Bydgoszcz to jedno z tych miast w Polsce, które jest dumne ze swojej przemysłowej historii, a swoją industrialną przeszłość wykorzystało jako największy atut. Gród nad Brdą dzięki rzece, Kanałowi Bydgoskiemu i żegludze rzecznej mógł rozwijać się gospodarczo. Dziś Bydgoszcz atrakcje ma nawiązujące do wody, przemysłu i rzemiosła, które są ważną częścią historii miasta, a szlak TeH2O to 15 kultowych obiektów, które będą wyjątkową wyprawą w przeszłość.

1Exploseum

Jednym z najbardziej intrygujących miejsc na mapie szlaku TeH2O jest Exploseum. W miejscu obecnego muzeum znajdowało się DAG Fabrik Bromberg – jedno z największych przedsiębiorstw zbrojeniowych III Rzeszy, wzniesione na okupowanych ziemiach polskich. Miejsce to pozwala przenieść się w czasie, bo choć obiekt został w 1945 roku rozgrabiony przez Armię Czerwoną, to do dziś przetrwał w bardzo dobrym stanie. Grube, żelbetonowe ściany sprawiają wrażenie świeżo postawionych, a liczne zakamarki i monumentalne hale produkcyjne pozwalają wyobrazić sobie jak to miejsce funkcjonowało.

Zwiedzanie Exploseum odbywa się samodzielnie lub w grupach z przewodnikiem po rezerwacji telefonicznej i trwa około 2 godzin. Na odwiedzających czeka specjalnie wytyczona trasa, która łączy poszczególne obiekty tunelami oraz ścieżkami. Na trasie zobaczymy doskonale zachowane budynki, wystawy, multimedialne prezentacje oraz krótki film.

Poprzedni
Poprzedni artykułPodwodne miejscowości w Polsce – duchy przeszłości na dnie jezior i morza (Top 11)
Następny artykułDługi weekend listopada: 7 najlepszych pomysłów gdzie pojechać
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here