowerowym wyprawom.

Do rezydencji w Wojnowicach najłatwiej dojechać z Wrocławia. Należy skręcić za Leśnicą do Mrozowa. Następnie jedziemy dalej około pięć kilometrów, zamek zobaczymy po prawej stronie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj