Sandomierz zwany Małym Rzymem, jako że też wznosi się na siedmiu wzgórzach, to niezwykle popularna miejscowość w woj. świętokrzyskim. Jest niewielka, ale bardzo urokliwa, co przyciąga tutaj turystów spragnionych zwiedzania zabytków we względnym spokoju. Jakie Sandomierz atrakcje kryje latem i zimą? Zapraszamy do miasta ojca Mateusza.

1Ratusz

Rynek w Sandomierzu z ratuszem. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Dużą popularność Sandomierzowi przyniósł serial Ojciec Mateusz z Arturem Żmijewskim w roli głównej. Ksiądz-detektyw, który rozwiązuje kryminalne zagadki niczym w Las Vegas zaskarbił sobie sympatię widzów. Żaden odcinek serialu nie byłby taki sam, gdyby nie ujęcie księdza na rowerze, który przejeżdża przez Rynek w Sandomierzu tuż obok Ratusza.

Ratusz w Sandomierzu to przepiękna budowla łącząca styl gotycki i renesansowy, wzniesiona w 1349 r. Charakterystyczna ośmioboczna wieża z zegarem jest najstarsza. Na uwagę zasługują piękne attyki i figura Matki Boskiej Niepokalanej z 1776 r. Dziś jest tam muzeum, można także wziąć tam ślub, z racji że to Urząd Stanu Cywilnego. Przy ratuszu znajduje się też wejście do podziemnej trasy turystycznej. Gdy będziecie na Rynku akurat w południe, usłyszycie hejnał z ratuszowej wieży.

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here