Podwodnych miejscowości jest w Polsce więcej, niż myślicie. Zostały zalane z różnych powodów, a ludzie nagle stracili swój dobytek i zostali przesiedleni. Tam nadal żyje duch przeszłości, a po dawnych domach, kościołach i budynkach publicznych zostały podwodne ruiny. Na dnach zalewów i zbiorników nadal znajdują się fundamenty miejsc, o których nie mieliście pojęcia. Oto podwodne miejscowości w Polsce dostępne tylko dla nurków.

2Śląska Dolina – zatopiona osada górnicza pod Zamkiem Grodno

Zamek Grodno
Zamek Grodno. Fot. Shutterstock

W Zagórzu Śląskim na wzgórzu Choina wznosi się Zamek Grodno, a u jego stóp rozciągała się Śląska Dolina, obecnie zalana wodami Jeziora Lubachowskiego zwanego też Bystrzyckim. Spoglądając dziś na jezioro trudno sobie wyobrazić spoczywające na jego dnie podwodne miejscowości. Tymczasem niegdyś płynęła tędy rzeka Bystrzyca, a od co najmniej XVI wieku istniała nad nią osada. Schlesiertal, czyli z języka niemieckiego Śląska Dolina, była niewielką wioską górniczą pomiędzy dwoma sudeckimi pasmami: Górami Sowimi i Górami Wałbrzyskimi.

Jezioro Lubachowskie (Bystrzyckie), Zagórze Śląskie
Jezioro Lubachowskie (Bystrzyckie), Zagórze Śląskie. Fot. Neo, CC BY-SA 3.0

W tym rejonie szczególnie intensywnie poszukiwano rud metali, ale nigdy nie znaleziono wielkich złóż. Osada nie była więc mocno rozbudowana, choć posiadała swój własny kościół i aż trzy gospody. Życie toczyło się tutaj powoli aż do 1897 roku, czyli wielkiej powodzi. Wtedy Niemcy przedsięwzięli szeroko zakrojony plan budowy zapór na całym Dolnym Śląsku, w tym na Bystrzycy Kamiennej powyżej Lubachowa. Na początku XX wieku, konkretnie w 1911 roku, rozpoczęto budowę kamiennej zapory o wysokości 44 m, w wyniku czego powstało wielkie jezioro, a wioska Schlesiertal na zawsze znalazła się pod wodą.

Czytaj także: Zamek Grodno – skarb w tajemniczym tunelu

Poprzedni artykuł5 rzeczy, które warto zabrać na wycieczkę rowerową
Następny artykułBydgoszcz atrakcje TeH2O – Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła (Top 15)
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here