Skąd się wzięło powiedzenie dostać kota albo wziąć dupę w Troki? Co tak naprawdę oznacza nudy na pudy? Dlaczego zabierano kogoś do czubków? Wyjaśniamy to w naszym tekście. Pierwszy, bardzo Wam się spodobał i można go znaleźć tutaj: Polskie powiedzenia i frazeologizmy. Skąd się wzięły? Czasem wieje grozą! (Top 12)

W tamtym tekście wyjaśniliśmy pochodzenie takich frazeologizmów jak biegać jak kot z pęcherzem czy wieszać na kimś psy. Pora na część II.

1Wziąć dupę w Troki

Zamek w Trokach, Litwa. Fot. Diliff CC BY-SA 3.0

Dlaczego mówi się „bierz dupę w Troki?”. To powiedzenie, delikatnie mówiąc nakazujące komuś, by spadał, ma bardzo ciekawe pochodzenie. Troki to miasto na Litwie, gdzie zresztą znajduje się imponujący zamek. Do tego należy dodać, że te ziemie wchodziły kiedyś w skład Rzeczpospolitej Polsko-Litewskiej i nagle całość nabiera sensu. Bierz dupę w Troki oznacza tyle co spadaj jak najdalej.

Poprzedni
Poprzedni artykułZakrzówek – kawałek egzotyki w Krakowie od teraz zamknięty na dwa lata
Następny artykułKazimierz Dolny, Puławy i Nałęczów – atrakcje lubelskiego trójkąta (Top 10)
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

3 KOMENTARZE

  1. Wysadzić kogoś z siodła pochodzi z okresu turniejów rycerskich, gdzie w czasie pojedynków na kopie chodziło o dosłowne wysadzenie z siodła drugiego rycerza. Nie dorabiałbym tu głębszej filozofii ze stajniami i szlacheckim dobytkiem. W stajniach konie nie stały osiodłane, bo robiły się od tego odparzenia. Konia siodłało się tuż przed wyjazdem, a po dojeździe od razu „rozkulbaczało”, żeby zwierzęcia nie męczyć. Nawet na krótkich postojach popuszczało się popręgi, aby koń mógł odetchnąć.

  2. W tym powiedzeniu wcale nie chodzi o zamek w Trokach tylko o troki w znaczeniu – paski, rzemienie – https://pl.wikipedia.org/wiki/Trok

    Powiedzenie oznacza tyle co – uchylić się od odpowiedzialności/brać się do pracy.

    Proszę zrobić chociaż trochę researchu przed napisaniem artykułu, a nie wygooglować hasło „Troki” i założyć, że pewnie chodzi o zamek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here