Strona głównaTop 10Polskie murale – miejskie dzieła sztuki

Polskie murale – miejskie dzieła sztuki

Polska jest nie tylko przepełniona wyjątkowymi zabytkami. Możemy się również pochwalić niezwykłymi przykładami sztuki nowoczesnej. Polskie murale to ciekawy element wielkomiejskich krajobrazów. Ten rodzaj sztuki potrafi odmienić nawet najbardziej szare zakątki miast i staje się naszym dobrem eksportowym – polskie murale dosłownie zachwycają świat.

Mural upamiętniający Czesława Niemena w Białogardzie

polskie murale
Mural w Białogardzie. Fot. Maciej Bledowski, Shutterstock

W 2014 roku, na jednym z budynków w Białogardzie powstało niezwykłe dzieło upamiętniające życie i twórczość wybitnego muzyka Czesława Niemena. Wybór obiektu nie był jednak przypadkowy. To właśnie tu mieszkała kiedyś mama i siostra artysty. Mieszkańcy Białogardu z dumą eksponują swoje powiązania z Niemenem. Autorem pokaźnych rozmiarów graffiti jest Samuel Królak.

Polskie murale – ul. Piotrkowska w Łodzi

polskie murale
Ulica Piotrkowska w Łodzi. Fot. Avillfoto, Shutterstock

Mural przy Piotrkowskiej powstał w 2001 roku. Początkowy pomysł na to malowidło był jednak zupełnie inny. Pomysłodawcy chcieli stworzyć w tym miejscu dzieło zatytułowane Łódź zwycięska, które miało przedstawiać okręt płynący po oceanie zaraz po zakończeniu zwycięskiej bitwy. Tematyka była jednak zbyt mało powiązana z miastem i najbliższym otoczeniem. Co ciekawe, w momencie namalowania był to największy mural na świecie. Do jego stworzenia zużyto około 2000 puszek z farbą.

Sztuka 3D na zaporze w Niedzicy

polskie murale
Niedzica. Fot. Mariusz Switulski, Shutterstock

Niektóre polskie murale mogą nam dosłownie namieszać w głowie. Ten, który powstał na zaporze w Niedzicy sprawia wrażenie jak gdyby oglądający miał zaraz wpaść do przepaści wypełnionej wodą. Ten obraz 3D powstał już kilka lat temu, kiedy prace tego typu był w naszym kraju nowością. Chociaż było to coś nieznanego i nowego większość osób bardzo przychylnie podeszła do pomysłu takiego urozmaicenia znanego im dobrze miejsca.

Choć nie jest to typowy mural, jest na tyle ciekawym przykładem sztuki miejskiej, że nie mogliśmy go pominąć w naszym zestawieniu.

Mural w Katowicach

polskie murale
Jeden z najbardziej znanych murali znajduje się w Katowicach. Fot. Paweł Szczepański, Shutterstock

Katowice również mogą się pochwalić wyjątkowymi przykładami sztuki nowoczesnej. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych murali w Polsce. Gigantyczna kura, bo tak często jest nazywany, jest dziełem hiszpańskiego artysty Aryza. Pracę docenił m.in. Graffiti Art Magazine przyznając mu nagrodę za najlepszą realizację zewnętrzną. Abstrakcyjna kura zdobiąca ścianę kamiennicy przy Tylnej Mariackiej jednocześnie zachwyca i zadziwia.

Polskie murale zachwycają cały świat

polskie murale
Łódź pełna jest przepięknych przykładów miejskiej sztuki. Fot. Mariola Anna S, Shutterstock

Łódź można określić jako stolicę sztuki miejskiej. Polskie murale spotykamy tu dosłownie na każdym kroku. Miasto postanowiło przekuć to w jeden ze swoich atutów i utworzyło specjalny szlak artystyczny składający się z kilkudziesięciu malowideł. Na zdjęciu widzimy mural nawiązujący do przemysłowej przeszłości Łodzi. Przedstawia on pokaźnych rozmiarów koła zębate utrzymane w czarno–białej tonacji.

Mural upamiętniający Marię Skłodowską-Curie w Warszawie

polskie murale
Graffiti upamiętniające Marię Skłodowską Curie. Fot. Anastasia Petrova, Shutterstock

Maria Skłodowska-Curie przedstawiona na muralu? To dość niecodzienne połączenie. Jeśli jednak zdamy sobie sprawę z tego gdzie jest zlokalizowany, nie będzie to już takie szokujące. Nowoczesne dzieło powstało na ścianie budynku, w którym przyszła na świat wybitna fizyczka i chemiczka.  Mural powstał w setną rocznicę otrzymana drugiego Nobla.

Dom, w którym urodziła się Skłodowska znajduje się przy ulicy Freta 16 w Warszawie.

Mural Blu w Warszawie

polskie murale
Warszawa. Fot. Tania Zbrodko, Shutterstock

Polskie murale to czasami dzieła zagranicznych artystów, których fascynują zakątki naszego kraju. To powód do dumy, że polskie miasta inspirują artystów światowej klasy. Oprócz Azyra, który upodobał sobie Katowice, w naszym kraju możemy podziwiać również dzieła Włocha o pseudonimie Blu. To właśnie on jest autorem kultowego muralu znajdującego się przy ulicy Siennej. Przedstawia on siedem postaci żołnierzy-marionetek, których hełmy i  zdobią symbole pieniędzy. Niewiele brakowało, a mural zniknąłby z mapy Warszawy. Udało się go uratować dzięki protestom warszawiaków.

Katowice – ulica Tylna Mariacka

polskie murale
Katowice. Fot. Tania Zbrodko, Shutterstock

W Katowicach rządzi nie tylko gigantyczna kura. Kolejne dwa ptaki można podziwiać na tej samej ulicy. To drugi najbardziej rozpoznawalny mural w tym mieście. Przedstawia on dwa ptaki siedzące na drucie kolczastym. Nowoczesnej sztuki ulicznej w Katowicach przybywa z dnia na dzień. To śląskie miasto staje się dużą konkurencją dla Łodzi uważanej za stolicę nowoczesnej sztuki ulicznej.

Mural w Czarnkowie

Mural w Czarnkowie. Fot. Marcin Golański

W wielkopolskim Czarnkowie od listopada 2018 roku również można podziwiać piękny mural, który robi wrażenie trójwymiarowego. Dzieło zobaczycie na ścianie kamienicy przy skrzyżowaniu ulicy Rzemieślniczej z placem Pułkownika Bartoszka. Autorem projektu jest Dominik Dziedzina, ten sam który stworzył malowidło na poznańskiej Śródce. Nie bez kozery oba murale są do złudzenia podobne. Mieszkańcy Czarnkowa cieszą się tą kolorową miejską ozdobą.

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE