Strona głównaTop 10Sandomierz – atrakcje miasta ojca Mateusza (Top 10)

Sandomierz – atrakcje miasta ojca Mateusza (Top 10)

Sandomierz zwany Małym Rzymem, jako że też wznosi się na siedmiu wzgórzach, to niezwykle popularna miejscowość w woj. świętokrzyskim. Jest niewielka, ale bardzo urokliwa, co przyciąga tutaj turystów spragnionych zwiedzania zabytków we względnym spokoju. Jakie Sandomierz atrakcje kryje latem i zimą? Zapraszamy do miasta ojca Mateusza.

Ratusz

Rynek w Sandomierzu z ratuszem. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Dużą popularność Sandomierzowi przyniósł serial Ojciec Mateusz z Arturem Żmijewskim w roli głównej. Ksiądz-detektyw, który rozwiązuje kryminalne zagadki niczym w Las Vegas zaskarbił sobie sympatię widzów. Żaden odcinek serialu nie byłby taki sam, gdyby nie ujęcie księdza na rowerze, który przejeżdża przez Rynek w Sandomierzu tuż obok Ratusza.

Ratusz w Sandomierzu to przepiękna budowla łącząca styl gotycki i renesansowy, wzniesiona w 1349 r. Charakterystyczna ośmioboczna wieża z zegarem jest najstarsza. Na uwagę zasługują piękne attyki i figura Matki Boskiej Niepokalanej z 1776 r. Dziś jest tam muzeum, można także wziąć tam ślub, z racji że to Urząd Stanu Cywilnego. Przy ratuszu znajduje się też wejście do podziemnej trasy turystycznej. Gdy będziecie na Rynku akurat w południe, usłyszycie hejnał z ratuszowej wieży.

Rynek

Rynek w Sandomierzu. Fot. Chrupka, Shutterstock

Rynek w Sandomierzu jest całkiem spory, bo ma 100 na 110 m i znajduje się w samym centrum miasta. Najsłynniejszą stojącą przy nim kamienicą jest Kamienica Oleśnickich pod numerem 10. Inne znane i piękne budynki to Kamienica pod Skrzydłami, gdzie można oglądać piękny renesansowy portal, Dom Lazarczyka z charakterystycznymi podcieniami, Konkwit Boboli, Kamienica Gomółki i Kamienica Dutreppich. Są tam liczne kawiarnie, sklepy i inne z jakich słynie Sandomierz atrakcje.

Studnia

Studnia na Rynku w Sandomierzu. Fot. Shutterstock

Studnia w Sandomierzu rzeczywiście służyła kiedyś do pozyskiwania wody przez mieszkańców. Zaopatrzenie miasta w wodę pitną było ważne, a kopanie studni ciężkie. W XVI w. król Zygmunt Stary wydał Sandomierzowi pozwolenie na budowę wodociągów. Studnia do dziś stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów rynku i turyści chętnie robią sobie z nią zdjęcia. To popularne miejsce spotkań.

Podziemna trasa turystyczna

Podziemna trasa turystyczna w Sandomierzu. Fot. Shutterstock

Sandomierz atrakcje ma także pod ziemią. Korytarze wydrążone pod ulicami prawdopodobnie miały niegdyś służyć za magazyny. Miasto było niewielkie, zapotrzebowanie na towary duże, a kupcy drążyli pod ziemią kolejne piwnice i łączyli je, aż powstał wielki labirynt. Trasę długości około 500 m można dziś zwiedzać. Bilety normalne kosztują 13 zł, a ulgowe 9 zł. Bilety można kupić bezpośrednio w kasie Podziemnej Trasy Turystycznej

Wąwóz królowej Jadwigi

wąwóz królowej jadwigi
Sandomierz atrakcje: Wąwóz królowej Jadwigi. Fot. Shutterstock

Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi w Sandomierzu to pomnik historii i jedna z najciekawszych przyrodniczych atrakcji miasta. Porośnięty czarnym brem półkilometrowy wąwóz lessowy leży między ulicami Staromiejską i Królowej Jadwigi. Miejscami ma 10 m wysokości. Obok atrakcji przyrodniczej znajduje się kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Nazwę wąwóz zawdzięcza odwiedzinom królowej Jadwigi. Święta podobno często tu bywała.

Collegium Gostomianum

Collegium Gostomianum
Sandomierz atrakcje: Collegium Gostomianum. Fot. Shutterstock

Collegium Gostomianum to jedna z najbardziej prestiżowych szkół średnich w Polsce. Pierwotnie mieściło się w tym budynku kolegium jezuickie założone w 1602 roku. Od 1773 r. jest to szkoła świecka, znana z wysokiego poziomu edukacji. Zaprojektowany w Rzymie budynek jest pomnikiem historii podobnie jak inne obiekty obszaru sandomierskiej Starówki i pięknie wpisuje się w panoramę miasta.

Zamek Królewski w Sandomierzu

Zamek Królewski w Sandomierzu. Fot. Shutterstock

Sandomierz atrakcje ma związane także z polskimi królami.Zamek Królewski w Sandomierzu to imponująca budowla wzniesiona na skarpie przez Kazimierza Wielkiego i następnie rozbudowywana.

Najpierw był to gród Henryka Sandomierskiego, został zdobyty podczas najazdów mongolskich w 1241 i 1260 r. To właśnie na tym miejscu postawiono w 1349 roku nowy murowany zamek obronny za panowania Kazimierza Wielkiego. Historycy wyliczyli, że Kazimierz Wielki był na zamku w Sandomierzu 18 razy i łącznie spędził na nim 25 miesięcy.

Na zamku bywali Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt I Stary i inni królowie. W czasie potopu zamek zajęli Szwedzi, a potem podczas konfederacji barskiej wojska rosyjskie. Obecnie mieści się tam Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Ceny biletów: 15 zł normalne, 10 zł ulgowe.

Czytaj więcej: Zamek Królewski w Sandomierzu

Brama Opatowska

brama opatowska
Brama Opatowska w Sandomierzu. Fot. Shutterstock

Do Sandomierza prowadziły niegdyś cztery bramy wjazdowe w murach obronnych: jedyna zachowana Brama Opatowska, a takze Zawichojska, Lubelska i Krakowska. Szkoda, że tych trzech już nie ma, bo byłyby to na pewno pięknie ozdabiające Sandomierz atrakcje.

Brama Opatowska została zbudowana w XIV w. za króla Kazimierza Wielkiego. Była miejscem walk podczas bitwy pod Słupczą i została zdobyta przez Kozaków. Rocznie bramę odwiedza ponad 100 tys. osób.

Kościół św. Jakuba

Sandomierz atrakcje: kościół św. Jakuba. Fot. Shutterstock

Chcecie wiedzieć jaką inną nazwę nosi kościół św. Jakuba Apostoła w Sandomierzu? To także klasztor oo. dominikanów oraz Sanktuarium Błogosławionego Sadoka i 48 Towarzyszy Męczenników oraz Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

Ta świątynia z XIII wieku stała się siedzibą konwentu dominikańskiego w 1227 roku decyzją biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. Budowa zakończyła się w 1241 r.

Był to drugi po konwencie Świętej Trójcy w Krakowie klasztor dominikański w Polsce i jeden z najstarszych w Europie. Przewodził nim bratanek biskupa św. Jacek Odrowąż.

Ucho Igielne

ucho igielne sandomierz
Sandomierz atrakcje: Ucho Igielne czyli dawna furta. Fot. Shutterstock

Gdzie w Sandomierzu można sobie zrobić ciekawe zdjęcie? Idealne będzie Ucho Igielne. Do Sandomierza oprócz czterech bram w murach miejskich prowadziły także dwie furty. Zachowała się jedna, Dominikańska, czyli właśnie Ucho Igielne. Skąd ta nazwa?

W Ewangelii św. Mateusza czytamy, że chcącemu się nawrócić bogaczowi Jezus polecił sprzedać wszystko co posiada i rozdać ubogim. „Powtarzam: Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, aniżeli bogaty wejdzie do królestwa niebieskiego.” (Mt 19:24). Jezusowi prawdopodobnie nie chodziło o ucho od igły do szycia, a o tak nazwaną bramę w murach Jerozolimy, choć nikt nie udowodnił, że brama była tak zwana w czasach Chrystusa.

Bramę w Sandomierzu nazwano jednak tak samo ze względu na to, jak niezwykle jest wąska.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE