Swornegacie, Wenecja, Moszna czy Piekło – to śmieszne nazwy miejscowości w Polsce, które mogły obić Wam się o uszy. Jest jednak dużo więcej zabawniejszych lub nawet wprawiających w zakłopotanie nazw jak na przykład… Małachowo-Złych Miejsc, Beznazwa, Stary Bógpomóż, Gnaty-Wieśniany czy Twarogi Ruskie. Mamy nawet Jednorożca! Oto śmieszne nazwy miejscowości w Polsce pogrupowane w województwa. Naszym zdaniem najciekawsze są w kujawsko-pomorskim, mazowieckim i podlaskim. Rozwiń listę poniżej, żeby wybrać województwo.

1Śmieszne nazwy miejscowości – dolnośląskie

Panorama woj. dolnośląskiego, okolice Starych Rochowic, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock
 • Szkaradowo
 • Tworzymirki
 • Owsianka
 • Wielka Lipa
 • Kozie Doły
 • Jelenie Rogi
 • Wińsko
 • Łososiowice
 • Gruszeczka
 • Kopanina
 • Stary Łom
 • Grzeszyn
 • Biały Kał
 • Warmątowice Sienkiewiczowskie
Poprzedni
Poprzedni artykułKrynica Morska – atrakcje z samego końca kraju
Następny artykułPoznań – atrakcje w sercu Wielkopolski
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

31 KOMENTARZE

 1. Tych śmiesznych nazw jest znacznie więcej..
  Sam parę lat temu jeździłem dużo w delegacjach po pd.-wsch. Polsce – całe podkarpackie, część małopolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego i dużo napotkałem nazw miejscowości, które mogą wywołać uśmiech na twarzy.
  Oto one:
  W małopolskim: Skrzynka, Szczurowa, Gnojnik, Bucze, Świniary, Zofipole, Żydów, Drwinia, Niedary, Słomka, Wrzępia, Kąśna (Górna i Dolna), Ropa, Ołpiny, Ciężkowice (jest tam Skamieniałe Miasto), Pleśna, Ładna, Dobra, Lisia Góra, Jodłówka-Wałki, Odmęt, Ćwików, Nieciecza (tak, tak stamtąd pochodzi słynna drużyna piłkarska Bruk-Betu), Zabawa, Wał-Ruda, Dziady, Kwików, Mokrzyska, Doły, Łoniowa, Biesiadki, Łysa Góra, Piekiełko, Muchówka, Pogwizdów, Łysokanie, Suchoraba, Będzieszyna, Złota, Tropie, Półrzeczki, Konina, Niedźwiedź, Małe Ciche, Łysa Polana, Ząb (rodzinna miejscowość Kamila Stocha), Chochołów, Sromowce Wyżne, Mizerna, Ochotnica, Wola Piskulina, Świnna Poręba, Kurów, Malec, Sybir, Wygiełzów, Chechło, Pazurek, Krzywopłoty, Góry Bydlińskie, Moczydło, Kropidło, Dosłońce, Narama, Niebyła, Masłomiąca, Widoma, Wilków, Popędzyna, Rząchowa, Pojawie, Kobyle, Dobrociesz, Mordarka, Kotów, Czaczów, Za Górą, Piorunka, Królowa Polska, Jamnica, Kunów, Popardowa Niżna..
  Podkarpackie: Wólka Ogryzkowa, Nagawczyna, Ptaszkowa, Cierpisz, Orły, Kisielów, Rokietnica, Buszkowiczki, Kalników, Kobylnica Ruska, Lisie Jamy, Stary Dzików, Pustków (były obóz koncentracyjny), Cmolas, Stany, Katy, Góra Motyczna, Chłopska Wola, Moskale, Krzywdy, Przewrotne, Jaszczurowa, Frysztak, Odrzykoń, Iskrzynia, Zmysłówka, Turbia, Nowy Nart, Biedaczów, Kalnica, Żłobek, Chmiel, Nasiczne, Pszczeliny, Łokieć, Stuposiany, Rosochate, Jałowe, Mrzygłód, Bachórz.
  To tyle jeśli chodzi o mnie..
  Jako pierwszą ciekawostkę mogę tylko jeszcze dodać fakt, iż w wymienionej w powyższym topie miejscowości Blizna na podkarpaciu w trakcie II wojny światowej był niemiecki poligon rakietowy do testowania rakiet V-2. Został on przeniesiony daleko w głąb terytorium opanowanego przez Niemców po tym jak poligon w Peenemunde został przez Aliantów zdemaskowany i zbombardowany..
  Drugą ciekawostką, również związaną z II wojną światową, jest fakt iż niedaleko wspominanego przeze mnie Frysztaka, w miejscowości Stępina znajduje się długi na ok. 400 m bunkier – schron kolejowy wraz z innymi bunkrami. W niedalekim Strzyżowie znajduje się podobny, lecz podziemny schron kolejowy. W tych okolicach w sierpniu 1941 roku spotkali się Hitler z Mussolinim, ale to już nie jest śmieszne i poza tematem… 😉
  Mam nadzieję że pomogłem.
  Pozdrawiam!

  • Nazwa wsi związana jest z ukształtowaniem terenu, na którym powstała. Kociełkami nazywane były kotliny, łąki i niziny otoczone górami.

 2. Chyba najlepsza jest nazwa wioski między miejscowościami Poronin i Suche. Nie będę pisał nazwy, żeby nie używać wulgarnych słów :P:P

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here